کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان لنفاوی Hodgkin

پیوند سلول های بنیادین برای سرطان لنفاوی Hodgkin

پیوند سلول های بنیادین برای سرطان لنفاوی Hodgkin

برخی از بیماران دچار سرطان لنفاوی Hodgkin که به مراکز درمان سرطان مراجعه می کنند، عمل پیوند سلول های بنیادین انجام می دهند. در عمل پیوند سلول های بنیادین، سلول های بنیادین سالم که به شکل خون می باشند به بدن تزریق می شوند. سلول های بنیادین را می توان از مغز استخوان و نیز از خون بند ناف گردآوری کرد.

پیوند سلول های بنیادین اغلب برای آن دسته از بیماران دچار سرطان لنفاوی Hodgkin بکار می رود که سرطان آنها عودت کرده و یا اینکه بیماری آنها در برابر معالجات مقدماتی مقاومت نشان داده است.

انواع پیوند سلول های بنیادین

 • پیوند سلول های بنیادین خودی: در این نوع پیوند، سلول های بنیادین را از خود بیمار گردآوری می کنند. سلول های بنیادین گردآوری می شوند، منجمد می شوند و برای زمان مورد نیاز انبارش می شوند و پس از آنکه بیمار برای نابود کردن یاخته های سرطانی مورد شیمی درمانی و یا پرتو درمانی قرار گرفت، سلول های بنیادین گرفته شده از او را به بدن خودش بازمی گردانند.

 • پیوند سلول های بنیادین Allogeneic: در این نوع پیوند، سلول های بنیادین را از یک اهداء کننده مناسب دریافت می کنند. اهداء کننده می تواند یک خویشاوند باشد (مثلا یک فرد هم خون بیمار)، شخصی غیر خویشاوند باشد و نیز می تواند خون ذخیره شده بند ناف باشد. برای تعیین اینکه سلول های بنیادین اهداء کننده، مناسب بیمار است یا نه، بیمار را زیر تست پادتن گلبول های سفید خون قرار می دهند (تست HLA). در تست HLA، نوع خون و بافت بیمار را با نمونه های خونی اهداء کننده مقایسه می کنند.

فرآیند پیوند سلول های بنیادین

پیش از پیوند، بیمار تحت یک برنامه آمادگی قرار می گیرد که مداوای فشرده ای مانند شیمی درمانی با دوز بالا در مورد او انجام می شود که تا جایی که میسر باشد، یاخته های سرطانی بدنش نابود شوند.

در پی این برنامه آماده سازی، بیمار سلول های بنیادین را بصورت وریدی دریافت خواهد کرد (مشابه با انتقال خون). این روال حدود نیم ساعت به طول می کشد.

سلول های بنیادین پس از وارد شدن به سیستم گردش، به مغز استخوان می روند و آغاز به تولید یاخته های سالم جدید می کنند؛ این ها در فرآیندی انجام می شود که engraftment نام دارد.

گاهی بیمار دوزهای زیادی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی را پیش از پیوند سلول های بنیادین دریافت می کند که این این سبب عوارض جانبی از قبیل عفونت می شود. در پیوند سلول های بنیادین، خطر پس زدن پیوند (GVHD) نیز وجود دارد، حالتی که در آن یاخته های اهدایی به بافت بیمار حمله می کنند. می توان به شخص اهداء کننده داروهای ویژه ای را داد تا بتوان خطر عفونت را کاهش داد.

کمک به مدیریت عوارض جانبی پس از پیوند

دوره بهبود عمل پیوند سلول های بنیادین ممکنست چندین ماه به دراز بکشد. لازمست که بیمار مورد پشتیبانی های چند جانبه ای قرار بگیرد تا بتوان عوارض جانبی را مدیریت کرد.

موارد زیر نمونه هایی از برخی از این پشتیبانی ها می باشد:

 • کارشناس تغذیه یک برنامه غذایی ویژه بیمار فراهم خواهد ساخت تا بتوان بیمار را پس از پیوند تقویت کرد.

 • درمانگر naturopath معالجات طبیعی را توصیه خواهد کرد تا بتوان عوارض جانبی از قبیل بیماری نوروپاتی ثانویه و کوفتگی را کم کرد.

 • مسئول مدیریت درد از روش های مدیرت درد استفاده خواهد کرد تا بتواند درد را کنترل کند و ناراحتی ها را تسکین دهد.

 • درمانگر طب ذهنی- جسمی برای کمک به ریلکس بودن بیمار، مشاوره و نیز روش های مدیریت استرس را بکار خواهد برد.

 • درمانگر توانبخشی یک برنامه ورزشی شخصی برای بیمار تهیه خواهد کرد تا به فعال و مستقل بودن او کمک کند.

 • مشاور روانشناسی به بازگرداندن حس "خوب بودن" بیمار کمک خواهد کرد.

 

شیمی درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin

شیمی درمانی برای سرطان لنفاوی Hodgkin

بسیاری از بیماران دچار سرطان لنفاوی Hodgkin، شیمی درمانی را به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود دریافت می کنند. شیمی درمانی، بهره گیری از داروهای ضد سرطان می باشد که برای نابودی یاخته های سرطان لنفاوی Hodgkin طراحی شده است و از رشد و تکثیر این یاخته ها جلوگیری می کند.

شیمی درمانی برای سرطان لنفاوی Hodgkin اغلب مرکب است از چندین دارو که در یک برنامه درمانی بکار می روند. چون هر دارویی تومورها را به یک روش نابود می کند، بنابراین ترکیبی از داروها می تواند آسیب پذیری یاخته ها را در برابر درمان بیشتر کند.

برخی از داروهای شیمی درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin:

 •  ABVD: doxorubicin (adriamycin), bleomycin, vinblastine, dacarbazine 

 • Stanford V: mechlorethamine, doxorubicin, vinblastine, vincristine, bleomycin, etoposide, prednisone

براساس برنامه بکار رفته، شیمی درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin را می توان به صورت قرص، تزریق و یا درون وریدی بکار برد. می توان از شیمی درمانی به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر معالجات از قبیل پرتو درمانی و یا پیوند سلول های بنیادین بهره گرفت.

پیش از شیمی درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin و پس از آن چه انتظاراتی می توان داشت؟

برای کاستن از ناراحتی ناشی از سوزن های متعدد، پزشکان می توانند درگاهه ای بر روی بدن بیمار نصب کنند تا از طریق آن شیمی درمانی را به او برسانند. از این درگاهه می توان برای بدست آوردن مایع های وریدی و نمونه های خونی درخلال معالجات استفاده کرد.

عوارض جانبی مربوط به سرطان لنفاوی Hodgkin

همچنان که شیمی درمانی، یاخته های بسرعت تقسیم شونده سرطانی را نابود می کند، همانگونه می تواند بر روی یاخته های طبیعی نیز اثر کند، مثلا یاخته های موی سر، دهان و مغز استخوان.

گاهی شیمی درمانی سبب کاهش موقت گلبول های خون می شود که خود می تواند مشکلات زیر را سبب شود:

 • افزایش خطر عفونت (ناشی از neutropenia یا کاهش گلبول های سفید خون)

 • کوفتگی (کم خونی یا کاهش گلبول های قرمز خون)

 • خون مردگی و خون ریزی آسان (ناشی از کاهش پلاکت های خون)

دیگر اثرات شیمی درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin می تواند اینها باشد:

 • تهوع- استفراغ

 • ریزش مو

 • اسهال

 • زخم های دهانی

 • افسردگی

 • نازایی

 • تنگی نفس

 • Cardiotoxicity (آسیب قلبی)

کمک به مدیریت عوارض جانبی مربوط به شیمی درمانی

درخلال درمان سرطان لنفاوی Hodgkin، ترکیبی از شیوه ها را برای مدیریت عوارض جانبی شیمی درمانی بکار می برند

پزشک می تواند داروهای ویژه ای را پیش از آغاز درمان و برای برطرف کردن تهوع و یا جلوگیری از عفونت تجویز کند. همچنین می توان آزمایش های خونی روتینی انجام داد تا بتوان تعداد گلبول های خون را زیر نظر گرفت. اگر تعداد گلبول ها کم باشد، می توان از داروهای خاصی استفاده کرد و یا برای بازگرداندن تعداد گلبول ها به میزان عادی خود از انتقال خون به بیمار بهره گرفت.

همچنین معالجاتی از قبیل تغذیه درمانی، طب naturopathic، مدیریت درد و توانبخشی می توانند به کاهش عوارض جانبی مربوط به شیمی درمانی کمک کنند و بدن بیمار را برای شرکت در فعالیت هایی که بیمار از آن لذت می برد، قوی نگه دارند.

 

پرتو درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin

در مراکز درمانی پیشرفته، از سیستم های پرتو درمانی پیشرفته برای درمان سرطان لنفاوی Hodgkin استفاده می شود.

در پرتو درمانی از پرتوهای پرانرژی ایکس برای نابود کردن یاخته های سرطان لنفاوی Hodgkin و یا جلوگیری از گسترش آنها استفاده می شود. همچنین از پرتو درمانی می توان برای کاستن از درد و ناراحتی ناشی از بزرگ شدن طحال و یا درد ناشی از تورم غدد لنفاوی استفاده کرد.

محل مورد مداوا و نیز میزان پرتوی داده شده، بستگی به نوع تشخیص دارد که این شامل نوع تومور و میزان گستردگی بیماری نیز می باشد. در مورد سرطان لنفاوی Hodgkin، پرتو درمانی عموما به غدد لنفاوی گردن، قفسه سینه، زیر بغل، شکم، طحال، لگن و کشاله ران داده می شود.

ممکنست که تیم مراقبت از سایر درمان های مربوط به سرطان لنفاوی Hodgkin مانند شیمی درمانی استفاده کنند تا از رشد یاخته های جدید سرطانی جلوگیری شود.

کمک به مدیریت عوارض جانبی مربوط به پرتو درمانی

با توجه به دوز تابش بکار رفته، محل مورد مداوا و سایر عوامل، پرتو درمانی برای سرطان لنفاوی Hodgkin می تواند سبب برخی عوارض جانبی شود. ممکنست تعداد گلبول های سفید خون کم شود که خود سبب افزایش خطر عفونت خواهد شد. سایر عوارض جانبی بالقوه عبارتند از: کوفتگی، تهوع، خشکی دهان، واکنش پوست و مشکلات نازایی (ناشی از تابش پرتوها به منطقه لگن).

همان گونه که بیمار مورد درمان قرار دارد، تیم مراقبت برای مدیریت این عوارض جانبی تلاش خواهد کرد. تعداد گلبول های خون به گونه ای منظم زیر نظر قرار می گیرند. در صورت نیاز، تولید گلبول های خون تحریک خواهد شد و از عفونت جلوگیری خواهد شد.

بیمار همچنین معالجات پشتیبانی از قبیل تغذیه درمانی، طب naturopathic، مدیریت درد و توانبخشی دریافت خواهد کرد. این معالجات به قوی ماندن بیمار برای تحمل معالجات و برای مشارکت او در فعالیت های روزانه کمک می کند.

پرتودرمانی با تابش بیرونی (EBRT) برای سرطان لنفاوی Hodgkin

پرتو درمانی با تابش بیرونی

براساس گستردگی سرطان شش و دیگر عوامل، ممکنست پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT) برای سرطان لنفاوی Hodgkin توصیه شود. EBRT پرتوهایی با انرژی بالا ارائه می دهد و این کار با استفاده از یک دستگاه ویژه پرتو ایکس در بیرون بدن بنام شتاب دهنده خطی انجام می شود که می تواند پرتوهای پرانرژی را به بافت های سرطانی درون بدن بتاباند.

از یک سری ابزارهای تشخیص و تصویربرداری برای مکان یابی تومورها استفاده می شود و این کار با کمک دستگاه یاد شده در بالا انجام می شود که پیرامون بدن حرکت می کند و پرتوهای متمرکز را به تومورها می تاباند.

در مورد بیماران دچار سرطان لنفاوی Hodgkin، می توان پرتوها را بر روی غدد لنفاوی گردن، قفسه سینه، زیربغل و یا بر روی لگن و طحال (در مورد بیماری های زیر دیافراگم) بکار برد. برای حفظ توان باروری می توان اعضایی از قبیل تخمدان ها را درخلال پرتو درمانی مورد محافظت قرار داد.

مزایای EBRT برای سرطان لنفاوی Hodgkin

 • پرتو درمانی با تابش بیرونی به پزشکان این امکان را می دهد که پرتوها را از هر زاویه ای و مطابق با شکل تومور به آن بتابانند

 • یک روش سریع، بدون درد و سرپایی است که معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد.

 • برخلاف شیمی درمانی که داروها در بدن گردش می کنند، EBRT فقط منطقه تحت درمان را هدف می گیرد

 • با مداوی تومورها با دوزهای بالاتر تابش، EBRT آسیب به بافت های سالم را کم می کند و عوارض جانبی را کاهش می دهد.

 

تغذیه درمانی سرطان لنفاوی Hodgkin

بسیاری از بیماران دچار سرطان لنفاوی Hodgkin در سیستم گوارش خود با مشکلاتی رودررو هستند. تغذیه درمانی به قوی ماندن و تعادل غذایی بیمار کمک می کند. به هنگام مبارزه با سرطان، تغذیه نقشی اساسی دارد تا بیمار بتواند بتواند نیروی خود را حفظ کند و با بیماری بجنگد.

متخصص تغذیه، وضعیت بیمار را از آغاز تا پایان معالجات سرطان دهانه رحم زیرنظر می گیرد و اصلاحات مورد نیاز را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و جلوگیری از توقف معالجات انجام می دهد.

برنامه تغذیه ویژه بیمار

وضعیت غذایی بیمار براساس عواملی مانند تغییرات وزن، غذایی که می خورد و مشکلات غذایی می باشد. بر مبنای این ارزیابی، متخصص تغذیه و دیگر اعضاء تیم درمان، یک برنامه غذایی ویژه بیمار فراهم خواهند ساخت.

این برنامه شامل اقداماتی خواهد بود که بافت بدن بیمار را ترمیم می کند، خطر عفونت را کاهش می دهد، از سوء تغذیه جلوگیری می کند و انرژی و قدرت بدنی را افزایش می دهد.

مدیریت عوارض جانبی

ممکنست که کارشناس تغذیه درخلال معالجات، از اقدامات زیر برای مبارزه با عوارض جانبی بهره بگیرد :

 • تهوع: برای مبارزه با تهوع می توان توصیه کرد که چربی کم تری مصرف شود، بیشتر غذاهای سرد خورده شود چون رایحه قوی ندارند، فرآورده های زنجبیل، قرص نعناع و خوراک های دریایی مصرف شود .

 • اسهال: متخصص تغذیه می تواند برنامه ای شامل موز، برنج سفید و نان تست توصیه کند تا سوزش معده را کم کند و نیز مکمل های فیبردار محلول در آب (مثلا پکتین) تجویز کند تا مدفوع بیمار سفت تر شود.

 • یبوست: می توان به بیمار توصیه کرد تا فیبر بیشتری را در غذاهای خود مصرف کند و نیز نوشیدنی هایی (مانند آب آلو) بنوشد

 • کوفتگی: مصرف میان وعده های کوچک بجای غذاهای اصلی می تواند به مبارزه با کوفتگی کمک کند و قند ورودی به بدن بیمار را افزایش دهد تا بیمار انرژی بیشتری داشته باشد.

 • کم خونی: همچنین می توان مکمل های معین دارای آهن و اسید فولیک تجویز کرد تا گلبول های قرمز خون را افزایش داد.

 • کم بودن تعداد گلبول های خون: یک برنامه غذایی کاملا متعادل سرشار از پروتیئن می تواند به برگرداندن تعداد گلبول ها به میزان عادی خود کمک کند.

مدیریت تغذیه بیمار پس از پیوند سلول های بنیادین

تغذیه نقشی اساسی در مورد سلامت بیماران دچار سرطان لنفاوی Hodgkin که پیوند سلول های بنیادین انجام می دهند دارد. پس از پیوند، تعداد گلبول های سفید خون کم خواهد شد و این بیمار را در برابر عفونت مستعد می کند. ارتقاء شدید سلامت غذایی در این زمان اهمیت بسیار ی دارد.

برای یک دوره زمانی پس از پیوند، ممکنست کارشناس تغذیه یک برنامه غذایی neutropenic توصیه کند. محدودیت های غذایی می تواند شامل پرهیز از غذاهای خام یا نیم پز باشد (مانند گوشت، تخم مرغ، سبزیجات و یا میوه های با پوست) و یا فرآورده های لبنی پاستوریزه نشده.

 

طب Naturopathic برای سرطان لنفاوی Hodgkin

چگونه طب Naturopathic می تواند درخلال معالجات از بیمار پشتیبانی کند؟

درمانگرهای naturopathic به عنوان مشاورینی عمل می کنند که می توانند درخلال معالجات سرطان لنفاوی Hodgkin در بسیاری از زمینه ها بیمار را پشتیبانی کنند.

مثلا اینکه سرطان لنفاوی Hodgkin و معالجات آن می تواند به روش های گوناگونی بر روی قلب، کلیه ها، کبد، شش ها، مثانه و سیستم عصبی بیمار تاثیر بگذارد و مشکلات زیادی را سبب شود. طب naturopathic می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند، عوارض جانبی مربوط به معالجات را کاهش دهد و راحتی بیشتری را برای بیمار فراهم سازد.

برنامه Naturopathic ویژه بیمار

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته سرطان وارد می شود، یک مسئول naturopathic را ملاقات می کند که عضوی از تیم درمانی است. او تاریخچه پزشکی بیمار و تست های تشخیصی بیمار شامل تصویربرداری و تست های آزمایشگاهی را بررسی می کند. برنامه ای تهیه خواهد شد که از معالجات سرطان لنفاوی Hodgkin بیمار پشتیبانی می کند. این برنامه می تواند شامل هر یک از موارد طب naturopathic بشرح زیر باشد:

 • مکمل های غذایی (مثلا ویتامین ها)

 • داروهای گیاهی

 • طب دارویی

 • طب سوزنی

 • Auricular

 • آب درمانی

 • سم زدایی

 • مداوا توسط ماساژ با روغن های ویژه

مدیریت عوارض جانبی به وسیله طب Naturopathic

درخلال درمان سرطان لنفاوی Hodgkin، درمانگر naturopathic به کمک سایر اعضاء تیم مراقبت با کمک طب naturopathic با عوارض جانبی مربوط به معالجات مبارزه خواهد کرد:

 • کم بودن تعداد گلبول های خون (cytopenia): معالجات طبیعی، تجویز دارو و گاهی طب سوزنی می تواند به افزایش تعداد گلبول ها کمک کند.

 • زخم های دهانی (mucositis): استفاده از مکمل های غذایی و نیز شستشوی دهان می تواند به مداوای این زخم ها کمک کند.

 • کوفتگی: ویتامین های گوناگون و ترکیبات مواد مغذی، داروهای گیاهی و درمان های دارویی می تواند به مبارزه با کوفتگی کمک کند.

 • تهوع: گیاهانی ویژه (مانند زنجبیل)، طب سوزنی، مچ بندهای مخصوص، دارو و ماساژ با روغن های ویژه می تواند به کاهش تهوع کمک کند.

 • اسهال: برخی از اسیدهای آمینه، مکمل های غذایی، معالجات دارویی و گیاهان می توانند اسهال را برطرف کنند.

 • یبوست: مکمل های فیبردار، ملین ها، اسیدهای چرب پایه ای، نرم کننده های مدفوع، آب درمانی و دارو درمانی می تواند یبوست را برطرف کند.

 • آسیب عصبی (نوروپاتی): برخی از اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب پایه ای، گیاهان و ترکیبات ویتامینی می توانند به محافظت از سیستم عصبی کمک کند.

 • جوش های پوستی: کرم های موضعی گوناگون، پمادها و دیگر داروها می توانند از سوزش پوست کم کنند.

 • آسیب به قلب (cardiotoxicity): آنتی اکسیدان های خاص، داروهای گیاهی و اسیدهای آمینه می توانند به پشتیبانی از ماهیچه قلب کمک کنند.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان لنفاوی Hodgkin

بسیاری از بیمارانی که سرطان لنفاوی دارند، در اثر معالجات قبلی به عوارض جانبی از قبیل درد دچار هستند. مسئولین مدیریت درد با بهره گیری از ابزارهای گوناگونی از قبیل شاخص های مدیریت درد و یک سری نشانه ها، درد را ارزیابی می کنند، به سخنان بیمار گوش می دهند تا محل دقیق درد را پیدا کنند و گام هایی مناسب برای کنترل آن بردارند.

رهایی از درد ناشی از معالجات سرطان لنفاوی Hodgkin، نقش مهمی در بهبود بیمار دارد. دردی که تسکین نیاد، بر همه چیز زندگی بیمار تاثیر می گذارد ازقبیل اشتها، انرژی و خواب.

برنامه مدیریت درد ویژه بیمار

درد مربوط به سرطان لنفاوی Hodgkin معمولا مرتبط با سایز و موقعیت تومور است. چون بیماری می تواند در بسیاری از بخش های بدن ازقبیل گردن، زیربغل و کشاله ران گسترش یابد، بنابراین درد در هر بیماری متفاوت است.

مسئول مدیریت درد، وضعیت درد بیمار را ارزیابی می کند. براساس این ارزیابی، برنامه ای تهیه خواهد شد که ویژه آن بیمار است و شامل روش های کنترل درد مناسب برای آن بیمار می باشد.

درخلال معالجات سرطان لنفاوی Hodgkin، مسئول مدیریت درد به گونه ای منظم با بیمار ملاقات خواهد کرد تا درد او را ارزیابی کند.

روش های مدیریت درد برای سرطان لنفاوی Hodgkin

در مدیریت درد می توان از هر یک از موارد زیر برای کنترل درد ناشی از سرطان لنفاوی Hodgkin بهره گرفت:

 • داروها (داروهای ضد عفونت nonsteroidal، داروهای مخدر ضد تشنج)

 • مسدود کردن های عصبی

 • چسب ها و پمپ های ضد درد

 • تزریقات استروئید

بعلت ماهیت پیچیده درد مربوط به سرطان، در مدیریت موفق درد مربوط به سرطان لنفاوی Hodgkin معمولا از ترکیببی از روش ها استفاده می شود.

همچنین لازمست که بیمار درخلال معالجات، تا جایی که ممکنست فعالیت های روزانه خود را ادامه دهد. مسئول مدیریت درد، مداواهای مورد نظر را به گونه ای تنظیم خواهد کرد که تعادلی بین رهایی از درد از یک سو و خلاصی از بیماری از سوی دیگر بوجود آورد.

همکاری در تیم مراقبت برای کنترل درد

تیم مدیریت درد کاملا با دیگر معالجات مربوط به بیمار هماهنگ است. مدیریت درد علاوه بر دارو می تواند یک یا چند مورد از معالجات کمکی زیر را نیز شامل شود :

 • مسئول Naturopathic- از معالجات طبیعی شامل اسیدهای آمینه، روغن ماهی، گیاهان و ترکیبات ویتامینی استفاده می کند تا بتواند درد نوروپاتیک را کاهش دهد.

 • طب سوزنی- سوزن های ظریفی را به مناطق خاصی از بدن فرو می کنند تا جریان انرژی را تحریک کنند و درد را تسکین دهند.

 • تیم توانبخشی- از معالجات فیزیکی برای ماساژ دادن در جهت افزایش قدرت بیمار، بهبود تحرک او و نیز کاهش درد استفاده می شود.

 • تیم طب ذهنی- جسمی- برای مشاوره، روش های ریلکسیشن، تنفس عمیق و مدیریت استرس استفاده می شود تا مشکلات سهیم در درد را برطرف کنند، مواردی مانند تنش، افسردگی و دلشوره.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان لنفاوی Hodgkin

توجه به نیازهای روحی درخلال درمان سرطان لنفاوی Hodgkin

بسیاری از بیمارانی که دچار سرطان لنفاوی Hodgkin هستند، با ناراحتی های مربوط به سرطان و درمان آن دست به گریبان هستند. ممکنست که بیمار احساسات گوناگونی شامل نگرانی، افسردگی و یا مشکلات تمرکزی داشته باشد. ممکنست که نزدیکان و افراد علاقمند به بیمار نیز نگرانی های خاص خودشان را داشته باشند.

در مراکز درمانی، تیم طب ذهنی- جسمی می تواند به بیمار و افراد مورد علاقه او کمک کند تا از پس استرس های روحی و روانی معالجات بربیایند.

معالجات طب ذهنی- جسمی برای سرطان لنفاوی Hodgkin

 • مشاوره های فردی و خانوادگی

 • گروه های پشتیبان

 • آموزش ریلکسیشن و تصویر سازی ذهنی

 • مدیتیشن

 • مدیریت استرس

 • خنده درمانی

 • انرژی درمانی (مانند Reiki و Qigong)

 

توانبخشی برای سرطان لنفاوی Hodgkin

حفظ نیروی بیمار درخلال معالجات سرطان لنفاوی Hodgkin

گاهی سرطان لنفاوی Hodgkin و معالجات آن می تواند بر روی عملکرد جسمانی بیمار، انرژی او و حس راحت بودن او تاثیر منفی بگذارد.

تیم توانبخشی مراکز درمانی شامل فیزیوتراپیست ها و درمانگرهای گفتار درمانی با یکدیگر همکاری می کنند تا نیازهای بیمار را برآورده سازند به گونه ای که او بتواند به شرکت در فعالیت های مورد علاقه خود ادامه دهد.

مدیریت عوارض جانبی با معالجات توانبخشی

درخلال درمان سرطان لنفاوی Hodgkin، مسئول توانبخشی به کمک دیگر اعضاء تیم مراقبت پزشکی با عوارض جانبی گوناگون مبارزه می کند:

 • کوفتگی: ورزش های درمانی و همچنین تمرینات قلبی- عروقی، تمرینات انعطافی و قدرتی می تواند به بهبود قدرت و استقامت بیمار کمک کند.

 • تهوع: Auriculotherapy که یک روش غیر تهاجمی است با تحریک الکتریکی لاله گوش می تواند به برطرف کردن تهوع کمک کند.

 • یبوست: فیزیوتراپی شامل یک برنامه ورزشی شخصی می تواند به کاهش یبوست کمک کند.

 • تنگی نفس: تمرینات ملایم، تمرینات کششی، تکنیک های تنفسی و Auriculotherapy می تواند به برطرف کردن تنگی نفس کمک کند.

 • نوروپاتی جانبی: با تحریک الکتریکی محل سرطانی، روش ReBuilder می تواند حس لامسه را افزایش دهد.

 • ناراحتی ماهیچه ها: ماساژ درمانی می تواند کشش ماهیچه ها را برطرف کند و حس ریلکسیشن و راحتی را به بیمار برگرداند.

 • تمرکز ضعیف: "زمان سنجی متقابل" که یک سری از آواهای کامپیوتری برای اندازه گیری یک ضربان ریتمیک و پاسخ آن است می تواند به افزایش تمرکز و بهبود تعادل بیمار کمک کند.

 • مشکلات در بلع غذا: یک درمانگر گفتار درمانی می تواند به برطرف کردن مشکلات بلع غذا کمک کند.

 

ماساژ ستون فقرات (chiropractic) برای سرطان لنفاوی Hodgkin

برخی از بیماران سرطان لنفاوی Hodgkin که با بیماری عصبی نوروپاتی روبرو هستند، دچار دردهایی در گردن و یا پشت خود هستند و یا مشکلاتی ازقبیل کشش عضلانی، سردرد و یا سختی راه رفتن دارند. ماساژ ستون فقرات می تواند چهارچوب قبلی را به بدن بیمار بازگرداند.

ارزیابی ماساژ ستون فقرات بصورت اختصاصی

هرچند که ماساژ ستون فقرات می تواند برای بسیاری از بیماران سودمند باشد ولی برای همه بیماران بدین گونه نیست. برای ارزیابی این مورد، پرونده پزشکی بیمار، نتیجه معاینات، نتایج تشخیص و برنامه درمانی او ارزیابی می شود و سپس تیم مراقبت تعیین خواهند کرد که آیا ماساژ ستون فقرات برای بیمار ایمن و نیز سودمند می باشد یا نه.

روش های ماساژ ستون فقرات مورد استفاده درخلال معالجات

ماساژورهای خبره ستون فقرات می توانند از هریک از روش های غیر تهاجمی ماساژ ستون فقرات بشرح زیر برای اصلاح استخوان و مشکلات ماهیچه ها و مفاصل و بازگرداندن عملکرد عصبی درخلال معالجات سرطان لنفاوی Hodgkin بهره بگیرند.

 • تنظیمات

 • ماساژ

 • کشش

 • تحریک الکتریکی ماهیچه ها

 • انقباض

 • گرما

 • یخ

 • بکار بردن ابزارهای ویژه

 • روش های بدون اعمال نیرو (مانند قرا دادن بلوک های SOT بر روی لگن خاصره).

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد