کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

اطلاعات مربوط به سرطان یاخته های کوچک ریه

سرطان یاخته های کوچک ریه چیست؟

ریه ها که در بالای دیافراگم و در زیر قفسه سینه قرار دارند، یکی از بزرگ ترین بخش های بدن را تشکیل می دهند. هنگامی که نفس می کشید، ریه های شما گازکربنیک را از جریان خون می گیرند و آن را با اکسیژن جایگزین می کند. بیماری هایی مانند سرطان، این فرآیند حیاتی را با مشکل روبه رو می کند.

سرطان ریه، دومین سرطان شایع در بین مردان و زنان است. سیگار به گونه عمده ای احتمال ابتلاء به سرطان را افزایش می دهد.

از هر 14 نفر آمریکایی، یک نفر دچار سرطان ریه می شود. در سال 2008 بیش از 215 هزار مورد جدید سرطان دیده شد.

سرطان یاخته های کوچک ریه که اغلب به "یاخته جو دو سر" نسبت داده می شود (چون یاخته های مربوطه در زیر میکروسکوپ شبیه جو دو سر دیده می شوند) در بافت ریه آغاز می شود. برخلاف بیشتر سرطان های دیگر ریه، این سرطان اغلب بسرعت گسترش می یابد. این سرطان کم تر از 20 درصد سرطان های ریه را دربرمی گیرد. نوع سرطان یاخته های کوچک ریه درخلال انجام تست ها و فرآیند مرحله بندی تعیین خواهد شد.

 

عوامل ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه کدامند؟

عوامل ابتلاء مشخصی وجود دارد که احتمال دچار شدن شخص را به سرطان یاخته های کوچک ریه افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا می تواند احتمال ابتلاء به این سرطان را در طول زندگی فرد افزایش دهد.

این مواد سرطان زا ممکنست در چیزهایی که هر روز با آنها سروکار داریم، یافت شود از قبیل دود موتورهای دیزلی، دود حاصل از دخانیات و نیز آلودگی هوای بیرون. در بین این موارد، دود سیگار در درجه نخست ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه قرار دارد.

کشیدن سیگار و احتمال ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه

دود سیگار، عاملی اصلی در ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه است. هرچقدر تعداد سیگارهایی که شخص روزانه می کشد بیشتر شود، احتمال ابتلاء نیز بیشتر می شود. همچنین کسانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، احتمال بیشتری برای دچار شدن به سرطان یاخته های کوچک ریه را دارند.

کسانی که پیش از ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه، سیگار را ترک می کنند، طول عمر بیشتری خواهند داشت و این بدان علت است که شش ها فرصت بازسازی بافت آسیب دیده را خواهند داشت.

پزشکان نمی توانند بگویند آیا یک نخ سیگار یا 100 نخ سیگار سبب سرطان شش خواهند شد. آنچه که پژوهش ها نشان می دهد اینست که در بین همه عوامل ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه ، احتمالا سیگار احتمال بیشتری را برای پیدایش این بیماری سبب خواهد شد.

احتمال ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه

علاوه بر دود سیگار، پزشکان تعدادی از عوامل دیگری را که ممکنست منجر به سرطان یاخته های کوچک ریه شود، پیدا کرده اند. این عوامل عبارتند از :

 • رادون- هنگامی که اورانیوم در بین خاک و سنگ تجزیه می شود، گازی رادیواکتیو بنام رادون آزاد می شود. این گاز ممکنست در زیرزمین خانه ها و ساختمان های قدیمی نیز یافت شود. قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد و فشرده گاز رادن، احتمال ابتلاء شخص را به سرطان یاخته های کوچک ریه افزایش می دهد. هم اکنون کیت های آزمایشگاهی که می توانند مقدار گاز رادون را بسنجند، به گونه گسترده ای دردسترس هستند.

 • محیط کار- صنایعی وجود دارند که کارگران آنها بطور مرتب در معرض مواد سرطان زا هستند. مثلا افرادی در معرض مواد صنعتی از قبیل آزبست هستند که احتمال ابتلاء به سرطان یاخته های کوچک ریه را در آنها افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض آزبست، عامل مشترکی برای دچار شدن به نوع دیگری از سرطان می باشد که mesothelioma نام دارد. دیگر موارد مربوط به محیط کار که ممکنست منجر به سرطان یاخته های کوچک ریه شوند، عبارتند از :

 • سنگ معدن دارای رادیواکتیو

 • استنشاق مواد شیمیایی یا معدنی از قبیل بریلیوم، کادمیوم، سیلیکا، کلرید وینیل و ترکیبات نیکل

 • اگزوز دیزل

 • پرتو درمانی- بیمارانی که تحت پرتو درمانی قفسه سینه قرار می گیرند، احتمال بیشتری برای دچار شدن به سرطان شش دارند.

 • پیشینه فامیلی- هر کسی که قبلا سرطان شش در او تشخیص داده شده یا هر شخصی که پیشینه فامیلی این بیماری را دارد، احتمال بیشتری برای دچار شدن به این سرطان را دارد. به ویژه کسانی که کروموزوم 6 را به ارث برده اند، احتمال بیشتری برای ابتلاء به سرطان شش دارند.

داشتن یک یا چند عامل از این عوامل ابتلاء می تواند سبب سرطان یاخته های کوچک ریه شود و یا نشود. به این دلیل است که بحث در باره این عوامل، اهمیت ویژه ای دارد.

توجه: هر عاملی که سبب افزایش احتمال ابتلاء به بیماری باشد، عامل احتمال ابتلاء نامیده می شود. داشتن یکی از این عوامل به معنی این نیست که شما سرطان خواهید گرفت و نیز نداشتن این عوامل نیز به معنی این نیست که دچار سرطان نخواهید شد. اگر فکر می کنید که یک یا چند عامل از این عوامل را دارید، موضوع را با پزشک خودتان درمیان بگذارید.

 

نشانه ها و علائم سرطان یاخته های کوچک ریه

نشانه های سرطان یاخته های کوچک ریه کدامند؟

بسیاری از نشانه های متداول سرطان یاخته های کوچک ریه بسادگی با یک عفونت و یا بیماری دیگری اشتباه گرفته می شود. بیشتر علائم مرتبط با این بیماری تا زمان پیشرفت بیماری دیده نمی شوند. معمولا با گسترش بیماری به اندام های دورتر بدن، نشانه های سرطان یاخته های کوچک ریه شدیدتر می شود.

نشانه های اولیه سرطان یاخته های کوچک ریه

 • سرفه های مداوم

 • درد سینه که با تنفس عمیق، خندیدن یا سرفه کردن بدتر می شود

 • گرفتگی صدا

 • کاهش بی دلیل اشتها و کاهش وزن بی دلیل

 • سرفه همراه با خون یا خلط زنگاری رنگ

 • کوتاه شدن تنفس

 • احساس ضعف و خستگی

 • برونشیت، ذات الریه و یا دیگر عفونت هایی که عودت می کنند

 • خرخر کردن

برخی از نشانه های سرطان شش ممکنست علائم دیگر موارد هم باشد. تشخیص دقیق این نشانه ها بسیار مهم است.

نشانه های سرطان یاخته های کوچک ریه در مرحله پیشرفته

 • درد استخوان

 • سردرد، سرگیجه که سبب ضعف و کرختی می شود

 • بدبینی

 • برآمدگی در گردن یا استخوان گلو

بسیاری از نشانه های سرطان یاخته های کوچک ریه در مرحله پیشرفته ممکنست ناشی از دیگر مشکلات باشد. اگر فکر می کنید که احتمال دچار شدن به سرطان را دارید یا نشانه های آن در شما ماندگار است، لازمست که با پزشک صحبت کنید.

نشانه های سرطان شش

گاهی سرطان یاخته های کوچک ریه می تواند سبب سندروم های paraneoplastic شود. درحالی که این سندروم ها همیشه علامت سرطان یاخته های کوچک ریه نیستند. به مانند دیگر نشانه های سرطان یاخته های کوچک ریه ، بسیاری از این سندروم ها، علائمی را بوجود می آورند که اغلب با دیگر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. این بدان علت است که بسیاری از این سندروم ها تغییراتی هورمون گونه بوجود می آورند که اغلب بر اعضاء و بافت هایی اثر می گذارند که نزدیک به شش ها قرار ندارند.

ممکنست سرطان یاخته های کوچک ریه یکی از این سه سندروم paraneoplastic را سبب شود: سندروم هورمون ضد ادرار نامناسب (SIADH)، سندروم کوشینگ و سندروم Lambert-Eaton

 SIADH

سرطان هورمونی می سازد که ADH نام دارد و سبب می شود که کلیه ها آب را نگه دارند و میزان نمک خون را خیلی کم کنند. در نتیجه ممکنست نشانه های زیر پدید آیند :

 • کوفتگی بدن

 • کم شدن اشتها

 • ناتوانی ماهیچه ها

 • گرفتگی های ماهیچه ها

 • تهوع

 • استفراغ

 • بیقراری

 • گیجی

سندروم کوشینگ

یاخته های سرطانی، هورمونی را تولید می کنند که ACTH نام دارد و سبب می شود که غده های آدرنالین، cortisol ترشح کنند. تولید زیاد این هورمون ها ممکنست موارد زیر را سبب شود :

 • افزایش وزن

 • ضعف

 • فشار خون بالا

سندروم Lambert-Eaton

سرطان یاخته های کوچک ریه سبب ایجاد مشکلاتی در سیستم عصبی می شود که بر ماهیچه ها اثر می گذارد. این سندروم بر روی ماهیچه های پیرامون کپل ها اثر می گذارد و سپس شانه ها را ناتوان می کند. نخستین نشانه این حالت، مشکل در ایستادن پس از حالت نشسته می باشد.

توجه: احتمال دارد که این نشانه ها در اثر مشکلاتی جز سرطان باشد. بهتر است که برای تشخیص دقیق با یک متخصص مشورت کنید.

 

تشخیص سرطان یاخته های کوچک ریه

برای ارزیابی کامل نیازهای بیمار، تست های ویژه ای انجام می شود تا وجود سرطان و وسعت آن را بررسی کنند. تست هایی از قبیل معاینه کامل بدنی و تصویربرداری های پیشرفته.

اگر تیم درمانی سرطان یاخته های کوچک ریه را ردیابی کند، سرطان را مرحله بندی می کنند که این به آنها امکان می دهد پیشرفت بیماری را بدانند و اطلاعات اساسی در باره تعیین درمان مناسب فراهم سازند.

 

مرحله بندی سرطان یاخته های کوچک ریه

تصمیم گیری در باره درمان سرطان با فهمیدن مرحله سرطان و میزان پیشرفت سرطان شش آغاز می شود. هنگامی که سرطان به گونه مناسبی مرحله بندی شود، تصویر روشنی از سرطان و مکان آن در بدن بیمار بدست می آید. مرحله بندی سرطان یاخته های کوچک ریه ، نخستین گام مهمی است که برای تعیین بهترین درمان موجود برداشته می شود. با بهره گیری از تست های تشخیص، تیم درمانی نوع سرطان یاخته های کوچک ریه و میزان پیشرفت آن را در بدن بیمار تعیین می کند.

مرحله بندی سرطان یاخته های کوچک ریه

مرحله بندی سرطان یاخته های کوچک ریه بخش حساسی از درمان شخصی سازی شده است. سرطان یاخته های کوچک ریه به یکی از دو روش زیر بیان می شود: محدود یا گسترده.

سرطان یاخته های کوچک ریه محدود

در مرحله محدود، سرطان در یکی از دو شش و یا در بافت مجاور قرار دارد. ممکنست سرطان به غدد لنفاوی مجاور یا بافت بین شش ها سرایت کرده باشد اما به دیگر اعضاء بدن منتقل نشده است.

حدود یک سوم از بیماران دارای سرطان یاخته های کوچک ریه در هنگام تشخیص بیماری در مرحله محدود قرار دارند. در اثر ماهیت تهاجمی بیماری، بندرت تصمیم به جراحی گرفته می شود حتی اگر بیماری در مراحل اولیه باشد. اگر تصمیم به جراحی گرفته شود، پس از جراحی باید پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام شود. در صورت جراحی نکردن، پرتو درمانی و شیمی درمانی، گزینه های درمانی متداولی هستند.

سرطان یاخته های کوچک ریه گسترده

در مرحله گسترده، سرطان بافت به بیرون از منطقه اصلی خود در شش سرایت کرده است. مرحله گسترده می تواند بدان معنی باشد که شش دیگر نیز هم اکنون سرطانی است و یا سرطان به اعضاء دورتر بدن از قبیل کبد، مغز یا کلیه ها سرایت کرده است.

برای کسانی که در مرحله گسترده بیماری قرار دارند، جراحی گزینه درمانی مناسبی نیست. بجای آن به بیماران یک دوز شیمی درمانی به همراه پرتو درمانی داده می شود. در بسیاری از موارد، از پرتو دهی به مغز برای جلوگیری از گسترش سرطان به این عضو بسیار حساس بدن انجام می شود.

 

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد