کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان مثانه

جراحی سرطان مثانه

جراحی سرطان مثانه

جراحی نخستین گزینه برای درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه آنست چون در مراحله اولیه احتمالا سرطان هنوز به دیگر بخش های بدن سرایت نکرده است.

گاهی ممکنست برای مداوای سرطانی که عودت کرده و یا از جای دیگر بدن منتقل شده است نیز از جراحی استفاده شود. برای برخی از بیماران ممکنست بهترین گزینه درمانی، درمانی باشد که طی آن مثانه بیمار نگه داشته می شود. برای برخی دیگر از بیماران، ممکنست که برداشتن کل مثانه خطر سرطان دیگری را به همراه داشته باشد. پزشک پس از گفتگو با بیمار، مناسب ترین گزینه را انتخاب خواهد کرد.

روش های جراحی

پزشک براساس مرحله پیشرفت سرطان، ممکنست یک یا چند روش از روش های زیر را توصیه کند :

 • قطع کردن برای سنجش: این روش برای مراحل اولیه سرطان مثانه و سرطانی رایج است که محدود به لایه سطحی دیواره مثانه می باشد. این نوع جراحی با عبور دادن یک وسیله از درون لوله انجام می شود به گونه ای که از برش دادن شکم جلوگیری می شود. ابزار جراحی بکار برده شده در این نوع جراحی، resectoscope نامیده می شود. یک حلقه سیمی بر روی یکی از دو سر resectoscope وجود دارد که از آن برای برداشتن بافت های غیر طبیعی و یا تومورها استفاده می شود. پس از انجام این روش، سوزاندن ریشه تومور می تواند این اطمینان را بدست دهد که همه یاخته های سرطانی باقیمانده از بین رفته اند. متناوبا یک لیزر با انرژی بالا را می توان بکار برد. با هریک از این روش ها، از یک cytoscope برای دیدن درون مثانه در حین انجام عمل استفاده می شود.

 • Cystectomy: این روش جراحی سرطان مثانه را می توان برای برداشتن همه مثانه و یا بخش هایی از آن بکار برد. می توان با ایجاد برشی بر روی شکم به مثانه دست یافت. همچنین این کار با جراحی و شکافتن شکم (Laparoscopic) نیز امکان پذیر است. در این روش با استفاده از ابزارهایی بلند و باریک، برش های کوچکی را ایجاد می کنند، در انتهای یکی از این ابزارها یک دوربین ویدیوئی نصب است که جراح را قادر می سازد درون لگن خاصره بیمار را ببیند. جراحی Laparoscopic که جراحی "سوراخ کلید" نیز نامیده می شود، می تواند درد را کاهش دهد و دوره نقاهت را کوتاه کند. چون این نوع جراحی سرطان مثانه جدیدتر است، شواهد کم تری در باره مزایای بلند مدت آن برای درمان سرطان مثانه وجود دارد.

           دو نوع cystectomy وجود دارد:

 • Cystectomy جزئی: اگر سرطان به لایه دیواره مثانه هجوم آورده باشد ولی بزرگ نباشد و فقط به یک منطقه از مثانه محدود باشد، امکان این وجود دارد که بتوان سرطان را با باقی گذاشتن فقط بخشی از مثانه مداوا کرد. در این روش، بخشی از مثانه که سرطان از آنجا برداشته شده و نیز حفره موجود در مثانه در پایان کار بسته می شود.

 • Cystectomy کلی: اگر سرطان سایز بزرگ تری داشته باشد و یا بیش از یک بخش مثانه سرطانی باشد، ممکنست که در مردان، کل مثانه به همراه پروستات نیاز به بیرون آوردن داشته باشند و در زنان لازم باشد که تخمدان ها، لوله های فالوپ، رحم و بخشی از واژن را بیرون بیاورند. ممکنست که این نوع جراحی سرطان مثانه، گسترده باشد ولی این ویژگی را دارد که اطمینان می دهد همه یاخته های سرطانی از بدن بیرون آورده شده اند و بنابراین احتمال برگشت بیماری کاهش می یابد.

 • جراحی ترمیمی: اگر کل مثانه را با یک عمل cystectomy ریشه ای بردارند، نیاز به این هست که یک مسیر جایگزین برای ادرار فراهم شود. ایجاد این مسیر جدید، بخشی از جراحی ترمیمی می باشد. پس از بیرون آوردن مثانه، چندین راه برای خروج ادرار وجود دارد.

شیوه ای که برای بیرون آوردن بخش کوچکی از روده ها و اتصال آن به "حالب ها" وجود دارد، ایجاد مسیری برای ادرار است که از کلیه ها به بیرون از بدن برود. شکافی در جلوی شکم ایجاد می شود و مجرا به این حفره متصل می شود.

روش دیگری برای خروج ادرار وجود دارد به این گونه که ادرار در کیسه ای ذخیره می شود و شیری برای این کیسه نصب می شود. چند بار در روز کیسه را بوسیله اتصال لوله ای به شیر، تخلیه می کنند. در این روش، کیسه ای در بیرون بدن قرار نمی گیرد.ن برگرداندن ادرار را به مثانه می دهد. در این روش، بخشی از روده ها برای ایجاد محلی برای ذخیره ادرار بکار می رود. حالب ها به این "مثانه جدید" متصل می شوند. تفاوت بین این شیوه و دیگر شیوه ها آنست که "مثانه جدیدی" به مثانه اصلی دوخته می شود که امکان ادرار کردن عادی را فراهم می سازد.

نوع دیگر جراحی را هنگامی می توان انجام داد که سرطان مثانه در مراحل پیشرفته آن است و نمی توان آن را با جراحی برطرف کرد. با این روش، ادرار از مثانه منحرف می شود حتی اگر مثانه برداشته نشده باشد. این روش می تواند از هرگونه گرفتگی مسیر ادرار جلوگیری کند.

 

عوارض جانبی جراحی سرطان مثانه

رویکرد تیمی برای مدیریت عوارض جانبی جراحی سرطان مثانه

به مانند همه معالجات سرطان، جراحی سرطان مثانه نیز می تواند برخی عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

 • جراحی مثانه Transurethral: معمولا عوارض جانبی این نوع جراحی، ملایم و مختصر است. بیماران اغلب می توانند در همان روز عمل یا روز پس از آن به خانه برگردند و خواهند توانست دو هفته پس از عمل، فعالیت های عادی خود را ازسر بگیرند. البته بلافاصله پس از عمل ممکنست بیمار به هنگام ادرار کردن، خون ریزی و احساس درد داشته باشد.

مورد قابل توجه دیگر مربوط به این روش جراحی آنست که سرطان ممکنست در دیگر بخش های مثانه نیز رخ دهد. انجام متعدد این جراحی ممکنست مثانه را مجروح کند و ادرار کردن با سختی همراه شود، در نتیجه ممکنست نیاز به ادرار کردن های متعدد پیش بیاید و نیز کنترل ادرار سخت شود.

برای کسانی که به عودت های متعدد سرطان دچار هستند، روش دیگر مداوا، fulgaration یا سوزاندن ریشه تومور درخلال cytoscopy می باشد بجای آنکه جراحی های transurethral مثانه تکرار شود.

 • Cystectomy: cystectomy به عنوان یک جراحی عمده بشمار می آید. خطرات کوتاه مدت این روش عبارتند از واکنش به بیهوشی، خون ریزی، لخته شدن خون و عفونت.

 • Cystectomy جزئی: پس از جراحی برای برداشتن بخشی از مثانه، ممکنست که بخش باقیمانده مثانه نتواند ادرار زیادی را در خود نگه دارد که این می تواند سبب ادرار کردن های متعدد شود. همچنین با عمل جزئی، ممکنست که سرطان در بخش دیگری از مثانه نیز عودت کند.

 • Cystectomy ریشه ای: چندین خطر مرتبط با این نوع جراحی سرطان مثانه وجود دارد. این نوع جراحی برای برداشتن کل مثانه بکار می رود. ممکنست خون ریزی شدید، عفونت در مجرای ادرار، نشتی ادرار و گرفتگی مسیر ادرار پیش بیاید. با وجود این عوارض جانبی بالقوه، ممکنست که این نوع جراحی، گزینه ای برای مداوای بیمار بشمار آید. یک جراح با تجربه می تواند خطرات مربوط به این روش را به حداقل خود برساند.

 • جراحی ترمیمی: عوارض جانبی احتمالی، انحراف ادرار و urostomy شامل عفونت، نشتی ادرار، سنگ در کیسه ادرار و گرفتگی مسیر ادرار می باشد.

عوارض جانبی سرطان مثانه مرتبط با رابطه جنسی

برای کسانی که دچار سرطان مثانه هستند، نگرانی در باره تغییرات جسمی و احساسی پس از معالجات، طبیعی است. به ویژه یک cystectomy رادیکال می تواند منجر به چنین تغییراتی شود. پزشک در باره این گونه نگرانی ها با بیمار گفتگو می کند و تیم درمان می تواند این عوارض جانبی سرطان مثانه را به حداقل برساند.

گزینه های زیادی برای اطمینان از اجرای درست رابطه جنسی وجود دارد.

 • عوارض جانبی مربوط به رابطه جنسی برای مردان: cystectomy ریشه ای می تواند سبب عوارض جانبی شود. در مردان، برداشتن غده پروستات و کیسه مثانه سبب می شود که دیگر نطفه ای تولید نشود. ساخت اسپرم ادامه خواهد داشت ولی اسپرم دوباره جذب بدن خواهد شد. در این حالت، مرد همچنان به اورگاسم می رسد اما نطفه ای ندارد. گاهی آسیب عصبی می تواند از نعوظ آلت مرد جلوگیری کند. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکنست که با گذشت زمان برطرف شود به ویژه مردان زیر 60 سال. روش های جراحی جدیدتر می توانند ضعف جنسی کم تری را برای مردان سبب شوند.

 • عوارض جانبی مربوط به رابطه جنسی برای زنان: چون در cystectomy ریشه ای بخشی از واژن برداشته می شود، ممکنست پس از این نوع جراحی سرطان مثانه، انجام رابطه جنسی با ناراحتی همراه باشد. معمولا در این حالت نیز همچنان نزدیکی کردن میسر است. ممکنست که عصب های واقع در اطراف واژن در اثر جراحی آسیب دیده باشند و رسیدن به اورگاسم را برای زن مشکل کند. حفظ این عصب ها از آسیب امکان پذیر است و به عنوان گزینه ای می باشد که جراح می تواند در باره آن با بیمار صحبت کند. در مورد برخی از زنان بیمار، ممکنست که انتهای مجرای پیشاب درخلال جراحی برداشته شود که این می تواند خون رسانی به مناطق جنسی را کاهش دهد و تحریک جنسی را کم کند. جراح می تواند مطرح کند که آیا می توان از این مورد جراحی پرهیز کرد یا نه. برای به حداقل رساندن این عوارض جانبی سرطان مثانه، می توان از ترمیم واژن بهره گرفت.

 • عوارض جانبی Urostomy مربوط به رابطه جنسی: بسیاری از مردان و زنان نگران این هستند که چگونه urostomy می تواند بر رابطه جنسی تاثیر بگذارد. اطمینان از جای گرفتن درست آلت به هنگام نزدیکی کردن و تخلیه کیسه پیش از انجام رابطه، احتمال نشتی را کم می کند.

 

درمان Intravesical برای سرطان مثانه

معمولا درمان intravesical برای بیمارانی که در مرحله بدون تهاجم (مرحله 0) و مرحله با تهاجم کم (مرحله I) از سرطان مثانه قرار دارند، یک گزینه درمانی بشمار می آید. با درمان از نوع intravesical برای سرطان مثانه، داروها بجای آنکه به ورید تزریق شوند و یا از راه دهان خورده شوند، مستقیما و از طریق یک لوله به مثانه رسانده می شوند. هم داروهای ایمنی درمانی و هم داروهای شیمی درمانی را می توان با این روش به بیمار داد.

این روش برای سرطان های در مراحل اولیه سودمند است چون داروها فقط یاخته های بدخیمی را که بر روی جداره مثانه هستند، از بین می برند. درمان intravesical به لایه های عمیق تر دیواره مثانه، کلیه ها، حالب ها و مجرای پیشاب نمی رسد. اگر سرطان به این اعضاء رسیده باشد، آن تومورها با درمان intravesical درمان نمی شوند.

ایمنی درمانی Intravesical

 • درمان با باسیل Calmette-Guerin (BCG): BCG یک نوع ایمنی درمانی intravesical است و می تواند راه مناسبی برای درمان درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه آن باشد. BCG یک نوع باکتری است که هیچ بیماری جدی را سبب نمی شود اما به میکروب هایی ارتباط دارد که بیماری سل را بوجود می آورند. برای درمان سرطان مثانه، BCG را از طریق یک لوله در مثانه قرار می دهند. سیستم ایمنی طبیعی بدن با حضور باکتری های خارجی وارد شده به بدن فعال می شود که بر یاخته های سرطان مثانه اثر می گذارد. BCG معمولا برای یک تا شش هفته داده می شود و می تواند در کنار قطع transurethral انجام شود. گاهی نیز BCG به عنوان یک درمان با حفظ حالت دراز مدت انجام می شود.

 • Interferon: چندین نوع از یاخته های بدن موادی را تولید می کنند که interferon نامیده می شود، این ماده سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. این مواد شیمیایی طبیعی را می توان برای درمان بیماری های گوناگون به صورت مصنوعی نیز ساخت. یک کاربرد interferon مصنوعی، ایمنی درمانی intravesical برای درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه آن می باشد.

شیمی درمانی Intravesical

همان گونه که در بالا شرح داده شد، با شیمی درمانی intravesical ، داروهای ضد سرطان که مستقیما یاخته های سرطانی فعال را از بین می برند، مستقیما از طریق یک لوله در درون مثانه قرار داده می شوند. این شیوه به پرهیز از عوارض جانبی کمک می کند، عوارض جانبی که در اثر آسیب داروها به یاخته های سالم پدید می آید.

داروهایی که بیشتر در شیمی درمانی intravesical بکار می روند، mitomycin و thiotepa می باشند. دیگر داروهای بکار رفته در این روش، valrubicin، doxorubicin و gemcitabine هستند. گاهی mitomycin به عنوان درمان mitomycin با نیروی محرکه برق داده می شود و این بدان صورت است که با وارد کردن دارو، مثانه گرم می شود.

 

شیمی درمانی سرطان مثانه

شیمی درمانی درمانی برای سرطان مثانه به کمک دارو است که یاخته های سرطانی و تومورها را از بین می برد. از شیمی درمانی به روش های گوناگونی استفاده می شود :

 • پیش از جراحی: شیمی درمانی سرطان مثانه می تواند به کوچک کردن تومورها پیش از جراحی کمک کند که این خود می تواند برداشتن تومور را آسان تر کند. گاهی یک جراحی با شدت کم تر نیز ممکنست میسر باشد و این هنگامی است که شیمی درمانی پیش از جراحی انجام می شود و این خود می تواند عوارض جانبی را محدود کند.

 • پس از جراحی: گاهی شیمی درمانی برای سرطان مثانه را می توان پس از جراحی نیز انجام داد تا بتوان همه یاخته هایی باقیمانده را از بین برد. این روش می تواند خطر برگشت سرطان را در آینده کاهش دهد. این نوع شیمی درمانی به عنوان درمان کمکی نامیده می شود.

 • با تابش پرتو: شیمی درمانی را می توان در ترکیب با پرتو درمانی نیز انجام داد چون بدین گونه می توان به عملکرد بهتر پرتو درمانی کمک کرد. اما شیمی درمانی سرطان مثانه ممکنست عوارض جانبی پرتوها را افزایش دهد.

شیمی درمانی مثانه برای هر بیماری ویژه اوست. تیم درمانی به شمارش خونی و شاخص های سلامت بیمار توجه خواهد کرد تا ترکیب درست داروهای شیمی درمانی را در کنار دیگر معالجات مربوط به سرطان مثانه انتخاب کند.

 

پرتو درمانی سرطان مثانه

در پرتو درمانی، از انرژی تابشی برای ازبین بردن یاخته های سرطانی، جلوگیری از رشد یاخته های جدید و نیز برای کوچک کردن تومورها استفاده می شود. از پرتو درمانی به همراه جراحی و شیمی درمانی برای مبارزه با رشد یاخته های سرطانی جدید استفاده می شود.

در مراکز درمانی، از پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT) برای درمان سرطان مثانه استفاده می شود. در این روش از بیرون بدن، دوزهای قوی پرتوها به یاخته های سرطان دهان تابانده می شود که این کار با بهره گیری از دستگاه انجام می شود و این درحالیست که بافت ها و اندام های سالم از تابش به دور می مانند.

پرتو درمانی بیرونی (EBRT) برای سرطان مثانه

در پرتو درمانی بیرونی (EBRT)، پرتوهایی با دوز بالا به تومورها تابانده می شود و این کار با بهره گیری از یک دستگاه ویژه پرتو ایکس انجام می شود که شتاب دهنده خطی نام دارد. این دستگاه، امکان پرتو درمانی از همه زاویه ها را می دهد و پرتوها را با شکل تومور هماهنگ می کند.

پرتو درمانی برای بسیاری از بیماران دارای سرطان مثانه مناسب است چون در این روش در مقایسه با دیگر معالجات، یاخته های سرطانی بدون رسیدن آسیب چندانی به بافت سالم مثانه از بین می روند. همچنین فناوری EBRT امکان آن را می دهد که موقعیت تومور را پیش از هر جلسه درمان زیر نظر بگیرند و احتمال جابجایی و یا تغییرات در شکل تومور را از زمان آخرین پرتو درمانی بررسی کنند.

پرتو درمانی بیرونی را می توان به روش های زیر انجام داد :

 • به عنوان بخشی از درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه که پس از جراحی محدود انجام می شود (از قبیل Cystectomy جزئی و یا قطع کردن transurethral). به عنوان درمان مقدماتی برای درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه به هنگامی که نتوان عمل جراحی انجام داد.

 • به عنوان بخشی از درمان اولیه برای سرطان مثانه پیشرفته تر.

 • برای جلوگیری یا درمان مشکلات ایجاد شده توسط سرطان پیشرفته مثانه.

می توان EBRT را با شیمی درمانی ترکیب کرد. ممکنست که پرتو درمانی ترکیب شده با شیمی درمانی را پس از جراحی transurethral انجام داد تا بتوان مطمئن شد که یاخته های سرطانی از بدن ریشه کن شده اند.

 

تغذیه درمانی سرطان مثانه

تغذیه خوب بخشی از درمان سرطان مثانه است. متخصص تغذیه، وضعیت تغذیه بیمار را از نخست تا پایان درمان زیرنظر می گیرد و درصورت نیاز اصلاحاتی را در برنامه غذایی بیمار انجام می دهد. از نیازهای غذایی بیمار حمایت می شود تا از بروز مشکلات و یا توقف درمان جلوگیری شود.

متخصص تغذیه، ارزیابی کاملی از بیمار انجام می دهد تا کالری ها و پروتئین مورد نیاز روزانه او را تعیین کند. او سوابق پزشکی و برنامه درمانی بیمار را بررسی می کند تا غذاهای مقوی را درخلال درمان تجویز کند.

داشتن یک برنامه غذایی متعادل به مدیریت کردن عوارض جانبی مربوط به درمان سرطان مثانه و کم کردن توقفات درمان کمک می کند. مثلا ممکنست بیمارانی که با پرتو درمانی یا شیمی درمانی مداوا شده اند، دچار کوفتگی و اسهال شوند که هر دوی این ها را می توان با انجام اصلاحات در برنامه غذایی مدیریت کرد. کارشناس تغذیه می تواند توصیه هایی مبنی بر پرهیز از ادویه، چربی و غذاهای مولد گاز داشته باشد. برای مبارزه با کوفتگی، می توان میان وعده های غذایی کوچکی را توصیه کرد. توصیه های دیگری بر طبق نوعی درمانی که بیمار دریافت می کند، انجام خواهد شد.

تیم تغذیه درمانی با درمانگرهای naturopathic همکاری می کند تا مدیریت بیشتری بر روی عوارض جانبی سرطان مثانه داشته باشد. مکمل ها و مداواهای دیگری به بیمار داده خواهد شد تا از تغذیه و نیز گوارش مناسب غذای بیمار حمایت شود.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان مثانه

مدیریت درد برای سرطان مثانه

بسیاری از بیمارانی که سرطان مثانه دارند، در اثر معالجات قبلی به عوارض جانبی از قبیل درد دچار هستند. مسئولین مدیریت درد با بهره گیری از ابزارهای گوناگونی از قبیل شاخص های مدیریت درد و یک سری نشانه ها، درد را ارزیابی می کنند.

در مورد بیماران سرطان مثانه، درد به علل گوناگونی پدید می آید از جمله آسیب های عصبی، تغییرات بافتی و مواردی مانند درد در هنگام ادرار کردن و احساس نیاز فوری به ادرار کردن حتی هنگامی که سرطان مثانه خالی است. مسئول مدیریت درد، یک برنامه کنترل درد ویژه بیمار فراهم خواهد ساخت که براساس تجویزات صادر شده و نیز اصلاحات انجام شده در برنامه درمانی بیمار می باشد.

ارزیابی مداوم درد

درخلال مراقبت های پزشکی از بیمار، مسئول مدیریت درد بطور مداوم درد را ارزیابی می کنند. از یک شاخص درد استفاده می شود که بدانند وضعیت بیمار در هر روز چگونه بوده است. برنامه درمانی بر طبق این شاخص تغییر می کند. همچنین لازمست تا جایی که می شود، بیمار فعالیت های روزانه خود را طبق معمول ادامه دهد. درمانگر مدیریت درد، تجویزات داده شده به بیمار را تنظیم می کند تا تعادلی بین رهایی از درد از یک سو و بهبود وضع بیمار از سوی دیگر بوجود آید.

تیم مدیریت درد با دیگر مسئولین درمانی هماهنگ است. مثلا اگر لازم باشد، برنامه درمان شامل فیزیوتراپی خواهد بود و این برای کمک به تولید ماده اندروفین است که بطور طبیعی توسط بدن و برای از بین بردن درد تولید می شود. در همان زمان، ممکنست که تیم طب naturopathic معالجات طبیعی دیگری را تجویز کند تا عوارض جانبی ایجاد شده توسط تجویزات مربوط به درد را کاهش دهد.

 

درمان سرطان مثانه با کمک طب ذهنی، بدنی

تیم طب ذهنی- جسمی از بیمار و خانواده او در پیش از انجام معالجات سرطان دهان، درخلال معالجات و نیز پس از آن حمایت می کند.

درمانگرهای طب ذهنی- جسمی، مشاوره، گروه های پشتیبان و ترتیبات دیگری را فراهم می سازند تا به بیمار و نزدیکان او کمک کنند تا بتوان با سرطان مثانه مبارزه کرد.

طب ذهنی- جسمی برای سرطان مثانه

طب ذهنی- جسمی از بیمار و خانواده او، پیش از معالجات سرطان مثانه، درخلال معالجات و پس از آن پشتیبانی می کنند.

بسیاری از بیمارانی که سرطان مثانه دارند، نگرانی هایی ویژه خودشان دارند. برخی از این نگرانی ها با نزدیکان بیمار سهیم می شود که خود چالش هایی مرتبط با بیماری سرطان بیمار دارند. ضربه ای که این بیماری به باروری و نیز روابط جنسی شخص وارد می کند، نگرانی های متداول مربوط به سرطان مثانه می باشند.

 • برخی از بیماران جوان تری که سرطان مثانه دارند، نگران این هستند که پس از انجام درمان نتوانند بچه دار شوند.

 • برخی از بیماران نگران تاثیر معالجات سرطان مثانه بر روی عملکرد جنسی خود هستند.

درمانگرهای طب ذهنی- جسمی، خدمات پتیبانی و مشاوره برای بیماران و همسران آنها انجام می دهند و با سایر اعضاء تیم درمانی در این زمینه همکاری می کنند.

برنامه ها، گروه های مشاوره و پشتیبانی

فعالیت های زیر، کلاس ها و معالجات ریلکسیشن بخشی از معالجاتی است که برای کاهش استرس و بهبود زندگی بیمار انجام می شوند.

 • مشاوره های فردی و خانوادگی

 • تصویر سازی ذهنی- یک تکنیک ریلکسیشن است که به بیماران استفاده از تصاویر ذهنی مثبت را برای مدیریت استرس و ناراحتی های جسمی آموزش می دهد. این روش را می توان برای کمک به بیماران سرطان مثانه و آمادگی آنها برای درمان بکار برد و نیز برای مداوای درد، تهوع و دلشوره و همچنین پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن از آن بهره گرفت.

 • آموزش تنفس عمیق- تنفس عمیق به بیمار کمک می کند تا بتواند ریلکس باشد و درد، دلشوره و دیگر نشانه های استرس را در خود کاهش دهد

 • خنده درمانی- جلسات خنده درمانی می تواند مکان امنی را برای خندیدن فراهم سازد. پژوهش ها نشان داده است که خندیدن می تواند استرس را کاهش دهد، درد را برطرف کند و فشار خون را متعادل سازد.

 • انرژی درمانی- یک نوع تمرین ملایم است که از تکنیک های ویژه ای کمک می گیرد تا انرژی بدن را بازگرداند و آن را متعادل کند، توانایی بدن را برای شفا پیدا کردن تقویت کند، استرس را کاهش دهد و بر آرامش ذهنی بیمار بیفزاید.

 • Qigong- این معالجه یک هنر مداوای مربوط به چین باستان است که ذهن و بدن را متمرکز می کند. تنفس و حرکت برای افزایش جریان طبیعی انرژی حیاتی را در بدن بکار می گیرد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین حرکات ملایم، گردش مایع لنفاوی را افزایش می دهد که خود اهمیت زیادی برای بیماران سرطانی دارد.

 

توانبخشی برای بیماران سرطان مثانه

فیزیوتراپیست ها به ایجاد قدرت و پایداری بیمار دارای سرطان مثانه کمک می کنند و نیز مستقل بودن او را به او بازمی گردانند، استرس را کاهش می دهند و انرژی مورد نیاز برای شرکت در فعالیت های لازم او را فراهم می سازند.

تیم توانبحشی شامل فیزیوتراپیست ها و آسیب شناس های گفتاری می باشد که می توانند با روش های زیر به بیمار کمک کنند :

فیزیوتراپی: بخشی از درمان سرطان مثانه است، فیزیوتراپیست ها می توانند به بیمار کمک کنند تا برنامه ورزشی ویژه خودش داشته باشد که از تمرینات حرکتی و ورزش های مقاومتی سبک ترکیب شده است. این ورزش های درمانی بر روی کاهش کوفتگی و بهینه ساختن عملکرد فیزیکی و ایمنی و آسایش بیمار هدف گذاری می شوند.

قابل توجه است که برنامه های فیزیوتراپی طوری طرح ریزی شده اند که بیمار می تواند تمرینات مفیدی را در خانه نیز انجام دهد.

ماساژ درمانی: ماساژورها می توانند به کاهش درد مرتبط با سرطان کمک کنند و راحتی بیمار را درخلال معالجات سرطان مثانه فراهم سازند.

Auriculotherapy: در این روش غیر تهاجمی که بدون درد و غیر مخرب است، از یک تحریک الکتریکی در گوش بیرونی استفاده می شود که می تواند به کاهش عوارض جانبی از قبیل درد، تهوع و کوفتگی کمک کند

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد