کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان کبد

روش های جراحی سرطان کبد

جراحی سرطان کبد

در مراکز درمان سرطان، روش های جراحی پیشرفته ای برای درمان سرطان کبد بکار می رود.

انواع سرطان کبد براین اساس طبقه بندی می شوند که آیا می توان آن را با جراحی کاملا برداشت یا نه. براساس سایز و موقعیت تومور کبد، می توان تومور را با جراحی جزئی و یا کلی برداشت.

 • سرطان های موضعی قابل ریشه کردن- سرطان هایی هستند که می توان آنها را با جراحی کاملا برداشت. تنها شمار اندکی از بیماران سرطان کبد، چنین تومورهایی دارند.

 • سرطان های موضعی غیر قابل ریشه کردن- سرطان هایی هستند که به غدد لنفاوی و یا اندام های دور دست بدن سرایت نکرده اند ولی با اینحال نمی توان آنها را با جراحی بطور کامل برداشت. این شاید بدان علت باشد که بخش غیر سرطانی کبد نیز سالم نیست، سرطان به همه کبد سرایت کرده است و یا اینکه تومور به شریان ها و وریدهای اصلی و مجراهای اصلی نزدیک است.

 • سرطان های پیشرفته- به غدد لنفاوی و یا دیگر اندام ها نیز سرایت کرده است و نمی توان آن را با جراحی درمان کرد.

روش های جراحی سرطان کبد

براساس نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن در بدن و نیز عملکرد کبد، روش های جراحی گوناگونی بشرح زیر وجود دارند :

 • Hepatectomy جزئی: هنگامی که بخشی از کبد از جایی که سرطان وجود دارد، برداشته می شود، ممکنست پزشک یک hepatectomy جزئی انجام دهد. بافت سالم باقیمانده کبد، کار کل کبد را انجام خواهد داد.

 • Hepatectomy کلی: Hepatectomy کلی یا پیوند کبد، برداشتن کل کبد و جایگزینی آن با یک کبد اهدائی است. می توان جایگزینی کبد را هنگامی انجام داد که سرطان فقط در کبد باشد (و هنگامی که می توان یک اهدا کننده پیدا کرد) و یا هنگامی که نتوان تومور را با جراحی جزئی برداشت. پس از پیوند کبد، داروهای ایمنی درمانی و آزمایش های منظم خونی انجام می شود تا معلوم شود آیا بدن کبد جدید را پس می زند یا نه.

می توان جراحی سرطان کبد را با پرتو درمانی، شیمی درمانی و یا دیگر معالجات ترکیب کرد تا بتوان سرطان کبد را در مراحل پیشرفته آن درمان کرد.

پرتو درمانی برای سرطان کبد

در مراکز درمانی از پرتو درمانی برای نابود کردن یاخته های سرطانی و کوچک کردن تومورهای کبد و نیز برخی از مشکلات سرطان از جمله درد استفاده می شود. پرتوها را می توان از دستگاهی در بیرون از بدن (پرتو درمانی با تابش بیرونی) تاباند و یا ممکنست که این پرتوها از مواد رادیواکتیوی که در بدن و نزدیک یاخته های سرطانی است (پرتو درمانی درونی) ساتع شوند.

از روش های نوینی برای ارائه دقیق دوزهای تابشی بالا به یاخته های سرطانی استفاده می شود درحالی که آسیب به بافت سالم پیرامونی به حداقل خود می رسد.

برخی از روش های پیشرفته پرتو درمانی برای سرطان کبد عبارتند از :

 • پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT): تابش پرتوهای با انرژی بالا به یاخته های سرطانی درون کبد از بیرون بدن تابانده می شود و این کار با استفاده از دستگاه هایی با فناوری های گوناگون انجام می شود.

 • پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT): این نوع پرتو درمانی سرطان کبد از یک برنامه پیشرفته کامپیوتری استفاده می کند تا دوز دقیقی از پرتوها را مستقیما به تومور برساند.

 • TomoTherapy® HI-ART: شکل پیشرفته ای از IMRT که دوزهای دقیق و نیرومندی از پرتو درمانی را از 360 درجه به تومور می تاباند که می تواند گزینه ای درمانی باشد برای بیمارانی که ماکزیمم دوز تولرانس پرتو درمانی را داشته اند.

 • TheraSphere: نوعی پرتو درمانی داخلی برای سرطان کبد که با استفاده از دانه های شیشه ای خاصی که microsphere نامیده می شوند، پرتوها را مستقیما به تومورها می رساند.

پرتو درمانی را می توان به تنهایی و یا در ترکیب با جراحی یا شیمی درمانی بکار برد. براساس تست های تشخیصی، ترکیبی از معالجات مناسب بیمار برای او درنظر گرفته می شود.

 

پرتو درمانی با تابش بیرونی برای سرطان کبد (EBRT)

نوع اولیه پرتو درمانی که در برخی از مراکز درمانی برای سرطان کبد استفاده می شود، EBRT است. EBRT پرتوهایی با انرژی بالا به تومورها می رساند که این کار با استفاده از یک نوع دستگاه پرتو ایکس است که شتاب دهنده خطی نامیده می شود.

با بهره گیری از ابزارهای گوناگون تشخیص و تصویربرداری، به محلی که باید درمان بر روی آن انجام شود توجه دقیقی می شود تا محل یاخته های سرطانی در بدن مشخص شود. این دستگاه امکان پرتو درمانی از همه زاویه ها را می دهد و پرتوها را با شکل تومور هماهنگ می کند. فناوری بسیار پیشرفته این امکان را می دهد که تومور با دوزهای بالاتری از پرتوها و با دقت بیشتری هدف گیری شود و این درحالیست که به بافت سالم آسیب خیلی کمی می رسد.

همچنین فناوری EBRT این امکان را می دهد که وضعیت تومور را پیش از انجام هر درمانی زیر نظر گرفت و پیگیری کرد که آیا تومور در اثر آن درمان دچار جابجایی و یا تغییر شکل می شود و یا نه. هر چلسه درمانی EBRT تنها چند دقیقه به درازا می کشد به اضافه زمانی که برای مقدمات کار مورد نیاز است. این شکل از درمان معمولا پنج روز در هفته و به مدت شش تا هشت هفته طول می باشد.

مزایایEBRT

 • یک روش سریع، بدون درد و سرپایی است.

 • خطرات متداول و یا مشکلات جراحی را ندارد.

 • EBRT بر روی تومور هدف گیری می شود و کم ترین آسیب را به بافت سالم می رساند.

چندین نوع EBRT برای درمان سرطان کبد رایجست :

 • پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT)

 • TomoTherapy® HI-ART

می توان پرتو درمانی با تابش بیرونی را با TheraSphere ، جراحی و یا شیمی درمانی ترکیب کرد تا بتوان موارد پیشرفته سرطان کبد را مداوا کرد.

 

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) برای سرطان کبد

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته پرتودهی می باشد.

IMRT یک سیستم پرتودهی است که تومورهای دور از دسترس کبد را از بین می برد. پزشکان می توانند با این روش از دوزهای بالاتر پرتوها بهره گیرند در حالی که آسیب به بافت سالم پیرامونی را به کم ترین میزان برسانند.

چندین اختلاف بین IMRT و پرتو درمانی مرسوم وجود دارد:

 • یک نرم افزار نیرومند و پیشرفته بکار می رود تا دوز دقیقی از پرتوها را براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست دهد.

 • متناسب با شکل سه بعدی تومور و پیچیدگی آن ، پرتوهایی مناسب به تومور می رساند.

 • در خلال کار، شدت پرتوهای تابش را با دقتی لیزری تنظیم می کند.

اگر بخواهیم دوز در دسترس ماکزیممی از پرتو درمانی را داشته باشیم و نیز اگر تومور عودت کرده باشد، IMRT بعلت دقت بالاتر، گزینه درمانی مناسبی می تواند باشد.

 

پرتو درمانی TomoTherapy سرطان کبد

در TmoTherapy شکل پیشرفته ای از پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) به همراه دقتی که فناوری سی تی اسکن دارد، با هم ترکیب می شوند. در این شیوه آسیب به بافت های سالم به حداقل می رسد و تومورهای دور از دسترس کبد مورد درمان قرار می گیرند.

پیش از انجام هر جلسه درمانی، به وسیله سی تی اسکن، تصویری سه بعدی از کبد و بخش پیرامونی آن تهیه می شود. تیم درمانی از این تصاویر برای کنترل سایز، شکل و موقعیت تومور استفاده می کند که اینها می توانند با گذشت زمان تغییر کنند. این کار امکان پرتو درمانی دقیقی را در هر زمان می دهد که تومورها را با دقت هدف می گیرد تا بتوان بافت های سالم و اندام های دیگر را از پرتو درامان نگه داشت. درخلال پرتو درمانی، جهت، شدت و شکل پرتوها به صورت آنی تغییر می کند.

TmoTherapy از یک شیوه انقلابی استفاده می کند بگونه ای که هر یک از لایه های تومور را در یک زمان مداوا می کند. این سبب می شود که مقادیر متغیری از پرتوها را بتوان به بخش های گوناگون هر تومور تاباند. پرتوها به هنگام قرار گرفتن بافت سالم، قطع می شوند و به هنگام قرار گرفتن تومور، تابانده می شوند. فناوری تنظیم پرتوها، یک پرتو تکی را به تعداد زیادی پرتوهای لیزری باریک تقسیم می کند و سبب می شود که یک پوشش تابشی 360 درجه در پیرامون بدن ایجاد شود.

TmoTherapy مزایای متعددی دارد:

 • پیش از هر جلسه درمانی - با فناوری پیشرفته اسکن، یک تصویر سه بعدی از بدن تهیه می شود، به گونه ای که پرتوهای تابشی می توانند برطبق سایز، شکل و موقعیت تومور هدف گیری شوند.

 • درخلال درمان- پرتوهای دقیق چرخشی بطور مداوم برحسب سایز، شکل و عمق تومور تنظیم می شوند. شیوه انقلابی مورد استفاده سبب می شود که هر یک از لایه های تومور در یک زمان مداوا شوند. پس از درمان- عوارض جانبی به حداقل می رسند چون تابش کم تری به بافت ها و اندام های سالم می رسد.

هرجلسه TmoTherapy حدود 20 دقیقه طول می کشد که شامل 5 دقیقه برای سی تی اسکن، 5 دقیقه برای خود پرتو درمانی و زمانی نیز برای تهیه مقدمات کار می باشد.

بسیاری از بیماران دارای سرطان کبد که تولرانس ماکزیممی از تابش دریافت کرده اند، ممکنست داوطلب TmoTherapy باشند.

 

TheraSphere برای سرطان کبد

TheraSphere نوعی پرتو درمانی داخلی نوین برای سرطان کبد است که با استفاده از دانه های شیشه ای خاصی که microsphere نامیده می شوند، پرتوها را مستقیما به تومورهای کبد می رساند.

از این روش برای درمان سرطان کبد غیرقایل جراحی استفاده می شود و نیز سرطان هایی که از دیگر بخش های بدن از قبیل روده بزرگ، شش ها، پستان و یا لوزالمعده به کبد سرایت کرده اند.

در TheraSphere با استفاده از دانه های شیشه ای خاصی که microsphere نامیده می شوند، پرتوها را مستقیما به تومورهای کبد می رسانند. دانه هایی که هریک قطری به اندازه یک سوم قطر موی سر انسان را دارند و به مواد رادیواکتیو آغشته شده اند تا به از بین بردن یاخته های سرطانی کبد کمک کنند.

پرتو درمانی TheraSphere از طریق لوله ای که پزشک آن را به شریان کبدی هدایت می کند، انجام می شود. سپس microsphere ها را مستقیما از طریق لوله در رگی قرار می دهند که خون رسانی به تومور را انجام می دهد. هنگامی که در کبد، microsphere ها در رگ کوچک خون رسان تومور محبوس می شوند، پرتوها مستقیما به تومور می رسند.

مزایای TheraSphere برای درمان سرطان کبد اینها هستند :

 • یک درمان مناسب و راحت سرپایی است.

 • این روش پرتو درمانی داخلی از رگ خون رسان به تومور برای درمان دقیق و مستقیم استفاده می کند و این درحالیست که بافت سالم پیرامونی از آسیب به دور می ماند.

بسیاری از بیماران دارای سرطان کبد که تولرانس ماکزیممی از تابش دریافت کرده اند، ممکنست داوطلب برای انجام TheraSphere باشند.

 

برش مولکولی تومور سرطان کبد

برش مولکولی برای تومورهای جامد سرطان پستان استفاده می شود تا واکنش تومور به داروهای خاص شیمی درمانی معلوم شود.

در ابتدا پزشک نمونه ای از تومور را برمی دارد که این اغلب برای انجام بیوپسی می باشد. سپس از بابت نشانگرهایی بر روی تعدادی از نمونه ها تست انجام می دهد تا بفهمد کدام دارو بهترین عملکرد را دارد.

ممکنست که مقدم بر انجام شیمی درمانی، برش مولکولی تومور انجام شود. این کار به تعیین ترکیب درست داروهای شیمی درمانی برای نوع خاص سرطان کبد که بیمار دارد، کمک می کند.

در این تست، نمونه ای از تومور را برمی دارند و آن را از بابت آنزیم ها، پروتیئن ها و ژن ها بررسی می کنند تا معلوم شود احتمالا کدامیک از معالجات موثرتر خواهند بود.

هم اکنون از برش مولکولی CarisTarget استفاده می شود که یک آنالیز فراگیر برای تومور است و معالجات را با اطلاعات ویژه نشانگر مرتبط می سازد تا یک برنامه درمانی براساس شواهد تهیه کنند. با انتخاب داروهای موثرتر از همان آغاز کار، می توان از مسمویت ناخواسته بیمار جلوگیری کرد و در عوض از درمانی بهره گرفت که برای هدف گیری یاخته های سرطانی با شدت هرچه بیشتر از همان ابتدای کار بکار می رود.

 

شیمی درمانی سرطان کبد

شیمی درمانی برای سرطان کبد

شیمی درمانی، استفاده از داروها برای نابود کردن یاخته های سرطانی در همه بدن است. شیمی درمانی را می توان به تنهایی یا به همراه تغذیه درمانی و یا جراحی انجام داد.

بسیاری از بیماران سرطان کبد در ابتدا شیمی درمانی می شوند. یک روش نوین برای درمان سرطان کبد، شیمی درمانی درون شریانی و نیز chemoembolization ، ، دو روش برای رساندن مستقیم داروها به تومور است.

معالجات شیمی درمانی به سه روش مقدماتی انجام می شود :

 • شیمی درمانی کمکی یا سیستماتیک مقدماتی که می توان پیش از جراحی و برای نابود کردن یاخته های سرطانی استفاده شود. همچنین این روش به پزشک امکان آن را می دهد که موثر بودن معالجات سرطان کبد را بر روی تومور بسنجد.

 • شیمی درمانی کمکی پس از جراحی یا پرتو درمانی و برای هدف گیری یاخته های سرطانی باقیمانده انجام می شود و از گسترش سرطان به دیگر بخش های بدن جلوگیری می کند.

 • شیمی درمانی سیستماتیک که سبب گردش داروهای شیمی درمانی از طریق سیستم گردش خون و رسیدن آن به یاخته های سرطانی در بدن می باشد و نقش بزرگی در درمان سرطان موضعی یا سرطان منتقل شده از جاهای دیگر بدن دارد.

درخلال شیمی درمانی سرطان کبد، کارا بودن مداوا بوسیله معاینات بدنی، آزمایش خون، MRI و عکسبرداری پرتو ایکس از سینه زیرنظر گرفته می شود.

برای مدیریت بر عوارض جانبی، ممکنست که شیمی درمانی را با مقادیر کوچک تری و در یک دوره چند روزه به بیمار داد. دوزهای کوچک تر را بهتر می توان کنترل کرد و می توان به کاهش عوارض جانبی از قبیل تهوع و کوفتگی کمک کرد.

همچنین با دیگر مسئولین مداوای بیمار از قبیل مسئولین طب naturopathic، مدیریت درد، طب ذهنی- بدنی و تغذیه درمانی همکاری می شود تا از عوارض جانبی جلوگیری گردد و یا بتوان آن را کاهش داد.

 

شیمی درمانی درون شریانی برای سرطان کبد (IAC)

شیمی درمانی برای سرطان کبد

در مراکز درمانی پیشرفه سرطان، روش های نوین شیمی درمانی ارائه می شود تا از عوارض جانبی شیمی درمانی از قبیل تهوع، کم خونی و کوفتگی جلوگیری شود.

شیمی درمانی  درون شریانی (IAC) یک نوع شیمی درمانی موضعی است که در طی آن، داروهای شیمی درمانی از طریق لوله ای که در شریان تغذیه کننده تومور کار گذاشته می شود، مستقیما به تومور داده می شود.

درخلال IAC، داروهای شیمی درمانی از طریق شریان کبدی (تزریق به شریان کبد)، مستقیما به تومور داده می شود. به منظور تهیه "نقشه راه" برای سیستم شریان ها، شیمی درمانی درون شریانی برای سرطان کبد با انجام یک angiogram فیزیکی آغاز می شود. در angiogram ، قرار دادن یک لوله باریک از طریق شاهرگ ساق پا و نیز بررسی سیستم شریانی با استفاده از ماده ای رنگی انجام می شود. در این روش، داروهای شیمی درمانی مستقیما به شاهرگ تزریق می شود.

تومور کبد دارو را می گیرد و کبد بیشتر این دارو را پیش از آنکه بتواند به بقیه بدن برسد، تجزیه می کند. درنتیجه شیمی درمانی درون شریانی می تواند نسبت به شیمی درمانی سنتی، عوارض جانبی کم تری را سبب شود.

 

Chemoembolization سرطان کبد

chemoembolization سرطان کبد

chemoembolization گزینه درمانی نوین دیگری می باشد که روشی را برای رساندن مستقیم شیمی درمانی به تومور ارائه می دهد و این درحالیست که قرار گرفتن بافت های سالم را در برابر پرتوها به حداقل می رساند.

embolization روشی درمانی است که جریان خون را به تومور کاهش می دهد. بستن مسیر خون سبب می شود که تومور نتواند اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را بگیرد. برخلاف دیگر اندام ها، کبد دو مسیر تغذیه خون دارد: سیاهرگی که بیشتر یاخته های طبیعی کبد را تغذیه می کند و شاهرگ کبدی که یاخته های کبد را تغذیه می کند. این ویژگی منحصربفرد به پزشک امکان آن را می دهد که بتواند یاخته های سرطانی را از بین ببرد درحالیکه آسیبی به بافت سالم نرسد.

براساس مرحله پیشرفت تومور و سایز و موقعیت آن، تعیین می شود که آیا embolization برای بیمار مناسب است یا نه.

همچنین chemoembolization به عنوان trans-arterial chemoembolization (TACE) نیز نامیده می شود که روش embolization را با شیمی درمانی درون شریانی (IAC) ترکیب می کند.

پزشک از پرتو ایکس برای هدایت یک لوله به شاهرگ کبدی - که تغذیه کننده مقدماتی کبد است- استفاده می کند و سپس داروهای شیمی درمانی را مستقیما به کبد می رساند. داروهای شیمی درمانی را می توان بر روی microsphere ها (ذراتی ریز) پوشش داد و یا می توان این داروها و microsphere ها را جداگانه تزریق کرد. در روشی دیگر، جریان خون را به تومور قطع می کنند و دوزهای بالایی از داروهای شیمی درمانی را مستقیما به یاخته های سرطانی می رسانند.

عوارض جانبی chemoembolization

با وجود آنکه تومور و یاخته های سالم کبد هریک منابع خون رسانی متفاوتی دارند، embolization برخی از منابع خون رسانی به یاخته های سالم کبد را کاهش می دهد. این یک موضوع جدی خواهد بود اگر شخص در بخشی غیرسرطانی کبد خود، بیماری کبدی داشته باشد. عوارض جانبی عمومی embolization می تواند شامل درد، تب، عفونت کبدی، التهاب کیسه صفرا و ایجاد لخته های خون در رگ های خونی کبد باشد.

 

ریشه کنی (Ablation) تومور سرطان کبد

ریشه کنی (ablation) برای بیمارانی انجام می شود که به علت کاهش عملکرد کبد و یا دلایل دیگر نمی توانند جراحی شوند. این روش برای نابود کردن تومور بدون برداشتن آن بکار می رود. این روش برای بیمارانی مناسب است که چند تومور کوچک دارند. در مورد برخی از بیماران می توان این روش را با embolization ترکیب کرد.

Ablation رادیو فرکانسی

ablation رادیوفرکانسی تومور کبدی (RFA)، برای درمان سرطان کبد و نیز تومورهایی که از دیگر بخش های بدن مانند پستان، روده بزرگ و شش به کبد سرایت کرده است، بکار می رود. در این روش از جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای گرم کردن و نابود کردن یاخته های سرطانی استفاده می شود.

به هنگام اجرای این روش، جراح یک پروب باریک سوزن مانند را از طریق پوست به تومور وارد می کند و بوسیله اولتراسوند یا سی تی اسکن، پروب را به محل مورد نظر هدایت می کند. انرژی الکتریکی از طریق نوک پروب عبور می کند و تومورهای سرطانی کبد را حرارت می دهد و از بین می برد. ablation رادیوفرکانسی در مقایسه با دیگر روش های ablation، کم ترین خطر را دارد.

این روش تبدیل به یک روش اصلی برای از بین بردن تومورهای کوچک شده است. در این روش، درمان سریع تر با هدف گیری بهتری ارائه می شود که عوارض جانبی کم تری به همراه دارد و نسبت به معالجات استاندارد، بستری شدن کم تری را نیز نیاز دارد.

Cryoablation

در روش Cryoablation از سرمای شدید برای نابود کردن یاخته های سرطانی استفاده می شود. پزشک با هدایت توسط تصویربرداری اولتراسوند، یک پروب فلزی بنام cryoprobe را که حاوی نیتروژن مایع است، مستقیما در درون تومورهای کبد قرار می دهد. cryoprobe با منجمد کردن، تومور را نابود می کند. با این روش نسبت به دیگر روش های ablation می توان تومورهای بزرگ تری را از بین برد. این روش گاهی نیاز به بیهوش کردن بیمار دارد.

Ablation زیر پوستی الکل

این روش، تزریق اتانول زیر پوستی (PEI) نیز نامیده می شود. در این روش از تجمع الکل برای نابود کردن یاخته های سرطانی استفاده می شود. مشابه با دیگر روش ها، الکل خالص را مستقیما و از طریق پوست با یک سوزن و با هدایت اولتراسوند یا سی تی اسکن به تومور تزریق می کنند و یا این کار را درخلال عمل جراحی باز انجام می دهند.

عوارض جانبی پس از این روش عبارتند از: درد در شکم، عفونت کبد و خون ریزی به درون قفسه سینه یا شکم.

 

درمان هدفمند سرطان کبد

علاوه بر شیمی درمانی، از داروهای هدفمند گوناگونی نیز برای درمان سرطان کبد استفده می شود. معالجه با داروهای هدفمند نیز با جلوگیری از تقسیم یاخته های سرطانی و یا با نابودی مستقیم آنها، رشد و گسترش یاخته های سرطانی را متوقف می کند. برخلاف شیمی درمانی که همه یاخته های با رشد سریع را تحت تاثیر قرار می دهد، داروهای هدفمند به مولکول های خاصی در یاخته های سرطانی حمله می کنند بنابراین تاثیر کم تری بر روی بافت های سالم می گذارند.

معالجات هدفمند سرطان را می توان به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر معالجات از قبیل شیمی درمانی، پرتو درمانی و جراحی بکار برد.

 

تغذیه درمانی سرطان کبد

بسیاری از کسانی که زیر درمان سرطان کبد قرار می گیرند، دراثر کاهش اشتها، کوفتگی و کم شدن میزان گوارش غذا، تعادل غذایی آنها به می خورد.

تغذیه درمانی به قوی ماندن بیمار و تعادل غذایی او کمک می کند تا بیمار بتواند ضمن اینکه با بیماری مبارزه می کند، راحتی خود را نیز حفظ کند.

متخصص تغذیه، ارزیابی کاملی از بیمار انجام می دهد تا کالری ها و پروتئین مورد نیاز روزانه را تعیین کند. او سوابق پزشکی و برنامه درمانی بیمار را بررسی می کند تا غذاهای مقوی را درخلال درمان او تجویز کند.

متخصص تغذیه، وضعیت بیمار را از آغاز تا پایان معالجات سرطان کبد زیرنظر می گیرد و اصلاحات مورد نیاز را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و جلوگیری از توقف معالجات انجام می دهد.

برای بیمارانی که زیر درمان های تهاجمی سرطان کبد قرار دارند و نمی توانند نیازهای غذایی خود را از راه دهان دریافت کنند، تغذیه درمانی می تواند گزینه های جایگزینی را فراهم سازد که شامل تغذیه وریدی و لوله غذا رسان می باشد.

تیم تغذیه درمانی با مسئولین طب naturopathic همکاری می کند تا سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و عوارض جانبی معالجات سرطان کبد را مدیریت کند. ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن بیمار از قبیل کاروتن، سلنیوم، ویتامین C و ویتامین E به بیمار داده می شود تا گوارش و تغذیه بهینه او را مورد پشتیبانی قرار دهد.

همچنین تیم تغذیه درمانی در باره رفتارهای درست غذایی به خانواده بیمار آموزش های مورد نیاز را خواهد داد تا بیمار بتواند پس از بازگشت به خانه، از برنامه غذایی درستی برخوردار باشد.

 

طب Naturopathic برای سرطان کبد

طب Naturopathic برای سرطان کبد

مسئولین naturopathic متخصصینی هستند که از معالجات غیرسمی برای پشتیبانی از بیمار و تحریک مداوای خود بخود استفاده می کند که این بر روی ایجاد سلامت در شخص تاکید دارد. هدف از طب naturopathic ، کم کردن عوارض جانبی درمان سرطان کبد و مداخله ملایم در بازگرداندن سلامت بیمار می باشد.

مسئولین naturopathic به عنوان مشاورینی برای پزشکان تیم درمان عمل می کنند تا بیمار بتواند نیروی لازم برای مبارزه با سرطان را در خود حفظ کند.

معالجه کامل

درمانگرهای naturopathic با بیمار مشورت خواهد کرد، پرونده پزشکی و مکمل هایی را که بیمار دریافت کرده است و نیز عوارض جانبی که او بدان دچار است، بررسی خواهد شد.

هرگونه مکملی را که بیمار مصرف می کند، مورد بررسی قرار می دهند و گزینه هایی براساس نشانه های بیماری و برنامه درمان به بیمار آموزش می دهند. به هنگام تهیه برنامه naturopathic، نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن در بدن بیمار بررسی می شود و نیز معالجات پیشین و فعلی بیمار مورد توجه قرار می گیرند.

به هنگام تهیه برنامه naturopathic، نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن در بدن بیمار بررسی می شود و نیز معالجات پیشین و فعلی بیمار مورد توجه قرار می گیرند. همچنین درخلال معالجات، مسئول naturopathic مداواهایی را پیشنهاد می کنند تا هرگونه عوارض جانبی ناشی از معالجات را به حداقل برسانند. مکمل ها و ویتامین های داده شده به بیمار زیرنظر گرفته می شود تا بتوان از ایمن بودن داروها برای بیمار و نیز جلوگیری از توقف روند معالجات مطمئن شد.

اهداف هر درمان naturopathic بر پایه موارد زیر استوار است :

 • پشتیبانی از سوخت و ساز و گوارش طبیعی برای بهینه کردن تغذیه بیمار درخلال درمان سرطان کبد

 • مدیریت هرگونه عوارض جانبی درمان سرطان از قبیل تهوع و کوفتگی

 • تقویت عملکرد ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامت دراز مدت بیمار

طب Naturopathic چیست؟

تجویزات طب naturopathic براساس این باور است که بدن یک توانایی ذاتی برای حفظ سلامت خود و نیز رویارویی با بیماری هایی مانند سرطان دارد. در مراکز درمانی، از این فرآیند طبیعی با ایجاد یک محیط سالم هم در درون و هم بیرون بدن بیمار، پشتیبانی می کنند.

درمانگرهای naturopathic ، توصیه هایی از بین معالجات طبیعی گوناگون بشرح زیر انجام می دهند :

 • داروهای گیاهی شامل مکمل ها و چای های گوناگون

 • تجویز چیزهایی طبیعی از قبیل سیر، زنجبیل و آب نمک.

 • تجویز دارو به ویژه فرآورده های گیاهی که قدرت درمان خود بخود بدن و نیز سیستم ایمنی را تقویت می کند

 • فیزیوتراپی و ورزش درمانی که شامل ماساژ و روش های ملایم مورد استفاده برای ماهیچه های عمقی و مفاصل می باشد.

 • آب درمانی که بهره گیری از آب را براساس شیوه هایی مانند سونای بخار و خشک و آب سرد و نیز دیگر معالجات تجویز می کند

 • مشاوره در باره سبک زندگی- بسیاری از بیماری ها را می توان با غذا و مکمل های غذایی درمان کرد، ضمن اینکه با این روش، عوارض جانبی کم تری نیز بوجود می آید. درمانگرهای طب naturopathic از رژیم غذایی، سلامت طبیعی و دیگر اقدامات برای پشتیبانی از سلامت بیمار درخلال درمان سرطان دهان بهره می گیرند.

 • طب سوزنی- گاهی از طب سوزنی نیز برای این معالجات استفاده می شود

 

مدیریت و کنترل درد برای سرطان کبد

مسئولین مدیریت درد، وضعیت بیمار را بررسی می کنند که این کار با بهره گیری از ابزارهای گوناگونی از جمله شاخص های مدیریت درد و روش های پیگیری نشانه های بیماری انجام می شود.

درد یک مسئله ذهنی است و بر هر بیمار به گونه ویژه ای تاثیر می گذارد. درد بیمار ممکنست از خود سرطان کبد و یا ناشی از عوارض جانبی معالجات آن باشد.

درخلال مراقبت های پزشکی از بیمار، مسئول مدیریت درد بطور مداوم درد را ارزیابی می کنند. از یک شاخص درد استفاده می شود که بدانند وضعیت بیمار در هر روز چگونه بوده است. برنامه درمانی بر طبق این شاخص تغییر می کند.

چه چیزی سبب درد می شود؟

اگر بیمار دچار درد باشد، شدت و شیوع درد ممکنست براساس عوامل گوناگونی باشد از جمله نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن، برنامه درمانی و تولرانس درد. درد بیمار ممکنست ناشی از خود سرطان و یا عوارض جانبی معالجات آن باشد. درد سرطان کبد می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • تومور بر روی بافت ها، استخوان ها، عصب ها و اندام ها فشار می آورد

 • گردش ضعیف خون چون سرطان، رگ های خونی را مسدود کرده است

 • انسداد اندام یا مجرایی در بدن، از قبیل کلیه ها یا مثانه

 • عوارض جانبی جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و یا سایر معالجات

 • جابجا شدن سرطان- بدین معنی که یاخته های سرطانی به دیگر بخش های بدن سرایت کرده اند

 • دردی که کاملا از سرطان یا معالجات آن مستقل است (مانند سردردها، درد پشت، کشش ماهیچه ها، التهاب مفاصل و یا دیگر دردهای متداول)

رویکرد تیمی برای مداوای درد

تیم مدیریت درد کاملا با دیگر معالجات مربوط به بیمار هماهنگ است. مدیریت درد علاوه بر دارو می تواند یک یا چند مورد از معالجات کمکی زیر را شامل شود :

 • طب Naturopathic از معالجات طبیعی استفاده می کند تا به بیمار کمک کند با درد مبارزه کند.

 • تیم توانبخشی نقشی کلیدی در مدیریت درد سرطان استخوان بازی می کند و این با استفاده از انواع فیزیوتراپی و نیز دیگر تکنیک ها برای بهبود حرکت و آزاد کردن اندروفین ها انجام می شود. ماده اخیر، حاصل سیستم ایمنی طبیعی دفاع در برابر درد است.

 • تیم طب ذهنی- جسمی برای آموزش ابزارهای ریلکسیشن دردسترس است تا برای کنترل درد به بیمار کمک کند و دلشوره و کوفتگی مرتبط با معالجات را کاهش دهد.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان کبد

طب ذهنی- جسمی درخلال درمان سرطان کبد و نیز پس از آن، از بیمار پشتیبانی می کند و این پشتیانی، پیش از معالجات سرطان کبد، درخلال معالجات و پس از آن انجام می شود. تیم طب ذهنی- جسمی، ابزارها و روش هایی را بکار می بندد تا به بیمار برای چیره شدن بر هرمشکل جسمی، احساسی و روحی ناشی از مبارزه با سرطان کمک می کند.

برنامه های طب ذهنی- جسمی

فعالبت ها، کلاس ها و معالجات ریلکسیشن تنها بخشی از برنامه های طب ذهنی- جسمی می باشد که در مراکز درمانی برای کاهش استرس و راحتی بیشتر بیمار ارائه می شود. این خدمات برای بیماران و خانواده آنها در دسترس است:

 • مشاوره های فردی، زوجی و خانوادگی- درمانگر طب ذهنی- جسمی، گزینه های موجود ازجمله گروه های پشتیبانی، مشاوره و خدمات درمانی فردی را به بیمار معرفی می کند.

 • تصویر سازی ذهنی- یک تکنیک ریلکسیشن است که به بیماران استفاده از تصاویر ذهنی مثبت را برای مدیریت استرس و اختلالات فیزیکی آموزش می دهد. تصویر سازی ذهنی را می توان برای کمک به بیمارانی که با درد، تهوع و دلشوره بسر می برند، بکار برد و نیز از آن برای پشتیبانی سیستم ایمنی بدن بهره گرفت.

 • آموزش تنفس عمیق- درمانگر طب ذهنی- جسمی با هر بیمار برای آموزش تنفس عمیق، ریلکسیشن و مدیریت استرس کار می کند.

 • خنده درمانی- جلسات خنده درمانی، مکان امنی را برای بیمارانی فراهم می سازد که می توانند بخندند. پژوهش ها نشان داده است که این نوع از طب ذهنی- جسمی می تواند استرس را کاهش دهد، درد را بهبود بخشد و فشار خون را متعادل کند.

 • انرژی درمانی- یک تمرین ملایم و دردسترس می باشد که از تکنیک های ویژه ای برای کمک به برگرداندن انرژی بدن و متعادل ساختن آن بهره می گیرد، توانایی بیمار را برای بهبود یافتن تقویت می کند، استرس را کم می کند و آرامش ذهنی را افزایش می دهد.

 • Qigong- این هنر مداوای مربوط به چین باستان از یک سری حرکت های نرم و روان بهره می گیرد تا ذهن و بدن را متمرکز کند. تصور می شود که Qigong به کاهش استرس کمک می کند، نیروی حیاتی ایجاد می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. حرکت های نرم، گردش مایع لنفاوی را در بدن افزایش می دهد که این برای بیماران سرطانی اهمیت زیادی دارد.

درمانگرهای ذهنی- جسمی با تیم درمان همکاری نزدیکی می کنند و در تصمیم گیری ها به بیمار کمک می کنند. آنها همچنین می توانند بیمار را به مسئولین درمانی، گروه های پشتیبان و نیز خدمات مشاوره ای در خانه بیمار و پس از بازگشت او پیوند دهند.

 

توانبخشی برای سرطان کبد

سرطان کبد و درمان آن می تواند بر روی عملکرد فیزیکی بیمار تاثیرگذار باشد. تیم توانبخشی به بیمار کمک می کند تا نیرو و پایداریش را تقویت کند، اعتماد به نفس خود را دوباره بدست آورد، استرس خود را کاهش دهد و انرژی مورد نیاز برای فعالیت های لازم درخلال درمان سرطان کبد را حفظ کند.

تیم توانبحشی می تواند شامل فیزیوتراپیست ها و آسیب شناس های گفتاری باشد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها به عنوان بخشی از برنامه درمانی سرطان کبد می توانند به طراحی برنامه ورزشی ویژه بیمار کمک کنند، برنامه ای که تمرینات رنج حرکتی را با ورزش های مقاومتی سبک ترکیب می کند تا کوفتگی بیمار را به حداقل برساند و عملکرد فیزیکی او را بهینه سازد.

آسیب شناسی گفتاری و زبانی

بسیاری از بیماران دارای سرطان کبد که شیمی درمانی می گیرند، لازمست تا از منافع آسیب شناسی گفتاری و زبانی بهره مند شوند. فیزیوتراپیست ها بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا، تغییر صدا و تغییرات شناختی که ناشی از شیمی درمانی می باشد، تمرکز می کنند.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان کمک کنند.

Auriculotherapy

یک نوع درمان توانبخشی بدون درد و غیر مخرب است که از تحریک لاله گوش استفده می کند که این می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد، تهوع و یا کوفتگی.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد