کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  
درمان سرطان روده بزرگ

روش های جراحی سرطان روده بزرگ

جراحی، متداول ترین درمان سرطان روده بزرگ است. هدف از جراحی، برداشتن تومورهای روده بزرگ، حاشیه ای از بافت طبیعی پیرامونی و نیز چند غده لنفاوی مجاور می باشد.

بسیاری از بیماران، تحت شیمی درمانی قرار می گیرند و برخی از آنها جراحی می شوند و سپس پرتو درمانی می شوند. این معالجات تکمیلی کمک می کنند که همه یاخته های سرطانی باقیمانده پس از جراحی از بین بروند. همچنین برخی از بیمارانی که سرطان راست روده دارند، پیش از عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام می دهند تا سبب کوچک شدن تومور شود پیش از آنکه تومور را با جراحی بردارند.

روش های باز و Laparoscopic برای سرطان روده بزرگ

در مراکز درمانی پیشرفته جراحانی هستند که هم در جراحی های باز مهارت دارند و هم در جراحی هایی که نیاز به برش کم تری دارند که این شامل قطع روده بزرگ و نیز جراحی هایی با حفظ راست روده می شود.

همچنین در این مراکز قادرند که برخی از شکل های سرطان پیشرفته روده بزرگ را با روشی بنام hyperthermic intraperitoneal chemoperfusion درمان کنند که به شیمی درمانی از نوع HIPEC نیز معروف است. در این روش، تومورهای شکمی برداشته می شوند و سپس در شکم، شیمی درمانی استرلیزه حرارتی انجام می شود تا یاخته های سرطانی باقیمانده در اعضاء یا امعاء و احشاء را از بین ببرند. چون شیمی درمانی مستقیما در شکم انجام می شود، دوزهای بالایی از داروهای شیمی درمانی استفاده می شوند. در این روش همچنین سایر بخش های بدن از شیمی درمانی به دور نگه داشته می شوند که این خود عوارض جانبی شیمی درمانی را کم می کند.

همچنین جراحی های منظمی با کمک تصویربرداری انجام می شود، از قبیل برداشتن پولیپ های سرطانی یا پیش- سرطانی. هیچ یک از این روش ها نیاز به شکاف دادن شکم ندارند.

در مورد سرطان هایی که از روده بزرگ یا راست روده به کبد سرایت کرده اند (که معمولا هم سرطان های روده بزرگ بدانجا سرایت می کنند)، می توان برش کبد را به صورت باز و یا laparoscopic انجام داد. گزینه درمانی دیگر برای سرطان روده بزرگ، ریشه کن کردن با بهره گیری از امواج رادیوفرکانسی است که جراحان را قادر می سازد یک لوله ویژه را در مرکز تومور کبدی قرار دهند. امواج رادیوفرکانسی از طریق لوله منتشر می شوند. این انرژی یاخته های سرطانی را با گرم کردن از بین می برد.

 

قطع روده بزرگ (colonn resection) در سرطان روده بزرگ

colon resection یا قطع روده بزرگ (که colectomy نیز نامیده می شود)، یک روش همراه با بستری شدن است که طی آن بخش سرطانی روده بزرگ برداشته می شود. برای اطمینان از اینکه همه بافت سرطانی برداشته شده است، ممکنست بخش کوچکی از بافت سالم روده بزرگ را نیز که در مجاورت بافت سرطانی است، بردارند. بطور میانگین یک چهارم تا یک سوم از روده بزرگ را در خلال colectomy برمی دارند. سپس بخش های باقیمانده از روده بزرگ را به هم متصل می کنند.

همچنین ممکنست عملی انجام شود که بنام lymphadenectomy شناخته شده است، در این عمل چندین غده لنفاوی مجاور برداشته می شود تا معلوم شود که آیا سرطان گسترش پیدا کرده است یا نه. یک آسیب شناس که اغلب در اتاق عمل حضور دارد، غدد لنفاوی را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا وجود سرطان را در آن معلوم کند. نتایج آسیب شناسی بی درنگ آماده می شود که جراح بتواند تا جایی که ممکنست بافت های بیمار را درخلال جراحی بردارد.

قطع روده بزرگ را می توان به عنوان یک عمل جراحی با آسیب کم درنظرگرفت (laparoscopic colectomy) یا به عنوان یک عمل جراحی باز سنتی که نیاز به شکافی بزرگ در شکم دارد. با عمل باز، بیماران معمولا نیاز به این دارند که یک هفته یا بیشتر در بیمارستان بستری شوند و ممکنست دوره بهبود آنها نیز طولانی تر باشند.

Laparoscopic Colectomy

در صورت امکان، عمل های laparoscopic colectomy انجام می شود که بخش سرطانی روده بزرگ و غدد لنفاوی مجاور برداشته شود تا به دو سر سالم روده بزرگ برسند.

می توان به دلایل زیر، روش جدیدتر عمل قطع روده بزرگ را انجام داد :

 • درد کم

 • اقامت کم تر در بیمارستان

 • کاهش زمان ریکاوری

 • آسیب رسیدن کم تر به بدن بیمار

 • جراحت کم تر و ظاهر بهتر منطقه عمل شده

 • برگشت سریع تر سیستم گوارشی به حالت عادی

در این روش، حدود 5-4 شکاف کوچک در شکم ایجاد می شود. یک laparoscope (لوله کوچکی که به یک دوربین ویدیوئی ظریف مجهز است)، قرار داده می شود که جراح را قادر می سازد درون شکم را بر روی مونیتور ببیند. سپس از طریق شکاف ها، ابزار جراحی به داخل فرستاده می شود تا عمل جراحی را انجام دهند.

 

عمل جراحی Proctectomy برای سرطان روده بزرگ

براساس وسعت بیماری و دیگر عوامل، ممکنست تیم درمانی، قطع راست روده را توصیه کند. قطع راست روده (که proctectomy نیز نامیده می شود)، روشی همراه با بستری شدن است که به صورت برش جراحی یا برداشتن بخش سرطانی راست روده می باشد.

دو حالت از جراحی proctectomy که در برخی از مراکز درمانی برای درمان سرطان روده بزرگ استفاده می شود، اینها هستند :

قطع بخش پایینی روده بزرگ

برداشتن بخش پایینی روده بزرگ از طریق جراحی انجام می شود. این بخش، نزدیک ترین بخش به کولون حلقوی شکل است. بخشی از بافت سالم مجاور راست روده و به همراه آن بافت چربی و غدد لنفاوی مجاور نیز برداشته می شوند. آسیب شناس، غدد لنفاوی را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند که ببیند آیا یاخته های سرطانی وجود دارند یا نه. این اطلاعات به پزشکان کمک می کند تا مرحله بیماری را تعیین کنند و اینکه آیا معالجات اضافی مورد نیاز است یا خیر. پس از آنکه بخش پایینی راست روده برداشته شد، بخش حلقوی به بافت سالم باقیمانده در پایین راست روده متصل می شود. این سبب می شود که مدفوع بتواند بصورت طبیعی از مقعد بیمارخارج شود.

قطع Abdominoperineal

قطع Abdominoperinea برای درمان سرطان در پایین راست روده بکار می رود. چون این روش نیاز به برداشتن بخش سرطانی پایین راست روده نزدیک به مقعد با عمل جراحی دارد، همه یا بخشی از ماهیچه تنگ کننده مقعد نیز برداشته می شود. این ماهیچه مقعد را بسته نگه می دارد و از ترشح مدفوع جلوگیری می کند. یک عمل colostomy نیز انجام می شود تا کنترل مدفوع را ممکن سازد.

 

Colostomy سرطان روده بزرگ

گاهی ممکنست این عمل لازم باشد و این بستگی به نوع و بزرگی عمل دارد. اگر جراح نتواند بخش های سالم روده بزرگ و راست روده را مجددا وصل کند، ممکنست یک عمل colostomy انجام دهد تا یک شکاف مصنوعی در پایین شکم ایجاد کند که امکان دفع مدفوع را فراهم سازد.

درخلال این عمل جراحی، یک بخش از روده بزرگ به پوست شکم متصل می شود. جراح شکافی در بیرون از بدن ایجاد می کند. یک سیستم ویژه برای پوشاندن شکاف بکار می رود. Colostomy می تواند موقت یا دائم باشد.

 

شیمی درمانی با عملکرد داخلی از نوع Hyperthermic برای سرطان روده بزرگ

شیمی درمانی با عملکرد داخلی از نوع Hyperthermic (HIPEC) یکی از جدیدترین معالجات موجود است که برای برخی از سرطان های پیچیده شکم از قبیل سرطان روده بزرگ پیشرفته استفاده می شود. HIPEC یک محلول شیمی درمانی استرلیزه گرم شده است که درخلال جراحی مستقیما به شکم داده می شود. نخست جراح برای برداشتن تومورهای قابل دید، عمل جراحی را انجام می دهد. سپس با بهره گیری از فناوری پیشرفته وبرخی از ابزارها، محلول شیمی درمانی را برای نابود کردن یاخته های سرطانی باقیمانده پس از جراحی بکار می برند.

HIPEC یک گزیده درمانی برای بیمارانی است که سرطان پیشرفته ای دارند که در درون شکم آنها گسترش یافته است بدون آنکه نشانه ای از بیماری در بیرون از شکم وجود داشته باشد. این روش معمولا برای بیمارانی که تومور موجود در شکم آنها به اندام هایی از قبیل کبد یا غدد لنفاوی سرایت نکرده، مفید است.

مزایای HIPEC

 • این روش نسبت به شیمی درمانی متداول، امکان آن را می دهد که دوزهای بالاتر شیمی درمانی استفاده شود.

 • معالجات HIPEC بر روی شیمی درمانی در شکم تمرکز می کند بنابراین بقیه بدن از شیمی درمانی درامان می ماند.

 • گرم کردن داروی شیمی درمانی (مثلا hyperthermia) نیروی شیمی درمانی را افزایش می دهد و جذب آن را توسط تومورها بهبود می بخشد و در نتیجه امکان موفقیت شیمی درمانی را زیاد می کند.

 • چون این نوع شیمی درمانی به منطقه شکم محدود می شود، برخی از عوارض جانبی شیمی درمانی کاهش می یابد.

 • انجام عمل جراحی مربوطه و شیمی درمانی با عملکرد داخلی hyperthermic نیاز به 6 تا 12 ساعت زمان دارد. پس از شش هفته دوره بهبودی، بیمارانی که عمل HIPEC داشته اند، شیمی درمانی سیستماتیک متداول را دریافت می کنند.

 

ریشه کنی سرطان کبد سرایت یافته از روده بزرگ (resction) بوسیله امواج رادیو فرکانسی

در روش استفاده از امواج رادیوفرکانسی (RF) از قدرت فناوری ریزموج استفاده می شود تا سرطانی را که به کبد سرایت کرده است، نابود کنند (کبد یکی از اعضائی است که بیشترین شیوع گسترش سرطان روده بزرگ را دارد).

سرطان روده بزرگ از روده بزرگ یا راست روده به دیگر بخش های بدن سرایت می کند.

روش رادیوفرکانسی (RF) به جراحان کمک می کند تومورهای کوچک کبد را از بین ببرند، اغلب این روش مشکلات شایع پس از جراحی را به همراه ندارد و نیز جراحت کم تر و درد اندکی را سبب می شود.

برای انجام این روش، از راهنمایی توسط اولتراسوند استفاده می کنند تا یک وسلیه ظریف سوزن مانند را در درون تومور کبد قرار دهند. از نوک این وسیله امواج رادیوفرکانسی منتشر می شود و انرژی گرم کننده ای را به تومور می رساند تا یاخته های سرطانی را نابود کند.

این روش را می توان با یک عمل جراحی و یا از طریق پوست انجام داد. این درمان ویژه سرطان گسترش یافته روده بزرگ، ممکنست درمان مناسبی برای کسانی باشد که چندین تومور دارند و یا اینکه قبلا زیر عمل جراحی قرار گرفته اند.

 

برداشتن بخشی از کبد در مورد سرطان گسترش یافته روده بزرگ(Hepatectomy جزئی)

معمولا سرطان روده بزرگ به کبد سرایت می کند. در مورد برخی از بیمارانی که بیماری به کبد آنها سرایت کرده است،

جراحی برای برداشتن بخش سرطانی کبد می تواند درمانی حیات بخش باشد.

Resection یا Hepatectomy جزئی، روشی همراه با جراحی برای برداشتن تومورهای کبد است. برداشتن بخش سرطانی کبد ممکنست از گسترش بیشتر بیماری جلوگیری کند. همچنین این روش می تواند عمر بیمارانی را که سرطان روده بزرگ در آنها گسترش یافته است، طولانی تر کند.

برای انجام عمل resection کبد، شکافی در زیر قفسه دنده ها در بخش سمت راست بالای شکم ایجاد می شود. از یک وسیله اولتراسوند برای یافتن تومور یا تومورهای کبد استفاده می شود. سپس بخش سرطانی کبد به همراه قسمتی از بافت سالم مجاور آن بیرون آورده می شود.

این روش را می توان به صورت یک عمل باز متداول و یا به صورت عملی با جراحت کم تر به شکل laparoscopic انجام داد. بیمارانی که زیر عمل باز قرار می گیرند، حدود یک هفته در بیمارستان بستری می شوند.

عمل resection کبد برای سرطان روده بزرگ

یکی از روش های درمان سرطان روده بزرگ که به کبد سرایت کرده است، استفاده از resection کبدی از نوع laparoscopic است.

برای انجام این عمل، جراح چندین برش کوچک ایجاد می کند (بجای یک شکاف بزرگ)؛ یک سوزن فرو می شود که شکم را با استفاده از گاز گربنیک منبسط کند تا فضایی را برای تجهیزاتی که قرار است نصب شوند، ایجاد کند. برای این کار از تجهیزات ویژه ای استفاده می شود که شامل یک "تلسکوپ" کوچک با دوربینی متصل به آنست تا بتوان حفره شکمی را دید و بخش های سرطانی کبد را برداشت.

بیمارانی که زیر عمل laparoscopic قرار می گیرند، می توانند :

 • درد کم تری را تحمل کنند.

 • مدت کم تری در بیمارستان بستری شوند.

 • دوره بهبودی را سریع تر به پایان برسانند.

 • این روش سریع تر از دیگر معالجات از جمله شیمی درمانی است چون بهبود پس از این عمل سریع تر از عمل باز است.

 • جراحت کم تری دارد و محلی که شکاف ها ایجاد شده اند، ظاهر بهتری دارد.

انتخاب resection کبدی برای سرطان روده بزرگ

اگر بیمار، سرطان روده بزرگ گسترش یافته ای داشته باشد، عواملی وجود دارند که تعیین می کنند آیا عمل resection کبدی انجام شود یا نه. این عوامل عبارتند از :

 • گسترش بیماری به کبد- تومورهای چند تایی و تومورهای بزرگ می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند برای اینکه نتوان تومور را با عمل جراحی برداشت.

 • وسعت عمل مورد نیاز- بخشی از کبد که لازمست، باید باقی بماند تا کبد بتواند به خوبی کار کند.

 • تومورهای نزدیک به رگ های خونی در کبد- ممکنست که این تومورها قابل قطع کردن نباشند. دیگر درمان ها از قبیل رادیو فرکانسی، شیمی درمانی و یا شیمی درمانی سرخرگی داخلی، می توانند گزینه هایی برای انتخاب در مورد تومورهای نزدیک به رگ های خونی باشند.

 • بیماری کبدی Cirrhosis- بیمارانی که این ناراحتی را دارند، نمی توانند resection کبدی را تحمل کنند

 

شیمی درمانی سرطان روده بزرگ

در مراکز درمانی پیشرفته از شیمی درمانی استفاده گسترده ای می شود. شیمی درمانی، درمان مرسومی برای بیمارانی است که سرطان روده بزرگ آنها در مرحله سوم یا چهارم قرار دارد.

داروهای شیمی درمانی یا برای نابود کردن بی درنگ یاخته های سرطانی بکار می رود و یا برای جلوگیری از رشد و تکثیر آنها. این نوع درمان معمولا از طریق سیاهرگ و یا سرخرگ کبدی انجام می شود.

گزینه های شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ

گروه های شیمی درمانی سرطان روده بزرگ

براساس نوع سرطان روده بزرگ، مرحله پیشرفت بیماری و دیگر عوامل، ترکیبی از داروهای شیمی درمانی را می توان تجویز کرد. در برخی از موارد، درمان هدفمند نیز می تواند بخشی از برنامه درمانی باشد.

برخی از داروهای شیمی درمانی مورد استفاده برای سرطان روده بزرگ اینها هستند :

 • FOLFOX (leucovorin calcium, fluorouracil and oxaliplatin)

 • FOLFIRI (leucovorin calcium, fluorouracil and irinotecan hydrochloride)

 • CapeOX (capecitabine and oxaliplatin)

 • IROX (oxaliplatin and irinotecan)

در مراکز درمانی پیشرفته از روش های شیمی درمانی نوینی استفاده می شود :

 • Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy (HIPEC)

 • Intra-Arterial Chemotherapy

 • Chemoembolization

هنگامی که از شیمی درمانی به عنوان معالجه کمکی استفاده می شود، شیمی درمانی می تواند :

 • به نابود کردن یاخته های سرطان روده بزرگ که پس از جراحی باقی می مانند، کمک کند.

 • از گسترش سرطان روده بزرگ به دیگر بخش های بدن از جمله کبد جلوگیری کند.

 • احتمال برگشت سرطان را کاهش دهد.

شیمی درمانی پیش از جراحی سرطان روده بزرگ می تواند به کاهش سایز تومور کمک کند. این موضوع به عنوان معالجه کمکی نامیده می شود. اگر بیماری، سرطان راست روده داشته باشد، این نوع درمان می تواند سودمند باشد. ممکنست ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی تجویز شود که پس از آن جراحی راست روده انجام شود.

علاوه بر شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ، از «معالجات هدفمند» از قبیل پادتن های monoclonal نیز استفاده می شود. برخی از پیشرفت های امید بخش اخیر در درمان سرطان روده بزرگ، در زمینه معالجات هدفمند بوده است.

برخورد با نیازهای شخصی

می توان براساس نوع و مرحله پیشرفت سرطان، شیمی درمانی را تجویز کرد.

برای تعیین شیمی درمانی مناسب برای بیمار، می توان از برش مولکولی تومور استفاده کرد. برای انجام این تست آزمایشگاهی به وسیله بیوپسی یا روشی دیگر، نمونه ای از تومور برداشته می شود. سپس تعدادی داروهای شیمی درمانی بر روی نمونه تست می شود تا معلوم شود کدام یک از داروها بهتر عمل می کنند.

عوارض جانبی شیمی درمانی از طریق معاینات بدنی، آزمایش خون، سی تی اسکن و MRI زیر نظر قرار می گیرد. اگر سرطان در برابر معالجات مقاومت کند، شیوه درمان اصلاح می شود و یا از روش متفاوتی استفاده می شود.

توجه بر عوارض جانبی شیمی درمانی

عوارض جانبی شیمی درمانی می تواند یکی از بزرگ ترین چالش ها در رویارویی با سرطان باشد. شیمی درمانی سرطان روده بزرگ ممکنست یکی از عوارض جانبی زیر را سبب شود :

 • تهوع

 • استفراغ

 • اسهال

 • کم شدن اشتها

 • بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در دست ها یا پاها

 • زخم دهان

 • کوفتگی

 • ریزش مو

برای کمک به کنترل عوارض جانبی، تیم درمانی معالجات متعددی را فراهم می سازد که شامل پشتیبانی تغذیه ای و متابلویک، طب naturopathic، مدیریت درد و طب ذهنی، بدنی می شود. مثلا مسئول naturopathi می تواند معالجات طبیعی را برای کار کردن منظم سیستم گوارش، درمان زخم دهان و خواب آرام بیمار تجویز کند.

همچنین تجویزهایی برای کاهش تهوع و استفراغ انجام می شود. پیش از شیمی درمانی، داروی ضد تهوع به بیمار داده می شود.

علاوه بر این ممکنست جراحی کوچکی برای کار گذاشتن یک درگاهه مرکزی انجام شود که این حدود نیم ساعت طول می کشد. یک لوله نرم پلاستیکی در یکی از سیاهرگ های بازو یا سینه بیمار قرار داده می شود. این درگاهه درست در زیر پوست نصب می شود. بیمار از طریق این درگاهه می تواند داروهای شیمی درمانی را دریافت کند و یا از او خون گرفته شود. این به بیمار کمک می کند تا از تحمل درد سوزن ها و تزریقات متعدد رهایی یابد.

 

برش مولکولی تومور سرطان روده بزرگ

برش مولکولی، ترکیب درست داروهای شیمی درمانی را معین می کند که این بستگی به سرطان روده بزرگ یا سرطان راست روده دارد.

در یک تست برش مولکولی، نمونه تومور که درخلال عمل بیوپسی یا سرطان روده بزرگ برداشته می شود، تست می شود. برش مولکولی به پزشکان کمک می کند که بفهمند کدام یک از داروهای شیمی درمانی، نیازهای درمانی بیمار را بهتر برآورده می کند. با دانستن اینکه کدام یک از داروهای شیمی درمانی به خوبی عمل می کنند یا عمل نمی کنند، می توان از مسمویت ناخواسته بیمار جلوگیری کرد.

 

شیمی درمانی داخل سرخرگی برای سرطان گسترش یافته روده بزرگ

شیمی درمانی داخل سرخرگی یک شیوه پیشرفته برای درمان سرطان روده بزرگ است در هنگامی که تومورها به کبد سرایت کرده باشند. در برخی از مراکز درمانی از این روش برای مواردی استفاه می شود که نتوان تومورها را با جراحی برداشت.

برای انجام شیمی درمانی باید نخست یک «نقشه راه» از رگ های خونی بیمار تهیه شود. درخلال عملی با کم ترین جراحت که angiogram نام دارد، یک رادیولوژیست از ابزارهای پیشرفته ای برای تصویربرداری استفاده می کند، از قبیل تجهیزات ویژه عکس برداری با پرتو ایکس و یا سیستم Siemens Angio-CT MIYABI تا بتواند اطلاعات مورد نیاز را بدست آورد.

برای انجام یک angiogram، نخست یک لوله قابل انعطاف در سرخرگ ران بیمار در نزدیک کشاله ران وارد می کنند، سپس ماده رنگی ویژه ای از طریق این لوله تزریق می شود تا پزشک بتواند سیستم پیچیده رگ های خونی را در تصویربرداری سی تی اسکن یا با پرتو ایکس ببیند.

سیستم سی تی اسکن یا پرتو ایکس، تصاویری از داخل بدن بیمار تهیه می کند که در مونیتور نشان داده می شود. پزشک از این تصاویر استفاده می کند تا بتواند لوله را به دقت از رگ های خونی عبور دهد. لوله از طریق آئورت (بزرگ ترین شریان قلب) به شریان کبد می رسد، شریانی که خون را به کبد می رساند.

سپس شیمی درمانی از طریق این لوله مستقیما به تومور کبد انجام می شود. بنابراین شیمی درمانی داخل سرخرگی امکان آن را می دهد که داروهای ضد سرطان بر روی تومور تمرکز کنند و یاخته های سرطانی را از بین ببرند.

 

Chemoembolization سرطان روده بزرگ

Chemoembolization شکل جدید دیگری از درمان سرطان روده بزرگ است که در مراکز درمانی پیشرفته از آن استفاده می شود. این روش برای سرطان هایی بکار می رود که از روده بزرگ یا راست روده به کبد گسترش یافته باشند. معمولا این روش برای از بین بردن توموهای غیر قابل جراحی کبد بکار می رود.

در این نوع درمان، نخست یک angiogram انجام می شود تا تصاویر داخلی کاملی از سیستم شریانی بیمار بدست آید. سپس از تصاویر (سی تی اسکن یا پرتو ایکس) استفاده می شود تا لوله ای را از طریق شاهرگ ران پای سمت راست به آئورت برسانند. سپس لوله به سمت شریانی که خون را به کبد می رساند، هدایت می شود.

هنگامی که لوله در شریان کبدی قرار داده شد، می توان درمان سرطان روده بزرگ گسترش یافته را آغاز کرد. درخلال کار، از دوز بالای متمرکزی از داروهای شیمی درمانی استفاده می شود. این داروها از طریق لوله عبور می کنند و مستقیما به بخش سرطانی کبد می روند. دانه های ریزی که microsphere نامیده می شوند (و با داروهای ضد سرطان آمیخته شده اند)، داروهای شیمی درمانی را در پیرامون تومور حبس می کنند. این دانه ها خون رسانی به تومور را نیز قطع می کنند. سرانجام اینکه Chemoembolization تغذیه تومور را قطع می کند و از رسیدن اکسیژن و مواد مورد نیاز برای رشد آن جلوگیری می کند.

 

دارو درمانی هدفمند برای سرطان روده بزرگ

امروزه برخی از پیشرفت های هیجان انگیز و امید بخش در درمان سرطان، در زمینه دارو درمانی هدفمند می باشد. در مراکز درمانی پیشرفته از این درمان برای مبارزه با انواع سرطان روده بزرگ بهره می گیرند.

درحالی که شیمی درمانی استاندارد بر همه بدن اثر می گذارد، دارو درمانی هدفمند، داروها یا دیگر مواد ویژه (مانند پروتیئن های سیستم ایمنی) را عمدتا به یاخته های سرطانی هدایت می کند. هدف از دارو درمانی هدفمند، هدف گیری و یورش به یاخته های سرطانی است و یاخته ها را از رشد کردن، تقسیم شدن و گسترش بازمی دارد.

چون درمان هدفمند به طور ویژه یاخته های سرطانی را دنبال می کند، می توان از آسیب رسیدن به یاخته های سالم جلوگیری کرد. در عوض، درمان هدفمند ممکنست شدت کم تری نسبت به شیمی درمانی استاندارد داشته باشد که البته بر روی یاخته های سالم هم تاثیر بیشتری دارد.

درمان هدفمند برای سرطان روده بزرگ

درمان پادتن Monoclonal- یک دارو درمانی هدفمند است که در برخی از مراکز درمانی پیشرفته برای معالجه سرطان روده بزرگ استفاده می شود. پادتن های Monoclonal پروتیئن هایی هستند که با مهندسی ژنتیک ساخته شده اند و برای بکار انداختن واکنش سیستم ایمنی طبیعی بدن کمک می کنند تا این سیستم بتواند یاخته های سرطانی روده بزرگ را تشخیص بدهد و به آنها حمله کند. پادتن های Monoclonal می توانند به تنهایی و یا در ترکیب با شیمی درمانی سرطان روده بزرگ بکار روند.

اخیرا از پادتن های Monoclonal زیر برای کمک به درمان سرطان گسترش یافته روده بزرگ استفاده می شود :

 • Bevacizumab (Avastin®) که برای جلوگیری از ایجاد رگ های خونی جدید برای تومور بکار می رود. این می تواند به قطع تغذیه تومور کمک کند تا از رشد آن جلوگیری کند.

 • Cetuximab (Erbitux®) که با مسدود کردن مسیر پروتیئنی کار می کند که گیرنده عامل رشد بیرونی می باشد که در سطح یاخته ها وجود دارد. این درمان هدفمند سرطان کمک می کند تا سیگنال های رشد از رسیدن به درون یاخته های سرطان روده بزرگ بازداشته شوند و نیز از تکثیر و رشد آنها جلوگیری شود.

 • Panitumumab (Vectibix®) نیز به مانند پادتن قبلی عمل می کند.

 

پرتو درمانی برای سرطان روده بزرگ

ممکنست تیم درمانی، پرتو درمانی را به عنوان بخشی از برنامه معالجات سرطان راست روده تجویز کند.

پرتو درمانی در بیشتر موارد به همراه شیمی درمانی و پس از جراحی استفاده می شود. این نوع از درمان سرطان روده بزرگ می تواند به نابود کردن یاخته های سرطانی که پس از جراحی باقی می مانند، کمک کند.

اگر بیمار دچار سرطان راست روده باشد، پرتو درمانی و شیمی درمانی را می توان پیش از جراحی سرطان راست روده انجام داد. این معالجات به منظور کاهش سایز تومور در راست روده می باشند و نیز عمل جراحی را برای برداشتن تومور آسان تر می سازند. همچنین پرتو درمانی و شیمی درمانی را می توان پس از کم شدن خطر برگشت سرطان انجام داد.

توجه بر عوارض جانبی پرتو درمانی

مسئول پرتو درمانی به عنوان عضوی از تیم درمانی تلاش می کند که بفهمد آیا پرتو درمانی برای بیمار مناسب است یا نه. او عواملی را درنظر می گیرد از جمله نوع سرطان روده بزرگ، مرحله پیشرفت بیماری و نیز موقعیت تومور.

گزینه های پرتو درمانی سرطان روده بزرگ

از سیستم پرتو درمانی پیشرفته برای فراهم ساختن تعدادی از گزینه های درمانی سرطان روده بزرگ به این شرح استفاده می شود :

 • Intensity Modulated Radiation Therapy (IMRT)

 • Intraoperative Radiation Therapy (IORT)

 • TheraSphere®

 • TomoTherapy®

 • Trilogy™

 

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده برای سرطان روده بزرگ

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (Intensity modulated radiation therapy (IMRT)) این کارها را انجام می دهد :

 • درمان تومورهای که در بخشی از بدن عودت کرده اند که قبلا توسط پرتو درمانی مورد معالجه قرار گرفته است.

 • نابود کردن یاخته های سرطانی روده بزرگ

 • درامان نگه داشتن بافت سالم پیرامون تومورها از تابش پرتو

معالجات IMRT برای سرطان روده بزرگ، با استفاده از نرم افزار پیچیده ای و با دقت طراحی می شود، این نرم افزار امکان آن را می دهد که دوزهای دقیقی از پرتوها را به گونه ای سه بعدی بکار برند که این براساس سایز تومور روده بزرگ و شکل و موقعیت آن می باشد.

سپس با یک شتاب دهنده بسیار پیشرفته، پرتو ایکس تومور را هدف گیری می کنند و پرتو درمانی را مطابق با شکل دقیق تومور و تنظیم دقیق شدت تابش با دقتی لیزری انجام می دهند. دوزهای بالایی از پرتوها دقیقا بر روی تومور متمرکز می شوند و این سبب می شود که بیشتر بافت سالم پیرامونی از پرتوها درامان بماند.

 

پرتو درمانی سرطان روده بزرگ با عملکرد داخلی (IORT)

در مراکز درمانی پیشرفته، سیستم پرتو درمانی با عملکرد داخلی را نیز افزوده اند که به اختصار IORT نامیده می شود.

IORT امکان آن را می دهد که بیماران دارای سرطان روده بزرگ در حین جراحی، دوز تکی و نیرومندی از پرتوها را مستقیما در محل تومور دریافت کنند.

معمولا معالجات استاندارد برای سرطان روده بزرگ ، پنج روز از هفته را دربرمی گیرد و در کل پنج تا شش هفته به درازا می کشد. به وسیله IORT می توان دوز مشابهی از پرتوها را در یک جلسه تکی بکار برد که این بافت سالم بیشتری را نیز از پرتوها درامان نگاه می دارد. این موضوع به کاهش عوارض جانبی و نیز کاستن از زمان درمان کمک می کند.

IORT می تواند برای بیمارانی که سرطان مقدماتی راست روده یا روده بزرگ دارند و یا این که سرطان در آنها عودت کرده است، گزینه مناسبی باشد و نیز برای مواردی که سرطان در مجاورت راست روده باشد. این بیماران باید برای انجام جراحی نیز آماده باشند.

مزایای IORT برای سرطان روده بزرگ

پرتو درمانی با عملکرد داخلی یک گزینه درمانی است که مزایای بالقوه زیر را دربردارد :

 • تاثیر بیشینه در عین حالی که احتمال بازگشت سرطان را به حداقل می رساند- IORT دوز متمرکزی از پرتوها را بر روی تومور ارائه می دهد و این بی درنگ پس از برداشتن تومور می باشد که کمک می کند یاخته های سرطانی باقیمانده را بتوان نابود کرد.

 • حفاظت از بافت ها و اندام های سالم بدن- درخلال انجام IORT، دوز تابشی دقیقی بکار برده می شود ضمن آنکه بافت ها و ساختارهای سالم بدن در امان می مانند.

 • کوتاه کردن زمان درمان- IORT به بیماران کمک می کند که معالجات خود را سریع تر به پایان برسانند و به خانه برگردند و این به دلی کاهش نیازمندی به معالجات اضافی است. خود پرتو درمانی حدود پنج دقیقه طول می کشد.

 • کمک به پرتو درمانی متداول- بیمارانی که پرتو درمانی اضافی پس از عمل جراحی دارند، پرتو درمانی کمکی با عملکرد داخلی دریافت می کنند.

 

TheraSphere برای سرطان روده بزرگ

TheraSphere درمانی برای آن دسته از سرطان های روده بزرگ است که به کبد سرایت کرده اند. در این نوع پرتو درمانی داخلی جدید، تومورهای کبدی بوسیله دانه های شیشه ای رادیواکتیو که microsphere نامیده می شوند، هدف گرفته می شوند.

TheraSphere تومورهای کبد را هدف می گیرد

در مراکز درمانی در بین معالجات گوناگون، TheraSphere نیز برای سرطان های روده بزرگ که به کبد سرایت کرده اند، ارائه می شود. این پرتو درمانی داخلی می تواند گزینه ای امید بخش برای بیمارانی باشد که توموری در کبد خود دارند که قابل جراحی کردن نیست.

TheraSphere یک روش درمانی جدید سرپایی است که با استفاده از دانه های شیشه ای ظریفی بنام microsphere انجام می شود، این دانه ها پرتوها را مستقیما به تومور کبد می دهند. اندازه این دانه ها تنها به میزان یک سوم قطر موی انسان است، این دانه ها عنصری رادیواکتیو به همراه خود دارند که یاخته های سرطان روده بزرگ گسترش یافته به کبد را هدف گیری می کند.

TheraSphere از طریق لوله ای انجام می شود که در شریان کبد قرار داده می شود. هنگامی که دانه های microsphere به کبد وارد می شوند، در رگ های خونی کوچک تغذیه کننده تومور به دام می افتند. این سبب می شود که پرتوها بر روی خود تومور متمرکز شوند.

چون این نوع درمان سرطان روده بزرگ با هدف گیری خوبی انجام می شود، بنابراین آسیب رسیدن به بافت سالم کبد خیلی کم است. در مقایسه با شیمی درمانی استاندارد، TheraSphere سم کم تری را وارد بدن می کند.

 

TomoTherapy سرطان روده بزرگ

TomoTherapy ، پرتو درمانی سازگار یکپارچه (Hi-ART)، سیستم پرتو درمانی پیشرفته دیگری برای مبارزه با سرطان روده بزرگ است. این روش به ویژه می تواند در درمان بیمارانی سودمند باشد که سرطان آنها عودت کرده است.

TomoTherapy فناوری تصویربرداری سی تی اسکن را با ابزارهای پیشرفته پرتو درمانی ترکیب می کند. برای اطمینان از دقیق بودن هر یک از پرتو درمانی ها تا حد امکان، اسکنر CT داخلی، شکل و موقعیت تومور را پیش از آغاز درمان تائید می کند.

پرتوهای نیرومند و دقیق TomoTherapy تومورهای دور از دسترس را هدف گیری می کند. سیستم 360 درجه پیرامون بیمار می چرخد و پرتو درمانی را از زاویه های گوناگون انجام می دهد. چون پرتو درمانی با دقت بالایی انجام می شود، بافت های سالم نزدیک به تومور، تابش بسیار کمی می گیرند.

Trilogy سرطان روده بزرگ

امروزه در مراکز درمان سرطان از Varian Trilogy نیز استفاده می شود، با Trilogy می توان تومورها را با بهره گیری از روش های پیشرفته ای بشرح زیر مورد درمان قرار داد :

 • پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT)

 • پرتو درمانی از نوع Stereotactic Body (SBRT)

در برخی از موارد، سیستم Trilogy را می توان برای درمان آن گروه از بیماران دارای سرطان روده بزرگ بکار برد که تعداد محدودی تومور در شش ها و یا کبد خود دارند. SBRT یا Trilogy IMRT را می توان برای استفاده دقیق از پرتو درمانی برای منطقه تومورها بکار برد.

مزایای پرتو درمانی از نوع Trilogy

 • تصویربرداری همزمان اجازه استفاده از داده های ثانویه را می دهد بنابراین تیم درمانی می تواند حرکت تومور را درخلال پرتو درمانی سرطان ببیند.

 • فناوری RapidArc امکان آن را می دهد که سیستم به میزان 360 درجه پیرامون بیمار بچرخد تا به تومور پرتو رسانی کند. این سبب می شود که تومور دوز بهینه ای از پرتوها را دریافت کند درحالی که از آسیب رسیدن به بافت های سالم پیرامون تومور جلوگیری می شود.

 • سرعت در انجام درمان به کم کردن زمان صرف شده برای پرتو درمانی کمک می کند.

 

تغذیه درمانی سرطان روده بزرگ

به هنگام مبارزه با سرطان روده بزرگ ، حفظ قدرت و انرژی بدنی نقشی حیاتی دارد. متاسفانه بسیاری از کسانی که تحت درمان سرطان روده بزرگ قرار می گیرند، از نظر تغذیه و سوخت و ساز بدن که برای قوی ماندن و تغذیه درست نیاز دارند، مورد حمایت قرار نمی گیرند.

متخصص تغذیه، تغذیه بیمار را دائما زیرنظر می گیرد تا عوارض جانبی درمان سرطان روده بزرگ از قبیل کاهش اشتها و کاهش وزن کم شود. سرانجام اینکه یک شیوه فعال برای جلوگیری از سوء تغذیه بکار برده خواهد شد.

چرا تغذیه درمانی برای بیمارانی که سرطان روده بزرگ دارند، مهم است؟

تغذیه بهینه به ویژه در خلال مبارزه با سرطان روده بزرگ مهم است چون می تواند در موارد زیر به بیمار کمک کند :

 • تقویت بیمار

 • بالا بردن انرژی بیمار

 • تقویت سیستم ایمنی بدن

 • بازسازی بافت های بدن

 • تاب آوردن در برابر معالجات سرطان

 • کاهش میزان و شدت عوارض جانبی مربوط به درمان

 • پرهیز از توقف درمان تا بیمار بتواند همه معالجات تجویز شده را داشته باشد

در مراکز درمان سرطان، کارشناسان تغذیه چگونه به بیمارانی که سرطان روده بزرگ دارند، کمک می کنند؟

کارشناس تغذیه، کالری و پروتیئن مورد نیاز روزانه بیمار را تعیین می کند. عواملی که ممکنست درنظر گرفته شوند، اینها هستند :

 • نوع سرطان روده بزرگ بیمار و مرحله پیشرفت آن

 • معالجاتی که بیمار اخیرا داشته است و یا احتمال دارد که به زودی داشته باشد

 • سابقه کاهش وزن بیمار

 • نشانه هایی که ممکنست بر تغذیه بیمار اثر داشته باشد

از آغاز فزآیند درمان سرطان روده بزرگ تا پایان آن، کارشناس تغذیه وضعیت تغذیه بیمار را مرتب زیرنظر می گیرد و در صورت نیاز اصلاحاتی در برنامه تغذیه او انجام می دهد.

تغذیه درمانی حمایتی

در برخی موارد به ویژه درخلال معالجات، بیماران دارای سرطان روده بزرگ نمی توانند به میزان معمول خود غذا بخورند.

اگر بیمار تمایل چندانی به خوردن غذای جامد نداشته باشد، تغذیه درمانی حمایتی به او ارائه خواهد شد تا با لوله غذا رسانی تغذیه شود.

کنترل تغذیه درمانی درخلال معالجات سرطان روده بزرگ

کارشناس تغذیه به بیمار کمک می کند که همه نشانه های بیماری را که بر توانایی غذا خوردنش تاثیر می گذارد، کنترل کند. این نشانه ها به تغذیه مربوط می شوند :

کاهش اشتها

اگر بیمار کم اشتها باشد، کارشناس تغذیه توصیه خواهد کرد که وعده های غذایی کوچک و متعدد با کالری و پروتیئن زیاد بخورد.

تهوع

کارشناس تغذیه داروهای ضد تهوع تجویز می کند تا معده را آرام کند و از حالت تهوع پس از معالجات جلوگیری کند. همچنین می توان به بیمار توصیه شود که غذاهای سرد بخورد که رایحه تند غذاهای گرم را نداشته باشد، رایحه هایی که خود ممکنست سبب تهوع شود.

اسهال

برای جلوگیری از اسهال، می توان از خوردن غذاهای فلفل دار، پرچرب، فیبردار، لبنیات و مولد گار خودداری کرد. ممکنست غذاهای نرم دارای ژله گیاهی نیز تجویز شود.

یبوست

ممکنست بیمار درخلال درمان سرطان روده بزرگ یبوست داشته باشد. می توان مصرف مایعات یا غذاهای سرشار از فیبر را افزایش داد.

کنترل دیابت

اگر بیمار دیابت داشته باشد، کارشناس تغذیه به او کمک خواهد کرد تا قند خونش را کنترل کند. نگهداشتن قند خون در رنج طبیعی، نقشی اساسی دارد چون بر توانایی بیمار برای بهبود او تاثیر می گذارد و خطر عفونت را کاهش می دهد.

انتخاب درست برنامه غذایی پس از درمان

پس از تمام شدن درمان سرطان روده بزرگ ، کارشناس تغذیه به بیمار آموزش می دهد که چگونه برنامه غذایی خود را اصلاح کند که از برگشت سرطان جلوگیری کند و سلامت عمومی خود را بهبود دهد. به بیمار می گویند که چه غذاهایی را باید بیشتر بخورد (مثلا سبوس، حبوبات، سبزیجات) و نیز از چه غذاهایی دوری کند (کره و دیگر چربی های اشباع شده).

 

مدیریت درد سرطان روده بزرگ

یافتن روشی مناسب برای رویارویی با درد ناشی از سرطان

در مراکز درمانی، کارشناسانی برای مدیریت درد بیماران وجود دارند. آنها درخلال معالجات با بیماران گفتگو می کنند تا بدانند آنها چه علائمی و چه احساسی دارند.

این افراد ارزیابی کاملی انجام می دهند تا معلوم شود منبع درد کدامست. سپس داروها یا معالجاتی تجویز می شود که می تواند بهترین کنترل را بر روی درد بیمار داشته باشد.

در مدیریت درد از روش های زیر برای کنترل درد بیماران بهره می گیرند :

 • تجویز دارو

 • نصب پمپ ویژه درد

 • عملیات مسدود کردن عصب درد

 • پرتو درمانی

 • جراحی

 • فیزیوتراپی

 • طب سوزنی

 • Auriculotherapy

 • ماساژ درمانی

 • تکنیک های تمدد اعصاب

 • تصویرسازی

 • ماساژ ستون فقرات

مسئول مدیریت درد با سایر اعضاء تیم درمانی همکاری می کند تا بهترین روش برای کنترل درد بیمار بدست آید.

مثلا اگر بیمار درد یا ناراحتی ناشی از یبوست یا گاز معده داشته باشد، اعضاء تیم راهی را برای بهبود کارکرد سیستم گوارشی او پیدا خواهند کرد. همچنین کارشناس naturopathic می تواند با تجویز دارو این عوارض بوجود آمده را از بین ببرد.

مسئول توانبخشی (مثلا فیزیوتراپی) و مسئول درمان ذهنی، بدنی می تواند به بیمار کمک کند درد مربوط به سرطان روده بزرگ را کنترل کند. فیزیوتراپی با افزایش endorphins از راه افزایش تحرک و نیز تقویت سیستم ایمنی طبیعی بدن، نقشی کلیدی در مدیریت درد دارد. طب ذهنی، بدنی راه هایی را به بیمار آموزش می دهد تا درد را تحمل کند و آرام باشد.

 

طب Naturopathic برای سرطان روده بزرگ

معالجات naturopathic از قبیل تجویز دارو، ویتامین ها، مواد معدنی و داروهای گیاهی، می تواند به بیماران کمک کند تا عوارض جانبی مربوط به جراحی، شیمی درمانی ، درمان هدفمند و پرتو درمانی به حداقل برسند. همچنین درمانگرهای طبیعی می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند، سطح انرژی بدن بیمار را بالا ببرند و سلامت کلی بیمار را افزایش دهند.

در مراکز درمانی پیشرفته، بیماران براساس تجویزاتی براساس طب naturopathic، تجویزاتی را از درمانگرهای طبیعی دریافت می کنند. با مشورت با سایر اعضاء تیم این اطمینان بدست خواهد آمد که این تجویزها برای استفاده همراه با جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی مشکلی ایجاد نمی کنند.

درمان Naturopathic درخلال درمان سرطان روده بزرگ

کارشناس naturopathic آموزش های مورد نیاز را در باره نقشی که naturopathic می تواند در درمان بیمار داشته باشد، به بیمار می دهد و سپس ارزیابی دقیقی از حسی که بیمار دارد، بدست می آورد. این موضوع کمک می کند که این کارشناس بتواند بر روی نشانه های مربوط به عوارض جانبی که بیمار با آن روبروست، توجه لازم را داشته باشد.

یک برنامه درمان naturopathic ویژه بیمار برای او تهیه خواهد شد. درخلال انجام معالجات، بیمار می تواند با کارشناس naturopathic ملاقات کند تا برنامه درمانی naturopathic مناسب او تهیه شود.

به حداقل رساندن عوارض جانبی درمان سرطان روده بزرگ

کارشناس naturopathic از سرطان روده بزرگ ، درمان آن و معالجات naturopathic که می تواند در کاهش عوارض جانبی موثر باشد، آگاه است. برخی از این عوارض جانبی اینها هستند :

 • اسهال

 • زخم دهان

 • اختلالات سیستم گوارش

 • حرکات نامنظم شکم

 • درد

 • التهاب

 • گاز معده

 • نفخ

 • کاهش انرژی بدن

 • Neuropathy

 • اختلالات در غدد درون ریز بدن

 • اختلال در میزان قند خون

در زیر برخی از معالجاتی که کارشناس naturopathic می تواند برای عوارض جانبی داده شده توصیه کند، آمده است :

 • تهوع- زنجبیل یا نعناع وحشی به صورت کپسول، چای و آدمس که از تهوع جلوگیری می کند و نیز آن را درمان می کند.

 • یبوست- چای Smooth Move، منیزیوم، ویتامین C و فیبر به همراه آب زیاد برای افزایش حرکات شکم.

 • بی خوابی- Melatonin به بهبود الگوی خواب کمک می کند. دیگر معالجات naturopathic برای بی خوابی شامل معالجات زیر است :

o دوری از مصرف نوشیدنی های کافئین دار پس از ساعت 3 بامداد

o خاموش کردن روشنایی یک ساعت پیش از رفتن به بستر

o قرار ندادن تلویزیون در نزدیک تختخواب

o خوابیدن در وان آب گرم و نمک فرنگی یا روغن اسطوخودوس

o دوری از مصرف الکل

 

پزشکی ذهنی، بدنی و گروه های مشاوره و پشتیبانی برای سرطان روده بزرگ

پزشکی ذهنی، بدنی برای سرطان روده بزرگ

اگر تشخیص داده شود که بیمار سرطان روده بزرگ دارد، ممکنست بیمار دچار افسردگی، استرس، نگرانی، خشم و یا هراس شود. در مراکز درمانی پیشرفته، بیمار و همراهانش می توانند مشاوره های روانشناسی داشته باشند و نیز از خدمات پشتیبانی درمانگرهای پزشکی ذهنی، بدنی برخوردار شوند.

کنار آمدن با معالجات سرطان روده بزرگ

جلسات مشاوره و درمان

بیشتر قرارهای مشاوره با دیگر اعضاء تیم خواهد بود، البته بیمار ملاقات هایی نیز با یک کارشناس پزشکی ذهنی، بدنی خواهد داشت. بیمار در باره مشاوره های ذهنی، بدنی گوناگون، گروه های پشتیبانی و خدمات در دسترس برای خودش و عزیزانش چیزهایی را خواهد آموخت.

بیمار می تواند درخلال درمان سرطان روده بزرگ در باره جلسات مشاوره با درمانگر ذهنی، بدنی دیدار داشته باشد. این درمانگر بیمار را تشویق خواهد کرد در باره آنچه که بدان می اندیشد، احساس می کند و یا با آن روبروست، گفتگو کند.

برخی از مواردی که معمولا بیماران دارای سرطان روده بزرگ با آن روبرو هستند و درمانگر ذهنی، بدنی می تواند در این باره به آنها کمک کند، اینها هستند :

 • تغییراتی در عملکرد بدن و در دیدگاه ذهنی بیمار (مثلا اگر بیمار عمل colostomy داشته است، و درمانگر ذهنی، بدنی می تواند به او کمک کند که با مسئله داشتن کیسه مربوط به colostomy کنار بیاید)

 • بی خوابی

 • داشتن استرس از بابت ناتوانی برای کار کردن

 • نگرانی هایی در باره ارتباط با همسر، پدر و مادر و دیگر اعضاء خانواده

 • تمرکز ضعیف

 • ترک کردن سیگار

علاوه بر ملاقات شخصی با بیمار، درمانگر ذهنی، بدنی برای دیدار با نزدیکان و خویشان بیمار نیز اقدام می کند چون این افراد نقش بزرگی را در افزایش کیفی زندگی بیمار دارا هستند تا بتوانند کنترل خوبی بر روی احساسات و دلشوره خودشان داشته باشند.

خدمات گروه های پشتیبانی و درمانی برای سرطان روده بزرگ

بیمار و نزدیکان او می توانند در گروه های پشتیبانی که توسط درمانگرهای ذهنی، جسمی هدایت می شود، شرکت کنند. در جلسات این گروه ها، بیمار می تواند آزادانه احساسات و تجربیات خود را بیان کند و یا به راحتی به سخنان دیگران گوش فرا دهد.

درمانگرذهنی، جسمی می تواند به بیمار آموزش دهد که بتواند استرس خود را مدیریت کند. او به بیمار نشان می دهد که چگونه تکنیک های مدیریت استرس را بکار بندد، تکنیک هایی از قبیل هدایت دیدگاه ذهنی و آموزش تمدد اعصاب. این کارها در موارد زیر یاری دهنده هستند :

 • کاهش ضربان قلب، کاستن از فشار ماهیچه ها و نیز کم کردن دلشوره و نگرانی

 • کاهش علائمی از قبیل درد، تهوع و نگرانی

 • بهبود کیفیت خواب بیمار

 • تقویت حس بهتر بودن

همچنین تعدادی خدمات درمانی ذهنی، جسمی دیگر نیز وجود دارند :

 • Qigong

 • خنده درمانی

 • انرژی درمانی

گروه های مشاوره و پشتیبانی سرطان می توانند در افزایش دیدگاه مثبت و مدیریت استرس درخلال درمان سرطان روده بزرگ ، به بیمار و خانواده او کمک کنند.

 

توانبخشی در رابطه با سرطان روده بزرگ

توانبخشی می تواند به بیمارانی که سرطان روده بزرگ دارند کمک کند تا از نظر جسمانی قوی باشند که بتوانند در برابر معالجاتی از قبیل شیمی درمانی تاب بیاورند و نیز بتوانند به کارهای روزمره خود ادامه دهند.

توانبخشی در رابطه با سرطان روده بزرگ

توانبخشی شامل فیزیوتراپی می شود که می تواند به بهبود زندگی بیمار در حین معالجات کمک کند.

معالجات توانبخشی در رابطه با سرطان روده بزرگ

درمانگر توانبخشی به بیمار کمک می کند تا خود را تقویت کند و انرژی مورد نیاز برای کارهای روزانه خودش را حفظ کند. او همچنین به بیمار نشان می دهد که چگونه مصرف انرژی خود را کم کند و تکنیک هایی را بکار بندد تا بتواند کارهای خود را بدون خستگی زیاد انجام دهد.

برنامه ورزشی شخصی

در مراکز درمانی، یک درمانگر توانبخشی (مثلا یک فیزیوتراپ) با بیمار کار می کند تا برنامه ورزشی شخصی تهیه کند که ترکیبی از ورزش های حرکتی و تمرینات مقاومتی سبک می باشد.

برنامه ورزشی بر روی این موضوع هدف گذاری می کند که نیروی بدنی و حجم ماهیچه ها را درخلال درمان سرطان روده بزرگ حفظ کند :

 • کاهش کوفتگی بدن

 • بهینه کردن عملکرد جسمی

 • تقویت سیستم ایمنی بدن

 • بهبود عملکرد سیستم گوارش

 • بهبود انعطاف پذیری

 • کاهش استرس و نگرانی

 • به حداقل رساندن افسردگی

 • ارتقاء دیدگاه شخصی بیمار در باره خودش

پشتیبانی از بیمار پس از جراحی

اگر بیمار زیر عمل جراحی قرار گیرد، مسئول توانبخشی در دوره ریکاوری به او کمک خواهد کرد تا یک برنامه توانبخشی ویژه او تهیه کند تا قدرت، تحرک و استقلال بیمار بازیابی شود.

معالجات توانبخشی

همچنین درمانگرهای توانبخشی، معالجاتی را برای خنثی کردن عوارض جانبی neuropathic سرطان روده بزرگ بکار می برند. این موارد عبارتند از :

ReBuilder - اگر بیمار در اثر معالجات درد داشته باشد (مثلا بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در دست ها یا پاها)، مسئول توانبخشی می تواند برای کاهش درد از روش نوینی بنام ReBuilder بهره گیرد. درد مزمن neuropathic می تواند به عنوان یکی از عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان روده بزرگ باشد. با ReBuilder پالس های الکتریکی ملایمی به پاها فرستاده می شود. این کار می تواند درد neuropathic را به حداقل برساند و به عصب ها کمک کند که عملکرد بهتری داشته باشند.

طب سوزنی- طب سوزنی می تواند معالجه طبیعی مناسبی باشد و عملکرد بدن را بهبود بخشد. برای انجام این معالجه، کسانی که طب سوزنی انجام می دهند سوزن های خیلی ظریفی را در نقاط ویژه ای از پوست فرو می کنند. این کار برای شبیه سازی مسیر انرژی در کل بدن و به نوبه خود در سیستم ایمنی بدن انجام می شود.

طب سوزنی بنا به دلایل زیر انجام می شود :

 • کنترل کوفتگی

 • کاهش تهوع و استفراغ

 • ازبین بردن یبوست یا اسهال

 • کاهش استرس و نگرانی

 • کاستن از درد و ناراحتی

 • کمک به آماده کردن بیمار برای جراحی و نیز ریکاوری پس از جراحی

 • مبارزه با تغییرات حس عصبی و کاهش حرکت

Auriculotherapy- این نوع طب سوزنی از شبیه سازی الکتریکی بجای سوزن استفاده می کند. درمانگرهای توانبخشی از وسیله ای برای شبیه سازی نقاط ویژه گوش استفاده می کند و جریان الکتریکی بدون دردی بدان می فرستد. این نقاط متناظر با نقاطی در بدن می باشند.

Auriculotherapy ممکنست برخی از این عوارض جانبی مربوط به شیمی درمانی سرطان روده بزرگ را کاهش دهد :

 • درد

 • تهوع

 • کاهش انرژی

 • کاهش تعادل

 • کاهش اشتها

 • سرگیجه

مدیریت Lymphedema - آن دسته از بیماران دارای سرطان روده بزرگ که غدد لنفاوی آنها با جراحی برداشته شده است، ممکنست دچار lymphedema شوند. این حالت سبب تورم در ساق پاها و یا بازوها می شود که خود ناشی از سرریز مایع لنفاوی در بافت ها در این مناطق می باشد.

درمانگرهای توانبخشی می توانند تورم و ناراحتی مرتبط با lymphedema را کم کنند. اگر بیمار دچار lymphedema باشد، درمانگرهای توانبخشی می توانند از ماساژهای ویژه، پوشاک خاص و یا پمپ هایی برای رویارویی با آن استفاده کنند، همچنین می توان از ورزش های انبساطی برای کاهش تورم استفاده کرد. از این اقدامات نیز می توان برای جلوگیری از lymphedema استفاده کرد.

 

تکنیک ها و مراقبت های با استفاده از "ماساژ مفاصل" در رابطه با سرطان روده بزرگ

یکی از معالجاتی که در مراکز درمانی پیشرفته ارائه می شود، ماساژ مفاصل است. در این روش از یک تکنیک طبیعی غیر مخرب استفاده می شود که برای تصحیح استخوان و رفع مشکلات ماهیچه ای و مفصل استفاده می شود. با اعمال فشار ملایم، از دست برای تنظیمات کوچک در جهت ردیف کردن ستون فقرات، زانوها، دست ها، پاها و دیگر مفاصل استفاده می شود.

هنگامی که از درمان سرطان روده بزرگ استفاده می شود، ماساژ مفاصل می تواند در موارد زیر کمک کند :

 • بازگرداندن عملکرد عصب (مثلا neuropathy ثانویه)

 • بهبود حرکت و رنج حرکتی

 • ازبین بردن نگرانی، تنش و سردرد

 • کاهش تهوع

 • کاهش درد عصبی

 • کاهش درد پشت و گردن

آیا ماساژ مفاصل برای این بیمار سودمند است؟

برای اینکه مطمئن شوید ماساژ مفاصل برای برنامه درمانی سرطان روده بزرگ، ایمنی لازم را دارد، باید این موارد بررسی شوند :

 • سوابق پزشکی بیمار

 • تست های تشخیصی اخیر بیمار

 • پرونده پزشکی بیمار

مسئول ماساژ مفاصل، ستون فقرات و وضعیت قرار گرفتن بدن را ارزیابی می کند، با بیمار در باره علائمی که او داشته است، گفتگو می کند و برنامه ای درمانی در زمینه ماساژ مفاصل انجام می دهد.

سپس مسئول ماساژ مفاصل، بیمار را آماده می کند تا ماساژ مفاصل را در خانه ادامه دهد.

 

پشتیبانی از بیمار دارای سرطان روده بزرگ

در مراکز درمانی پیشرفته، برنامه ای برای پس از معالجات داده می شود که می تواند عوارض جانبی دراز مدت و عوارض جانبی بعدی سرطان روده بزرگ را مدیریت کند.

یک پرستار این برنامه را برای بیمار در خانه اجرا خواهد کرد :

 • آموزش در باره عوارض جانبی دراز مدت و عوارض جانبی بعدی و نیز معالجات سرطان روده بزرگ.

 • فراهم ساختن گزینه هایی برای جلوگیری از عوارض جانبی.

 • تجویز گزینه هایی که می تواند بهبود بیمار را تامین کند.

 • ارائه پشتیبانی کلینیکی در خانه.

 • پیگیری قرارهای ملاقات بیمار با پزشک.

 • همکاری با تیم درمانی بیمارستان برای نظارت بر دوره ریکاوری مربوط به سرطان روده بزرگ.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد