کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

اطلاعات مربوط به سرطان خونی حاد مغز استخوان (AML)

سرطان خونی حاد مغز استخوان چیست؟

سرطان خونی حاد مغز استخوان (AML)، سرطانی است که نسبت به سرطان خون یا مغز استخوان رشد تندتری دارد.

AML متداول ترین سرطان خونی حاد است. این سرطان هنگامی رخ می دهد که مغز استخوان شروع به تولید حباب هایی می کند. این حباب ها معمولا تبدیل به یاخته های سفید خون می شوند. اما در AML این یاخته ها بوجود نمی آیند و حفاظت از بیماری ها میسر نمی شود.

در AML ممکنست مغز استخوان، یاخته های خونی قرمز رنگ طبیعی بسازد. تعداد این یاخته های طبیعی بسرعت افزایش می یابد و یاخته های غیرطبیعی (سرطانی)، یاخته های سفید طبیعی، یاخته های قرمز رنگ و پلاکت های خونی مورد نیاز بدن را زیر فشار قرار می دهد.

زیرمجموعه های سرطان خونی حاد مغز استخوان

یکی از اصلی ترین چیزهایی که سرطان خونی حاد مغز استخوان را از دیگر انواع سرطان ها متمایز می کند اینست که این سرطان، هشت زیرمجموعه دارد که براساس یاخته هایی می باشند که سرطان از آنها رشد کرده است. اینها عبارتند از :

  • Myeloblastic (M0) - با آنالیز ویژه

  • Myeloblastic (M1) - بدون بالغ شدن

  • Myeloblastic (M2) - همراه با بالغ شدن

  • Promyeloctic (M3)

  • Myelomonocytic (M4)

  • Monocytic (M5)

  • Erythroleukemia (M6)

  • Megakaryocytic (M7)

لوسمي ميلوئيدي حاد

متداولترين لوسمي تشخيص داده شده در بزرگسالان ، لوسمي ميلوئيدي حاد ناميده مي شود. اين بيماري در بعضي مواقع به عنوان لوسمي ميلوسيتي حاد ، لوسمي غيرلنفوسيتي حاد و يا لوسمي ميلوبلاستيک حاد نيز ناميده مي شود. اولين چيزي که بايد بدانيد، در صورتي که داراي پيش آگهي لوسمي ميلوئيدي حاد هستيد ، اين است که اين بيماري نه به ارث برده مي شود و نه مسري مي باشد. با اين حال ، علت اصلي اين بيماري هنوز شناخته نشده است.

لوسمي ميلوئيدي حاد در نتيجه ناهنجاري سلولهاي نابالغ مغز استخوان تظاهر پيدا مي کند. علائم لوسمي ميلوئيدي حاد به طور معمول نتيجه توليد ناکافي سلولهاي خوني سالم توسط بدن شما مي باشد. شما ممکن است در ابتدا به نزد پزشک رفته باشيد به دليل اينکه احساس خستگي داشتيد ، ظاهرتان رنگ پريده به نظر مي رسيد، آسان تر دچار کبودي يا خونريزي مي شديد ، عفونت هاي بيشتري گسترش پيدا مي کرد ، و يا شايد فقط درد بيش از حد در استخوان ها و مفاصل خود داشته ايد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

--%>
 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد