کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان سر و گردن

جراحی سرطان سر و گردن

در برخی از مراکز درمان سرطان، جراحی اغلب نخستین گزینه درمانی برای سرطان سر و گردن است. ممکنست که برخی از بیماران فقط با جراحی درمان شوند و برخی دیگر با ترکیبی از جراحی به همراه دیگر معالجات از قبیل پرتو درمانی و یا شیمی درمانی مداوا شوند.

پزشک با بیمار کار می کند تا مطمئن شود معالجاتی که بر روی او انجام می شود، بهترین نتیجه را دارد. به مانند معالجات همه سرطان ها، معالجات سرطان سر و گردن نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین از جراحی برای بیمارانی که سرطان پیشرفته دارند و یا بیماری آنها عودت کرده است، استفاده می شود که این اغلب با پرتو درمانی، شیمی درمانی و یا درمان هدفمند همراه است.

روش های جراحی سرطان سر و گردن

براساس نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن در بدن، ممکنست که پزشک یک یا چند مورد از روش های زیر را توصیه کند :

  • • جراحی برای سرطان حنجره

  • • جراحی برای سرطان حلق

  • • جراحی برای سرطان دهان

پرتو درمانی سرطان سر و گردن

در شیمی درمانی از انرژی تابشی برای نابود کردن یاخته های سرطانی، کوچک کردن تومورها و رهایی از علائم بیماری استفاده می شود. از معالجات پرتو درمانی برای نابودی تومورها همراه با دیگر معالجات موثر سرطان سر و گردن استفاده می شود، معالجاتی مانند جراحی و شیمی درمانی تا بتوان از رشد یاخته های سرطانی جلوگیری کرد.

دوزهای بالای پرتوها را به یاخته های سرطانی سر و گردن می تابانند. این معالجات، خطر عوارض جانبی مرتبط با درمان سرطان سر و گردن را به حداقل می رساند.

شیمی درمانی سرطان سر و گردن

معالجات شیمی درمانی سرطان سر و گردن معمولا برای بیمارانی انجام می شود که سرطان آنها به استخوان یا جای دیگری از بدن سرایت کرده است.

از شیمی درمانی می توان به چند روش برای درمان سرطان سر و گردن استفاده کرد :

  • • سرطان در مراحل پیشرفته: می توان شیمی درمانی را با پرتو درمانی ترکیب کرد تا تومورهایی را که در مراحل پیشرفته تری هستند، مداوا کرد. این شیوه chemoradiation نامیده می شود و می تواند با پرهیز از عمل جراحی و نیز حفظ توانایی های سخن گفتن به بیمار کمک کند.

  • • پس از جراحی: با شیمی درمانی می توان هرگونه یاخته های باقیمانده پس از جراحی سرطان سر و گردن را برداشت. این شیوه درمان کمکی نام دارد و می تواند در کاهش خطر عودت سرطان کمک کند.

  • • کاهش علائم بیماری: گاهی یک تومور برای اینکه بطور کامل برداشته شود، خیلی بزرگ است و پرتو درمانی می تواند رشد یاخته های سرطانی را کنترل کند. هنگامی که این موضوع رخ می دهد، شیمی درمانی را می توان برای کاهش شدت علائم ایجاد شده توسط سرطان استفاده کرد.

درمان هدفمند سرطان سر و گردن

معالجات دارویی هدفمند با جلوگیری از تقسیم یا با نابود کردن مستقیم یاخته ها از رشد و گسترش آنها جلوگیری می کند. برخلاف شیمی درمانی که بر همه یاخته های بدن اثر می گذارد، داروهای هدفمند، یاخته های سرطانی را محصور یا نابود می کند ولی یاخته های سالم بیشتری را حفظ می کند و همچنین عوارض جانبی را کم می کند و آسایش بیشتری را برای بیمار فراهم می سازد.

یک هدف بالقوه در سرطان سر و گردن، گیرنده زائده های پوست بیرونی یا EGFR می باشد. ممکنست که پزشک، استفاده از داروی با هدف گیری EGFR را پیشنهاد کند که در ترکیب با شیمی درمانی و یا پرتو درمانی سرطان سر و گردن بکار رود، مانند سرطان حنجره یا حلق. اگر سرطان، واکنش به پرتو درمانی و شیمی درمانی را متوقف کرده باشد، داروی با هدف گیری EGFR را می توان برای کنترل بیماری بکار برد.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد