کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

اطلاعاتی درباره سرطان کلیه

سرطان کلیه چیست؟

سرطان کلیه هنگامی رخ می دهد که یک تومور بدخیم در بافت کلیه پدیدار می شود. کلیه ها یک جفت عضو لوبیا شکل هستند که در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند و توسط قسمت پایین دنده ها محافظت می شوند. وظیفه اصلی کلیه ها، تصفیه خون و جداکردن آب و نمک اضافی و مواد زاید از بدن می باشد. گرچه بدن دو کلیه دارد، ولی تنها بخشی از یک کلیه برای انجام این وظائف کافی است.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، در سال 2010 بیش از 58000 مورد سرطان کلیه در آمریکا تشخیص داده شد. احتمال ابتلاء به این سرطان، 1 به 67 است و مردان احتمال بیشتری دارد که دچار آن شوند.

انواع سرطان کلیه

سرطان یاخته های کلیه (RCC)، شایع ترین نوع سرطان کلیه می باشد. یاخته های سرطانی معمولا در جدار لوله های بسیار کوچک درون کلیه پدید می آیند. ممکنست این لوله ها در اثر گذشت زمان، توده ای را بوجود آورند و سبب یک گرفتگی شوند. سرطان ممکنست در یکی از کلیه ها و یا در هر دو کلیه پدیدار شود.

انواع فرعی سرطان یاخته ای

  •  RCC یاخته ای واضح- تقریبا 80 درصد از همه انواع سرطان های کلیه را دربرمی گیرد. یاخته های تومور هنگامی که در زیر میکروسکوپ مشاهده می شوند، خیلی واضح دیده می شوند.

  • RCC برآمدگی مانند- دومین سرطان RCC شایع است و 10 تا 15 درصد از سرطان های کلیه را دربرمی گیرد. یاخته های سرطانی، به شکل انگشتانی می باشند که در تومور پدیدار می شوند.

  • RCC از نوع Chromophobe- به مانند RCC یاخته ای واضح، یاخته های توموری دارد که در زیر میکروسکوپ به صورت واضح یا کمرنگ دیده می شوند. البته یاخته های مربوط به این سرطان گرایش به این دارند که اندازه بزرگ تری پیدا کنند.

  • RCC داکت گردآوری- گونه ای کمیاب و تهاجمی از RCC است که کم تر از یک درصد از سرطان های کلیه را تشکیل می دهد. یاخته های سرطانی از لوله های نامنظم درون تومور پدید می آیند.

  • RCC گروه بندی نشده- نوع کمیاب دیگری از سرطان کلیه است. این یاخته ها نمی توانند براساس ظاهرشان در زیر میکروسکوپ گروه بندی شوند. سرطان هایی که بیش از یک زیرگروه دارند را می توان در این گروه جای داد.

انواع دیگر تومورهای سرطانی کلیه

  • سرطان یاخته ای انتقالی- در منطقه ای پدید می آید که کلیه و حالب ها به هم وصل می شوند. حالب ها لوله هایی هستند که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند. یاخته های تومور ممکنست به گونه ای پیدا شوند که در زیر میکروسکوپ، بیشتر شبیه به یاخته های سرطان مثانه بنظر برسند تا سرطان کلیه. این سرطان ممکنست به سرطان urothelial یا سرطان لگنچه کلیوی نیز نسبت داده شود.

  • تومور سرطانی کلیه- یک نوع سرطان کلیه کمیاب است که در بافت ارتباط دهنده کلیه پدید می آید.

 

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد