کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان دهانه رحم

جراحی سرطان دهانه رحم

نخستین گام در مداوای زنانی که سرطان دهانه رحم دارند، جراحی است. همچنین از جراحی برای مداوای زنانی استفاده می شود که سرطان پیشرفته دهانه رحم دارند و یا سرطان آنها عودت کرده و قرار هم نیست که پرتو درمانی بیشتری داشته باشند.

روش های جراحی سرطان دهانه رحم

برحسب نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن در بدن و نیز نگرانی های بیمار از بابت عقیم شدن، روش های جراحی گوناگونی وجود دارد:

 • بیرون آوردن رحم: درخلال این نوع جراحی سرطان دهانه رحم، رحم و دهانه رحم بیرون آورده می شوند.

 • بیرون آوردن ریشه ای رحم: در مورد درصد کوچکی از زنانی که درمراحل اولیه سرطان دهانه رحم هستند، بیرون آوردن ریشه ای رحم مورد نیاز خواهد بود. این عمل، بیرون آوردن رحم و دهانه رحم و بافت پیرامونی آن و نیز بخش بالایی واژن را دربرمی گیرد. درخلال این جراحی سرطان دهانه رحم، غدد لنفاوی در لگن خاصره نیز برداشته می شوند. در مورد زنان جوان، تخمدان ها برای حفظ عملکردشان باقی می مانند ولی در مورد زنان مسن تر، تخمدان ها را برمی دارند.

 • Extenteration لگن: برای زنانی که سرطان آنها عودت کرده یا سرطان پیشرفته ای دارند، Extenteration لگن می تواند یک گزینه درمانی باشد. درخلال این جراحی سرطان دهانه رحم، رحم، دهانه رحم، واژن، تخمدان ها، مثانه، راست روده و غدد لنفاوی مجاور بیرون آورده می شود. از بافت جاهای دیگر بدن برای بازسازی واژن استفاده می شود و ادرار و مدفوع در کیسه هایی واقع در بیرون بدن جمع می شود.

سیستم جراحی da Vinci

سیستم جراحی da Vinci ، پلتفرم جراحی روباتیک پیشرفته ای است که یک جایگزین با کم ترین تخریب بحای جراحی پیشرفته است. چون این سیستم فقط چند برش کوچک نیاز دارد و از طرفی دید وسیع تر و دقت و کنترل بیشتری را عرضه می کند، بنابراین بیماران دچار درد کم تری می شوند، خون کم تری از دست می دهند، با خطر کم تری برای عفونت روبرو هستند، زخم کم تری خواهند داشت، مدت کم تری در بیمارستان بستری می شوند و دوره نقاهت کوتاه تری را سپری خواهند کرد.

نگرانی های مربوط به توانایی باردار شدن

اگر زنی که سرطان دهانه رحم دارد بخواهد باوری خود را حفظ کند، جراح می تواند فقط بافت آسیب دیده رحم را بردارد. ممکنست کسانی که با بیماری های پیچیده تری دست به گریبان هستند، برای انجام این نوع جراحی کاندید نشوند. پزشکان تعدادی از روش هایی را که طی آن باروری بیمار حفظ خواهد شد، با بیمار مطرح خواهند کرد.

سیستم جراحی da Vinci برای سرطان دهانه رحم

جراحی روباتیک سرطان دهانه رحم

سیستم جراحی da Vinci یک جراحی روباتیک پیشرفته است که جراحان را قادر می سازد تومورهای دور از دسترس در دهانه رحم را با دقت بیشتر، دید و چالاکی بهتر و کنترل بیشتری بردارند. این فناوری یک گزینه درمانی برای جراحی های پیچیده است.

با سیستم da Vinci، نخست جراح چند برش ظریف برای وارد کردن ابزارهای مینیاتوری ایجاد می کند و دوربینی با قدرت تفکیک بالا را به درون بدن بیمار وارد می کند. آناتومی بدن بیمار با بزرگ نمایی زیاد، رزولوشن بالا و بصورت سه بعدی بر روی نمایشگر دیده می شود.

جراح با کمک چشم و دست خود، بازوهای روبات و دوربین را به حرکت درمی آورد. سیستم، حرکات مچ دست و انگشتان جراح را به حرکات دقیق تجهیزات درون بدن بیمار تبدیل می کند.

درخلال انجام کار، جراح هر حرکتی را کنترل می کند. سیستم نمی تواند بدون اینکه جراح ورودی بدان بدهد، کاری را انجام دهد.

مزایای بالقوه سیستم da Vinci

سیستم da Vinci با فناوری پیشرفته ای مجهز است و مزایای بالقوه زیر را برای جراحان دارد :

 • ایجاد برش جراحی: برخلاف شیوه های مرسوم، جراح درحالی که به راحتی پشت یک کنسول نشسته است، عمل جراحی را انجام می دهد درحالی که چشم ها و دستان او با تجهیزات کار می کند.

 • ارتقاء ارائه تصویر از بدن بیمار: آناتومی بدن بیمار با بزرگ نمایی بالا و با رنگ های درخشان و عمق میدان دید طبیعی دیده می شود.

 • افزایش رنج حرکت: تجهیزات مینیاتوری EndoWrist ، طراحی اتصال به مچ دارد که از رنج طبیعی حرکت دست انسان فراتر می رود.

 • افزایش چالاکی: مقیاس بندی حرکت ذاتی و توقف ناشی از لرزش، حرکات دست جراح را تصحیح می کند.

مزایای بالقوه سیستم da Vinci برای بیماران سرطان دهانه رحم

چون سیستم da Vinci فقط به چند برش ظریف نیاز دارد و دید وسیع تری را نیز ارائه می دهد و نیز دقت و کنترل لازم را برای جراح فراهم می سازد، بنابراین بیمار می تواند دوره نقاهت کوتاه تری را طی کند و در صورت نیاز برای انجام معالجات دیگر برده شود.

مزایای بالقوه سیستم da Vinci برای سرطان دهانه رحم اینها هستند :

 • درد کم تر

 • کاهش خطر عفونت و سایر مشکلات

 • از دست دادن خون کم تر

 • بستری شدن کم تر در بیمارستان

 • جراحت کم تر

 • بازگشت سریع تر به فعالیت های عادی

 

پرتو درمانی سرطان دهانه رحم

در پرتو درمانی، از انرژی تابشی برای ازبین بردن یاخته های سرطانی، جلوگیری از رشد یاخته های جدید و نیز برای کوچک کردن تومورها استفاده می شود

در مراکز درمانی از دو نوع پرتو درمانی سرطان دهانه رحم با هدف گیری بالا به همراه شیمی درمانی برای درمان موارد پیشرفته سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

دوزهای قوی تابشی به یاخته های سرطانی در دهانه رحم تابانده می شوند و این درحالیست که بافت ها و اندام های سالم از تابش به دور می مانند. در این معالجات با تمرکز مستقیم پرتوها بر روی تومور، خطر پدید آمدن عوارض جانبی گوارشی و نیز مشکلات جنسی متداول به حداقل می رسد.

دو نوع پرتو درمانی برای بیماران دارای سرطان دهانه رحم ارائه می شود:

 • پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT): در این روش از بیرون بدن، دوزهای قوی پرتوها به یاخته های سرطان دهان تابانده می شود که این کار با بهره گیری از دستگاه انجام می شود.

o پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT)

 TomoTherapy o

o پرتو درمانی با عملکرد داخلی (IORT)

 • brachytherapy با دوز بالا برای سرطان دهان brachytherapy با دوز بالا (HDR) دوزهای بالایی از پرتوها را از محل هایی در درون تومورهای دهانه رحم و یا نزدیک به این تومورها می تاباند.

معمولا بیماران شش هفته EBRT ، چهار تا شش هفته HDR brachytherapy و هر هفته شیمی درمانی می شوند.

 

Brachytherapy با دوز بالا (HDR) برای سرطان دهانه رحم

Brachytherapy با دوز بالا (HDR) شکل نوینی از پرتو درمانی است که در برخی از مراکز درمان سرطان از آن برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

چون دهانه رحم به مثانه و راست روده نزدیک است، لازمست که به هنگام پرتو درمانی، بطور دقیق بر روی دهانه رحم تمرکز شود تا از عوارض جانبی جلوگیری گردد. پرتو درمانی HDR Brachytherapy ، پرتوها را در درون تومور انباشته می کند و دوز بالایی از پرتوها را به دست می دهد درحالی که قرار گرفتن بافت های سالم را در برابر تابش به حداقل می رساند.

در این روش، پزشک یک اپلیکاتور را بطور موقت در درون واژن قرار می دهد. پیش از هرجلسه درمانی، تیم پرتو درمانی، وضعیت اپلیکاتور را با دقت میلیمتری چک می کند سپس یک سری دانه های رادیواکتیو در درون اپلیکاتور قرار داده می شود.

دوز سه بعدی دقیقی از پرتوها به دهانه رحم تابانده می شود. با هدایت کامپیوتری کنترل می شود که (1) دانه ها تا کجا در درون اپلیکاتور می روند تا بتوان موقعیت تومورها را با دقت هدف گرفت؛ (2) دانه ها تا چه مدت در درون اپلیکاتور باقی می مانند تا دوزهای تابشی از خود منتشر کنند.

با تعدادی لوله که به خوبی نصب شده باشند، بوسیله HDR Brachytherapy می توان مداوای بسیار دقیقی برای سرطان دهانه رحم فراهم ساخت که فقط چند دقیقه طول می کشد.

برخی از مزایای بالقوه Brachytherapy با دوز بالا اینها هستند :

 • درمانی به مدت چند روز بجای پنج تا هفت هفته معالجه با پرتو درمانی با پرتوهای بیرونی (EBRT). براساس نوع و مرحله سرطان، HDR Brachytherapy را می توان با دیگر معالجات از قبیل TomoTherapy یا پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) ترکیب کرد که این خود می تواند زمان درمان را تغییر دهد.

 • پرتوهای تابش با دقت در درون دهانه رحم هدف گیری می شود، موقعیت و شدت آن کنترل می شود و دقتی شگرف ونیز تمرکز ماکزیمم دوز تابشی قابل دسترسی می باشد.

 • بافت های سالم دهانه رحم و اندام های مجاور در برابر پرتوها قرار نمی گیرند و یا این مورد به حداقل خواهد رسید و نیز عوارض جانبی سیستم گوارش و عملکرد جنسی بیمار کاهش می یابد.

در مراکز درمانی، Brachytherapy با دوز بالا را با پرتو درمانی با پرتوهای بیرونی (EBRT) و شیمی درمانی همراه می کنند تا بتوانند سرطان دهانه رحم را در حالت های پیشرفته آن درمان کنند. ممکنست که پس از پرتو درمانی، رحم را بطور کامل بردارند.

 

پرتو درمانی بیرونی سرطان دهانه رحم (EBRT)

پرتو درمانی یک نوع معالجه ترجیحی برای برخی از بیماران دارای سرطان دهانه رحم می باشد چون در این روش در مقایسه با دیگر معالجات، یاخته های سرطانی بدون رسیدن آسیب چندانی به بافت سالم دهانه رحم، هدف گرفته می شوند.

در پرتو درمانی بیرونی(EBRT) ، پرتوهایی با دوز بالا به تومورها تابانده می شود و این کار با بهره گیری از دستگاه ویژه ای انجام می شود که شتاب دهنده خطی نام دارد. این دستگاه امکان پرتو درمانی از همه زاویه ها را می دهد و پرتوها را با شکل تومور هماهنگ می کند.

مزایایEBRT

 • یک روش سریع و بدون درد است و نیازی به بستری شدن بیمار ندارد.

 • خطرات متداول و پیچیدگی های جراحی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل و یا خطر حمله قلبی یا لخته شدن خون را ندارد.

 • برخلاف شیمی درمانی که از طریق سیستم گردش خون عمل می کند، پرتو درمانی بیرونی بر روی منطقه تحت درمان انجام می شود.

در مراکز درمانی پیشرفته، چندین نوع EBRT برای درمان سرطان پروستات ارائه می شود : پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) TomoTherapy® HI-ART در برخی از مراکز درمانی، HDR Brachytherapy و شیمی درمانی را با هم ترکیب می کنند تا بتوانند سرطان دهانه رحم در مراحل پیشرفته آن مداوا کنند.

 

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) برای سرطان دهانه رحم

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته پرتودهی است.

IMRT تومورهای دور از دسترس را با دقتی بالاتر از پرتو درمانی متداول از بین می برد. پزشکان می توانند با این روش از دوزهای بالاتر پرتوها بهره گیرند در حالی که آسیب به بافت سالم پیرامونی را به کم ترین میزان برسانند.

چندین اختلاف بین IMRT و پرتو درمانی مرسوم وجود دارد:

 • یک نرم افزار نیرومند و پیشرفته بکار می رود تا دوز دقیقی از پرتوها را براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست دهد.

 • متناسب با شکل سه بعدی تومور و پیچیدگی آن ، پرتوهایی مناسب به تومور ارائه می دهد که این شامل تقعر و پیچیدگی های شکل تومور می باشد.

 • در خلال کار، شدت پرتوهای تابش را با دقتی لیزری تنظیم می کند.

در مراکز درمان سرطان، پرتو درمانی با شدت تعدیل شده را با HDR Brachytherapy و شیمی درمانی ترکیب می کنند تا بتوانند سرطان دهانه رحم را در مراحل پیشرفته آن مداوا کنند.

 

پرتو درمانی TomoTherapy سرطان دهانه رحم

پرتو درمانی می تواند به دهانه رحم آسیب بزند و نیز بر بافت های سالم پیرامونی تاثیر بگذارد.

در مراکز درمانی، پرتو درمانی با هدف گیری بالا (HI-ART) ارائه می شود که تومورهای دهانه رحم را با دوزهای بالای پرتو هدف می گیرد و بافت های پیرامونی آن را از آسیب بدور نگه می دارد.

TmoTherapy شکل پیشرفته ای از پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) و دقتی را که فناوری سی تی اسکن دارد، همه را در درون یک دستگاه گرد هم آورده است.

در این روش، پزشکان می توانند از پرتوهای نیرومند و دقیق برای درمان تومورهای دور از دسترس بهره بگیرند. با استفاده از سی تی اسکن برای تائید شکل و موقعیت تومور پیش از هر جلسه درمانی، قرار گرفتن بافت سالم دهانه رحم و اندام های مجاور در برابر پرتوها، کاهش داده می شود.

TmoTherapy مزایای متعددی دارد:

 • پیش از درمان هر سرطان پروستات- با فناوری پیشرفته اسکن، یک تصویر سه بعدی از بدن تهیه می شود به گونه ای که پرتوهای تابشی می توانند برطبق سایز، شکل و موقعیت تومور هدف گیری شوند.

 • درخلال درمان- می توان شدت و جهت پرتوهای تابیده شده را به صورت همزمان تنظیم کرد. یک شیوه انقلابی وجود دارد که تومورها را در یک زمان واحد بصورت لایه به لایه مورد مداوا قرار می دهد.

 • پس از درمان- عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی و نیز مشکل در عملکرد جنسی، بعلت کم تر رسیدن پرتوها به بافت و اندام های سالم مجاور، به حداقل می رسد.

بسیاری از بیماران دارای سرطان دهانه رحم که تولرانس ماکزیممی از تابش گرفته اند، ممکنست داوطلب TmoTherapy باشند.

در مراکز درمانی، TmoTherapy را با HDR Brachytherapy و شیمی درمانی ترکیب می کنند تا بتوانند سرطان دهانه رحم را در مراحل پیشرفته آن مداوا کنند.

 

پرتو درمانی با عملکرد داخلی برای سرطان دهانه رحم

در برخی از مراکز درمانی پیشرفته، روش درمانی بسیار پیشرفته پرتو درمانی intraoperative (IORT) هم وجود دارد. IORT این امکان را به بیماران دارای سرطان دهانه رحم می دهد که درخلال جراحی، دوز تکی و نیرومندی از پرتوها را به محل تومور برسانند.

معمولا پرتو درمانی استاندارد، پنج روز در هفته است و در کل پنج تا شش هفته به درازا می کشد. با استفاده از IORT می توان دوز کوچک تری از پرتوها را در یک جلسه درمانی تکی ارائه داد درحالی که از آسیب رسیدن به بافت های سالم بیشتری جلوگیری می شود. این سبب کاهش عوارض جانبی و نیز کاهش زمان صرف شده در بیمارستان می شود.

این نوع درمان برای بیمارانی است که در مراحل اولیه بیماری هستند.

مزایای IORT

IORT یک گزینه درمانی است که مزایای بالقوه زیر را داراست:

 • بیشترین تاثیر به همراه کاهش امکان برگشت بیماری. IORT یک دوز متمرکز از تابش را بلافاصله پس از برداشتن تومور به محل تومور می رساند و به نابودی میکروسکوپی یاخته های سرطانی باقیمانده کمک می کند.

 • بافت ها و اندام های سالم را حفظ می کند. درخلال IORT یک دوز دقیق تابشی بکار برده می شود درحین آنکه بافت ها و ساختارهای سالم حفظ می شوند.

 • کوتاه شدن زمان درمان. IORT به بیماران کمک می کند تا زودتر معالجات را به پایان برسانند و به خانه برگردند، این کار با کاهش نیاز به معالجات اضافی انجام می شود. درمان IORT پنج دقیقه طول می کشد.

 • تقویت پرتو درمانی مرسوم. بیمارانی که باید پس از جراحی، پرتو درمانی دریافت کنند، می توانند تابش تقویتی را با پرتو درمانی IORT بگیرند.

 

شیمی درمانی سرطان دهانه رحم

شیمی درمانی برای سرطان تخمدان

برای بیشتر بیمارانی که سرطان دهانه رحم پیشرفته دارند، در گام نخست، ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام می شود.

در شیمی درمانی از داروهایی برای نابود کردن یاخته های سرطانی و تومورهای بدن استفاده می شود. گاهی شیمی درمانی هفتگی سرطان دهانه رحم با دو نوع پرتو درمانی ترکیب می شود: پرتو درمانی بیرونی(EBRT) و Brachytherapy با دوز بالا (HDR).

گزینه های درمانی برای عودت سرطان دهانه رحم

هنگامی که شیمی درمانی استاندارد کافی نباشد، از ترکیبات دارویی متفاوتی استفاده خواهد شد.

از برش مولکولی تومور برای کمک به تعیین داروهایی که احتمال کارآیی بیشتری دارد، استفده می شود تا بتوان معالجات پرتو درمانی را از آغاز با تمرکز بیشتری بکار برد.

 

دارو درمانی هدفمند برای سرطان دهانه رحم

علاوه بر شیمی درمانی، می توان از درمان هدفمند نیز برای مداوای سرطان دهانه رحم بهره گرفت. در این شکل از درمان، از داروهای ویژه ای برای جلوگیری از رشد و گسترش استفاده می کنند که این کار با جلوگیری از تقسیم یاخته های سرطانی و یا نابود کردن مستقیم آنها انجام می شود.

برخلاف شیمی درمانی که بر یاخته ها در همه بدن اثر می کند، دارو درمانی، یاخته های سرطانی را محصور می کند و یا آنها را از بین می برد و از طرفی یاخته های سالم را از تاثیر دارو حفظ می کند و در نتیجه عوارض جانبی را کاهش می دهد و آسایش بیشتری را برای بیمار فراهم می سازد.

داروهای هدفمند مورد استفاده در برخی از مراکز درمان سرطان برای مداوای برخی از موارد سرطان دهانه رحم عبارت است از Avastin® (bevacizumab) به همراه Platinol® (cisplatin) استاندارد برای سرطان پیشرفته سرطان دهانه رحم.

دارو درمانی هدفمند بصورت وریدی داده می شود و پروتئینی را هدف می گیرد که تغذیه رگ های خونی جدید را در یاخته های تومور انجام می دهد. بیمارانی که این مکانیسم را دارند، احتمال بیشتری دارد که به دارو درمانی سرطان پاسخ دهند.

دارو درمانی هدفمند سرطان دهانه رحم را می توان به تنهایی و یا به همراه دیگر معالجات سرطان دهانه رحم از قبیل پرتو درمانی و جراحی بکار برد.

 

برش مولکولی تومور سرطان دهانه رحم

بطور ویژه برای زنانی که سرطان دهانه رحم آنها عودت کرده است، برش مولکولی تومور انجام می شود تا پس از به نتیجه نرسیدن شیمی درمانی استاندارد، بتوان داروهای مناسب تر شیمی درمانی را برای بیمار پیدا کرد.

برش مولکولی تومور سرطان دهانه رحم به شناسایی داروهایی که زودتر کار می کنند و دقت بیشتری دارند، کمک می کند. اگر سرطان بیمار عودت کرده باشد، نمونه از بافت را با جراحی برمی دارند. سپس نمونه را از بابت آنزیم ها تست می کنند که بدانند کدام داروها موثرتر هستند. با این روش می توان از مسمومیت های ناخواسته پرهیز کرد و از همان آغاز، یاخته های سرطانی را با قدرت بیشتری هدف گیری کرد.

 

تغذیه درمانی سرطان دهانه رحم

بسیاری از بیماران سرطان دهانه رحم دچار مشکلاتی در سیستم گوارش خود هستند. تغذیه درمانی به قوی ماندن و تعادل غذایی بیمار کمک می کند. به هنگام مبارزه با سرطان، تغذیه نقشی اساسی دارد تا بیمار بتواند بتواند نیروی خود را حفظ کند و با بیماری بجنگد.

متخصص تغذیه، وضعیت بیمار را از آغاز تا پایان معالجات سرطان دهانه رحم زیرنظر می گیرد و اصلاحات مورد نیاز را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و جلوگیری از توقف معالجات انجام می دهد.

متخصص تغذیه، ارزیابی کاملی از بیمار انجام می دهد تا کالری ها و پروتئین مورد نیاز روزانه را تعیین کند. او سوابق پزشکی و برنامه درمانی بیمار را بررسی می کند تا غذاهای مقوی را درخلال درمان تجویز کند.

کنترل عوارض جانبی به کمک تغذیه درمانی

جراحی، درمان متداولی برای سرطان دهانه رحم است، بیماران اغلب نیاز به کنترل قند خون پس از جراحی دارند چون استرس می تواند قند خون را افزایش دهد. استروئیدها اغلب برای کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی ازقبیل تهوع استفاده می شوند و خود می توانند قند خون را افزایش دهند. متخصص تغذیه درخلال درمان به کنترل قند خون کمک می کنند.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان دهانه رحم

مدیریت درد برای سرطان دهانه رحم

بسیاری از بیمارانی که سرطان دهانه رحم دارند، در اثر معالجات قبلی به عوارض جانبی از قبیل درد دچار هستند. مسئولین مدیریت درد با بهره گیری از ابزارهای گوناگونی از قبیل شاخص های مدیریت درد و یک سری نشانه ها، درد را ارزیابی می کنند.

در مورد بیماران سرطان دهانه رحم، درد به علل گوناگونی پدید می آید که شامل عوارض جانبی جراحی یا شیمی درمانی می باشد و نیز مواردی که از قبیل وجود داشته است از جمله سردردها یا درد معده. مسئول مدیریت درد، برنامه ای ویژه هر بیمار تهیه می کنند که براساس تجویزات صادر شده و نیز اصلاحات انجام شده در برنامه درمانی بیمار می باشد.

همچنین به بیمار کمک می شود تا عوارض جانبی احتمالی سرطان دهانه رحم بر روی عملکرد جنسی بیمار مورد توجه قرار گیرد، عوارضی از قبیل خشکی واژن و یا کاهش میل جنسی. مسئول مدیریت درد با بیمار به تنهایی و یا با او به همراه همسرش ملاقات می کند.

چه چیزی سبب درد می شود؟

اگر بیمار دچار درد باشد، شدت و شیوع درد ممکنست براساس عوامل گوناگونی باشد از جمله نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن، برنامه درمانی و تولرانس درد.

درد بیمار ممکنست ناشی از خود سرطان و یا عوارض جانبی معالجات آن باشد. درد سرطان دهانه رحم می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • تومور بر روی بافت ها، استخوان ها، عصب ها و اندام ها فشار می آورد

 • گردش ضعیف خون، چون سرطان رگ های خونی را مسدود کرده است

 • انسداد اندام یا مجرایی در بدن، از قبیل کلیه ها یا مثانه

 • عوارض جانبی جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و یا سایر معالجات

 • جابجا شدن سرطان- بدین معنی که یاخته های سرطانی به دیگر بخش های بدن سرایت کرده اند

 • دردی که کاملا از سرطان یا معالجات آن مستقل است (مانند سردردها، درد پشت، کشش ماهیچه ها، التهاب مفاصل و یا دیگر دردهای متداول)

رویکرد تیمی برای مداوای درد

در مراکز درمانی از روش های گوناگون مدیریت درد استفاده می شود که شامل استفاده از قرص، تزریق و استفاده از تکه هایی بر روی پوست می باشد. همچنین از نصب پمپ استفاده می شود که بطور اتوماتیک، دوزهای از پیش تعیین شده ای از داروها را به ستون فقرات می رساند.

از بیمار خواسته می شود تا جایی که ممکنست فعالیت های روزمره خود را ادامه دهد. مسئول مدیریت درد، تجویزات خود را تنظیم خواهد کرد تا بتواند تعادلی بین رهایی از درد و خلاصی از بیماری فراهم سازد.

تیم مدیریت درد کاملا با دیگر معالجات مربوط به بیمار هماهنگ است. مدیریت درد علاوه بر دارو می تواند یک یا چند مورد از معالجات کمکی زیر را شامل شود :

 • مسئول Naturopathic از معالجات طبیعی استفاده می کند تا به بیمار کمک کند با درد مبارزه کند و عوارض جانبی تجویزات مربوط به درد را مدیریت کند.

 • تیم توانبخشی نقشی کلیدی در مدیریت درد سرطان استخوان بازی می کند و این با استفاده از انواع فیزیوتراپی و نیز دیگر تکنیک ها برای بهبود حرکت و آزاد کردن اندروفین ها انجام می شود. ماده اخیر، حاصل سیستم ایمنی طبیعی دفاع در برابر درد است.

 • تیم طب ذهنی- جسمی برای آموزش ابزارهای ریلکسیشن دردسترس است تا برای کنترل درد به بیمار کمک کند و دلشوره و کوفتگی مرتبط با معالجات را کاهش دهد.

 

طب Naturopathic برای سرطان دهانه رحم

طب Naturopathic برای سرطان دهانه رحم

در مراکز درمان سرطان از مجموعه ای از معالجات غیر مخرب و غیرسمی به عنوان بخشی از درمان سرطان استخوان استفاده می شود.

معالجات طبیعی می تواند به حمایت از توانایی بدن بیمار برای بهبود خود کمک کند و نیز به کم کردن عوارض جانبی درمان کمک کند. همچنین این معالجات می توانند در افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی بیمار کمک کنند.

مسئول naturopathic با ارتوپد و بقیه اعضاء تیم درمانی همکاری می کند تا تجویزات naturopathic را مشخص کند، مواردی که دیگر معالجات مربوط به سرطان دهانه رحم را پشتیبانی می کند.

برنامه درمانی Naturopathic

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته سرطان وارد می شود، یک مسئول naturopathic را ملاقات می کند که عضوی از تیم درمانی است. او تاریخچه پزشکی بیمار و نشانه هایی را که بیمار دارد، بررسی می کند. همچنین نوع سرطان دهانه رحم و مرحله پیشرفت آن در بدن بیمار و نیز معالجات قبلی و فعلی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

درمانگر naturopathic اهداف کار را شرح خواهد داد که براساس موارد زیر استوار است:

 • پشتیبانی از سوخت و ساز و گوارش طبیعی برای بهینه کردن تغذیه بیمار درخلال درمان سرطان دهانه رحم

 • مدیریت هرگونه عوارض جانبی درمان سرطان از قبیل تهوع و کوفتگی

 • تقویت عملکرد ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامت دراز مدت بیمار

آسان کردن عوارض جانبی

مسئول طب naturopathic اطلاعات فراگیری از همه درمان های سرطان دارد. درخلال درمان سرطان دهانه رحم، مسئول تغذیه راهکارهایی را برای کاهش عوارض جانبی پیش بینی شده معالجات بعدی پیشنهاد خواهد کرد.

عوارض جانبی متداول شیمی درمانی و جراحی و دیگر معالجات سرطان دهانه رحم می تواند شامل اینها باشد: مشکلات گوارشی، حالت به اصطلاح "گرگرفتن" و نیز کوفتگی. یک برنامه naturopathic ویژه بیمار تهیه خواهد شد که هدف از آن، کاهش عوارض جانبی مرتبط با معالجات می باشد.

طب ذهنی- جسمی برای سرطان دهانه رحم

طب ذهنی- جسمی درخلال درمان سرطان دهانه رحم و نیز پس از آن، از بیمار پشتیبانی می کند.

بسیاری از بیماران دارای سرطان دهانه رحم، نگرانی های خاص خود را دارند. برخی از این نگرانی ها به افراد مورد علاقه بیمار مربوط می شود، کسانی که به این بیماری مرتبط می شوند. تاثیر این سرطان بر روی قدرت باروی و تمایلات جنسی، نگرانی های متداول مربوط به سرطان دهانه رحم می باشد :

 • بسیاری از زنان جوانی که سرطان دهانه رحم دارند، نگران این هستند که نتوانند پس از معالجات، بچه دار شوند.

 • برخی از زنان نگران تاثیرات درازمدت معالجات سرطان دهانه رحم بر روی فعالیت جنسی خود هستند.

در مراکز درمانی پیشرفته سرطان، درمانگرهای کارآزموده طب ذهنی- جسمی تلاش می کنند تا در این زمینه، پاسخ های روشنی به پرسش های بیمار و همسر او بدهند و نیز روش های جدیدی مانند منجمد کردن تخمک های زن پیش از معالجات را به او ارائه دهند.

گروه های مشاوره و پشتیبانی برای سرطان دهانه رحم

درمانگرهای طب ذهنی- جسمی، ارتباط نیرومندی را که بین ذهن، بدن و روح وجود دارد، بین بیماری و استرس وجود دارد و بین امید و سلامتی وجود دارد را می دانند. آنها با بیمار کار می کنند تا سلامت و راحتی زندگی او را افزایش دهند.

خدمات طب ذهنی- جسمی که دردسترس بیمار و خانواده او قرار دارد، اینها هستند :

 • مشاوره های فردی، زوجی و خانوادگی- درمانگر طب ذهنی- جسمی، گزینه های موجود ازجمله گروه های پشتیبانی، مشاوره و خدمات درمانی فردی را به بیمار معرفی می کند.

 • تصویر سازی ذهنی- یک تکنیک ریلکسیشن است که به بیماران استفاده از تصاویر ذهنی مثبت را برای مدیریت استرس و اختلالات فیزیکی آموزش می دهد. تصویر سازی ذهنی را می توان برای کمک به بیمارانی که با درد، تهوع و دلشوره بسر می برند، بکار برد و نیز از آن برای پشتیبانی سیستم ایمنی بدن بهره گرفت.

 • آموزش تنفس عمیق- درمانگر طب ذهنی- جسمی با هر بیمار برای آموزش تنفس عمیق، ریلکسیشن و مدیریت استرس کار می کند.

 • خنده درمانی- جلسات خنده درمانی، مکان امنی را برای بیمارانی فراهم می سازد که می توانند بخندند. پژوهش ها نشان داده است که این نوع از طب ذهنی- جسمی می تواند استرس را کاهش دهد، درد را بهبود بخشد و فشار خون را متعادل کند.

 • انرژی درمانی- یک تمرین ملایم و دردسترس می باشد که از تکنیک های ویژه ای برای کمک به برگرداندن انرژی بدن و متعادل ساختن آن بهره می گیرد، توانایی بیمار را برای بهبود یافتن تقویت می کند، استرس را کم می کند و آرامش ذهنی را افزایش می دهد.

 • Qigong- این هنر مداوای مربوط به چین باستان از یک سری حرکت های نرم و روان بهره می گیرد تا ذهن و بدن را متمرکز کند. تصور می شود که Qigong به کاهش استرس کمک می کند، نیروی حیاتی ایجاد می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. حرکت های نرم، گردش مایع لنفاوی را در بدن افزایش می دهد که این به ویژه برای بیمارانی که سرطان پیشرفته دهانه رحم دارند، مهم است و برای جلوگیری از تورم ساق پاها (lymphedema) لازمست.

درمانگرهای ذهنی- جسمی با تیم درمان همکاری نزدیکی می کنند و در تصمیم گیری ها به بیمار کمک می کنند. آنها همچنین می توانند بیمار را به مسئولین درمانی، گروه های پشتیبان و نیز خدمات مشاوره ای در خانه بیمار و پس از بازگشت او، پیوند دهند.

 

توانبخشی برای سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم و درمان آن می تواند بر روی عملکرد فیزیکی بیمار تاثیرگذار باشد. تیم توانبخشی به بیمار کمک می کند تا نیرو و پایداریش را تقویت کند، اعتماد به نفس خود را دوباره بدست آورد، استرس را کاهش دهد و انرژی مورد نیاز برای فعالیت های لازم درخلال درمان سرطان دهانه رحم را حفظ کند.

تیم توانبحشی ممکنست شامل فیزیوتراپیست ها و آسیب شناس های گفتاری باشد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها به عنوان بخشی از برنامه درمان سرطان دهانه رحم می توانند به طراحی برنامه ورزشی ویژه بیمار کمک کنند، برنامه ای که تمرینات رنج حرکتی را با ورزش های مقاومتی سبک ترکیب می کند تا خستگی بیمار را به حداقل برساند و عملکرد فیزیکی او را بهینه سازد.

همچنین فیزیوتراپی پس از جراحی نیز از بیمار پشتیبانی می کند تا بتوان از یک ریکاروی کارآ و ایمن در حین معالجات مداوم، مطمئن شد. فیزیوتراپیست ها بیمار را تشویق می کنند تا پس از جراحی، هرچه زودتر تحرک خود را بدست آورند.

آسیب شناسی گفتاری

بسیاری از بیماران دارای سرطان دهانه رحم که شیمی درمانی می گیرند، لازمست تا از منافع آسیب شناسی گفتاری و زبانی بهره مند شوند. فیزیوتراپیست ها بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا، تغییر صدا و تغییرات شناختی که ناشی از شیمی درمانی می باشد، تمرکز می کنند.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان کمک کنند.

طب سوزنی و Auriculotherapy

یک نوع درمان توانبخشی بدون درد و غیر مخرب است که از تحریک لاله گوش استفده می کند که این می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد، تهوع و یا کوفتگی.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد