کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

 درمان سرطان لوزالمعده

روش های جراحی سرطان لوزالمعده

ماهیت و گستردگی تومورهای قابل قطع کردن لوزالمعده بستگی به موقعیت و سایز تومور دارد.

برخی از روش های جراحی سرطان لوزالمعده اینها هستند :

 • قطع Laparoscopic

 • روش Whipple (pancreatoduodenectomy)

 • Pancreatectomies جزئی

 • Pancreatectomies کلی

 • جایگذاری لوله PEG

 • سیستم جراحی da Vinci

 • روش های تسکین دهنده

علاوه بر فراهم کردن روش های جراحی برای بیمارانی که تومورهای قابل قطع کردن دارند، تیم جراحی می تواند تعدادی روش های مسکن نیز بیکار برد ازقبیل :

 • تخلیه صفرا

 • جایگزینی stent آندوسکوپی

 • بای پس صفرا

 • بای پس معده

می توان علاوه بر جراحی سرطان لوزالمعده، معالجات دیگری نیز ازقبیل شیمی درمانی و پرتو درمانی پیش از جراحی توصیه کرد.

 

روش Whipple سرطان لوزالمعده

اگر تومور در سرتاسر لوزالمعده وجود داشته باشد و بتوان آن را برداشت، روش Whipple می تواند مناسب ترین گزینه درمانی برای بیمار باشد. جراحی Whipple یک نوع متداول جراحی برای سرطان لوزالمعده است.

اگرچه این روش متداول است ولی عمل پیچیده ای است که انجام آن نیاز به مهارت بالایی دارد.

هدف جراحی Whipple ، برداشتن سرطان در بالای لوزالمعده و یا در مجراهای صفرا می باشد. در این روش، جراح بافت سرطانی را برمی دارد؛ بخشی از لوزالمعده، مجرای صفرا، روده کوچک و معده، می توانند کار ترمیم فوری را انجام دهند.

گاهی جراح از پرتو درمانی با عملکرد درونی (IORT) در ترکیب با روش Whipple استفاده خواهد شد. با IORT بیمار یک دوز تکی و نیرومند پرتوها را مستقیما بر روی تومور خود دریافت خواهد کرد. این مورد به کم کردن عوارض جانبی و به دور نگه داشتن بافت سالم کمک می کند و زمان مداوا را کاهش می دهد.

 

سیستم جراحی da Vinci برای سرطان لوزالمعده

جراحی روباتیک سرطان لوزالمعده

سیستم جراحی da Vinci یک جراحی روباتیک پیشرفته است که جراحان را قادر می سازد تومورهای دور از دسترس در لوزالمعده را با دقت بیشتر، دید و چالاکی بهتر و کنترل بیشتری بردارند. این فناوری یک گزینه درمانی مناسب برای جراحی های پیچیده است.

با سیستم da Vinci، نخست جراح چند برش ظریف برای وارد کردن ابزارهای مینیاتوری ایجاد می کند و دوربینی با قدرت تفکیک بالا را به درون بدن بیمار وارد می کند. آناتومی بدن بیمار با بزرگ نمایی زیاد، رزولوشن بالا و بصورت سه بعدی بر روی نمایشگر دیده می شود.

جراح با کمک چشم و دست خود، بازوهای روبات و دوربین را به حرکت درمی آورد. سیستم، حرکات مچ دست و انگشتان جراح را به حرکات دقیق تجهیزات درون بدن بیمار تبدیل می کند.

درخلال انجام کار، جراح هر حرکتی را کنترل می کند. سیستم نمی تواند بدون اینکه جراح ورودی بدان بدهد، کاری را انجام دهد.

مزایای بالقوه سیستم da Vinci

سیستم da Vinci با فناوری پیشرفته ای مجهز است و مزایای بالقوه زیر را برای جراحان دارد :

 • ایجاد برش جراحی: برخلاف شیوه های مرسوم، جراح درحالی که به راحتی پشت یک کنسول نشسته است، عمل جراحی را انجام می دهد درحالی که چشم ها و دستان او با تجهیزات کار می کند.

 • ارتقاء ارائه تصویر از بدن بیمار: آناتومی بدن بیمار با بزرگ نمایی بالا و با رنگ های درخشان و عمق میدان دید طبیعی دیده می شود.

 • افزایش رنج حرکت: تجهیزات مینیاتوری EndoWrist ، طراحی اتصال به مچ دارد که از رنج طبیعی حرکت دست انسان فراتر می رود.

 • افزایش چالاکی: مقیاس بندی حرکت ذاتی و توقف ناشی از لرزش، حرکات دست جراح را تصحیح می کند.

مزایای بالقوه سیستم da Vinci برای بیماران سرطان لوزالمعده

چون سیستم da Vinci فقط به چند برش ظریف نیاز دارد و دید وسیع تری را نیز ارائه می دهد و نیز دقت و کنترل لازم را برای جراح فراهم می سازد، بنابراین بیمار می تواند دوره نقاهت کوتاه تری را طی کند و در صورت نیاز برای انجام معالجات دیگر برده شود.

مزایای بالقوه سیستم da Vinci برای سرطان لوزالمعده اینها هستند :

 • درد کم تر

 • کاهش خطر عفونت و سایر مشکلات

 • از دست دادن خون کم تر

 • بستری شدن کم تر در بیمارستان

 • جراحت کم تر

 • بازگشت سریع تر به فعالیت های عادی

روش های تسکین دهنده برای سرطان لوزالمعده

اگر جراحی برای برداشتن کل تومور میسر نباشد و یا اگر بیمار دچار انسداد مسیر صفرا و یا دیگر مشکلات باشد، روش هایی تسکین دهنده برای او بکار برده خواهد شد. جراحی تسکین دهنده می تواند به راحتی بیشتر بیمار کمک کند، از توقف درمان جلوگیری کند و آسیب به کبد را کاهش دهد.

مثلا روش هایی مانند بای پس صفرا، جایگزینی آندوسکوپی stent، بای پس معده و تخلیه صفرا از راه پوست می تواند یرقان، خارش و دیگر مشکلات ربوط به سرطان لوزالمعده را کاهش دهد.

همچنین برخی از بیماران دچار مشکل جمع شدن غیر عادی مایع در شکم (ascites) هستند که می تواند خیلی ناراحت کننده باشد. با استفاده از جراحی تسکین دهنده می توان لوله هایی را قرار داد تا بتوان این مشکل را کنترل کرد و بیمار احساس سیر بودن کم تری داشته باشد و اشتهایش بیشتر شود.

در مورد گرفتگی خروجی شکمی، می توان بازکردن آندوسکوپیک شکم را از راه پوست (PEG) انجام داد تا لوله ای را در معده قرار داد تا غذا از راه روده به بیمار رسانده شود. در مورد درد شکمی مرتبط با تومور، می توان برای کاهش درد از روشی بنام CPN استفاده کرد.

 

پرتو درمانی سرطان لوزالمعده

حتی اگر تومور قابل جراحی کردن نباشد، گزینه های درمانی زیادی برای بیمار وجود دارد.

گزینه های پرتو درمانی نوینی وجود دارند که می توان از آنها به تنهایی و یا در ترکیب با جراحی یا شیمی درمانی استفاده کرد تا بتوان و مشکلات ناشی از آن را درمان کرد. برای درمان سرطان لوزالمعده، پرتو درمانی اغلب به همراه شیمی درمانی انجام می شود که chemoradiation نامیده می شود.

چون لوزالمعده در پشت اعضاء دیگر بدن از قبیل معده، روده کوچک، کبد، کیسه صفرا، طحال و مجاری صفرا قرار دارد، پرتو درمانی آن نیاز به دقت زیادی دارد.

با سیستم های پیشرفته پرتو درمانی، بهتر می توان تومورهای دور از دسترس لوزالمعده را هدف گرفت. همچنین با بهره گیری از فناوری های نوین می توان دوزهای پرتو درمانی بالاتری را برای یاخته های سرطان لوزالمعده بکار برد درحالی که قرار گرفتن بافت سالم لوزالمعده در برابر تابش به حداقل برسد.

پرتو درمانی بیرونی (EBRT) سرطان لوزالمعده

پرتو درمانی بیرونی(EBRT) یکی از متداول ترین انواع پرتو درمانی در برخی از مراکز درمان سرطان است. این روش را می توان به همراه جراحی، شیمی درمانی و یا دیگر معالجات بکار برد تا بتوان با سرطان لوزالمعده مبارزه کرد.

در پرتو درمانی بیرونی (EBRT)، پرتوهایی با دوز بالا از بیرون بدن به تومورها تابانده می شود و این کار با بهره گیری از دستگاه ویژه ای انجام می شود که شتاب دهنده خطی نام دارد.

این روش معمولا در هر جلسه چند دقیقه طول می کشد و معمولا پنج روز در هفته و به مدت شش تا هشت هفته به درازا می کشد.

مزایای پرتو درمانی بیرونی اینها هستند :

 • روشی است که نیازی به بستری شدن بیمار ندارد. این روش، خطرات و مشکلات متداول جراحی کلی سرطان لوزالمعده را ندارد، خطراتی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل و یا خطر حمله قلبی یا لخته شدن خون.

 • روشی بدون درد است.

 • EBRT برای بیمار و کسانی که با او در تماس هستند، خطر پرتوهای رادیواکتیو را به همراه ندارد. بنابراین بیمار می تواند به روابط عادی خود با خانواده و دوستانش ادامه دهد.

 

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) برای سرطان لوزالمعده

اگر بیمار قبلا از بابت سرطان لوزالمعده خود، پرتو درمانی کرده ولی در محل زیر درمان، برگشت تومورها را دارد، پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) می تواند گزینه مناسبی برای او باشد.

سیستم پیشرفته پرتو درمانی IMRT از دقت بالایی برای مداوای تومورهای دور از دسترس در لوزالمعده و نیز سایر بخش های بدن بهره می گیرد.

در مقایسه با پرتو درمانی استاندارد، IMRT امکان استفاده از دوزهای تابشی بالاتری را نسبت به پرتو درمانی های مرسوم می دهد. پزشکان می توانند با این روش آسیب به بافت سالم پیرامونی را به کم ترین میزان برسانند.

دو اختلاف بین IMRT و پرتو درمانی مرسوم وجود دارد:

 • در IMRT یک نرم افزار نیرومند و پیشرفته بکار می رود تا دوز دقیقی از پرتوها را براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست دهد.

 • در روش IMRT پرتوها هدایت می شوند، شدت پرتوهایی با ضخامت مداد با دقتی لیزری تنظیم میشود. برای برخی از بیماران، IMRT جایگزین EBRT می شود اما در بیشتر موارد از IMRT به همراه یک درمان مقدماتی دیگر و یا پس از آن درمان استفاده می شود.

 

پرتو درمانی با عملکرد داخلی برای سرطان لوزالمعده

در برخی از مراکز درمانی پیشرفته، روش درمانی بسیار پیشرفته پرتو درمانی intraoperative (IORT) هم وجود دارد. IORT این امکان را به بیماران دارای سرطان لوزالمعده می دهد که درخلال جراحی مثلا جراحی Whipple ، دوز تکی و نیرومندی از پرتوها را به محل تومور برسانند.

معمولا پرتو درمانی استاندارد، پنج روز در هفته است و در کل پنج تا شش هفته به درازا می کشد. با استفاده از IORT می توان دوز کوچک تری از پرتوها را در یک جلسه درمانی تکی ارائه داد درحالی که از آسیب رسیدن به بافت های سالم بیشتری جلوگیری می شود. این سبب کاهش عوارض جانبی و نیز کاهش زمان صرف شده در بیمارستان می شود.

این نوع درمان برای بیمارانی است که در مراحل اولیه بیماری هستند.

مزایای IORT

IORT یک گزینه درمانی است که مزایای بالقوه زیر را داراست:

 • بیشترین تاثیر به همراه کاهش امکان برگشت بیماری. IORT یک دوز متمرکز از تابش را بلافاصله پس از برداشتن تومور به محل تومور می رساند و این به نابودی میکروسکوپی یاخته های سرطانی باقیمانده کمک می کند.

 • بافت ها و اندام های سالم را حفظ می کند. درخلال IORT یک دوز دقیق تابشی بکار برده می شود درحین آنکه بافت ها و ساختارهای سالم حفظ می شوند.

 • کوتاه شدن زمان درمان. IORT به بیماران کمک می کند تا زودتر معالجات را به پایان برسانند و به خانه برگردند، این کار با کاهش نیاز به معالجات اضافی انجام می شود. درمان IORT پنج دقیقه طول می کشد.

 • تقویت پرتو درمانی مرسوم. بیمارانی که باید پس از جراحی، پرتو درمانی دریافت کنند، می توانند تابش تقویتی را با پرتو درمانی IORT بگیرند.

پرتو درمانی Stereotactic از بدن برای سرطان لوزالمعده برای آن دسته از بیماران سرطان لوزالمعده که نمی توانند عمل جراحی انجام دهند، فناوری های پیشرفته ای مانند پرتو درمانی Stereotactic از بدن (SBRT) امکان آن را می دهد تا بر روی تومورهای غیر قابل جراحی و یا تومورهایی که پس از درمان های قبلی عودت کرده اند، پرتو درمانی با دقت خیلی بالا داشته باشیم.

پیش از آغاز درمان SBRT، سیستم را با دقت با موقعیت تومور هماهنگ می کنند تا از جایگیری مناسب تجهیزات ردگیری دانه مانند مطمئن شوند. این دانه ها تابش را ردگیری می کنند و آسیب به بافت های سالم پیرامونی را کم می کنند.

درخلال انجام SBRT از سیستم Trilogy استفاده می کنند تا پرتوهای متمرکز شده با فوکوس بالایی را ارائه دهند. در SBRT از نقشه برداری مرسوم برای آناتومی بدن بیمار، تنفس و نیز حرکت اندام های او استفاده می شود.

براساس طرح درمانی مربوط به بیمار، ممکنست که پزشکان از پرتو درمانی Stereotactic از بدن برای ارائه یک دوز تکی بالا از پرتوها و یا از چندین دوز پرتو درمانی تفکیک شده استفاده کنند (معمولا تا پنج جلسه درمانی در یک دوره زمانی چند روزه).

پرتو درمانی TomoTherapy سرطان لوزالمعده

پرتو درمانی با هدف گیری بالا (HI-ART)، درمان نوین دیگری برای سرطان لوزالمعده است که در برخی از مراکز درمانی پیشرفته ارائه می شود.

TmoTherapy شکل پیشرفته ای از پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) و سی تی اسکن را با ابزارهای پیشرفته طرح ریزی و ارائه پرتو درمانی را گرد هم آورده است.

TmoTherapy شکل پیشرفته ای از پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) و دقتی که فناوری سی تی اسکن دارد، همه را در درون یک دستگاه گرد هم آورده است.

درست پیش از هرجلسه درمانی، سیستم TomoTherapy® HI-ART از طریق سی تی اسکن، یک تصویر سه بعدی تهیه می کند تا موقعیت تومور را بازبینی کند. پس از گرفتن سی تی اسکن، تنظیماتی انجام می شود تا سیستم را با موقعیت دقیق بیمار میزان کنند. این تنظیم کمک می کند تا پرتو درمانی سرطان لوزالمعده هرچه دقیق تر انجام شود و این درحالیست که از تابش پرتوها به بافت ماهیچه ای، ستون فقرات، شش ها و دیگر اندام های حساس بدن جلوگیری می شود.

همچنین درحالی که پرتو درمانی سنتی فقط از چندین جهت داده می شود، سیستم TomoTherapy® HI-ART دوزهای دقیق و نیرومندی را از 360 می تاباند. پرتوها تومورهای لوزالمعده دور از دسترس را هدف می گیرند و این درحالیست که آسیب رسیدن به بافت های سالم مجاور کاهش داده می شود.

این سیستم امکان موارد زیر را فراهم می سازد :

 • تائید شکل و موقعیت تومور (با کمک سی تی اسکن) پیش از آغاز درمان

 • هدف گیری تومورهای دور از دسترس لوزالمعده توسط پرتوهای نیرومند و دقیق از 360 درجه

 • کم کردن عوارض جانبی با کاهش قرار گرفتن بافت سالم پیرامونی در برابر پرتوها

پرتو درمانی TmoTherapy می تواند یک گزینه درمانی نوید بخش برای کسانی باشد که دوز با تولرانس ماکزیمم را دریافت کرده اند و یا اینکه تومور آنها در بخش دور از دسترسی قرار دارد.

 

TheraSphere برای سرطان لوزالمعده

TheraSphere نوعی پرتو درمانی داخلی نوین برای بیماران دارای سرطان لوزالمعده است که سرطان از جای دیگری به کبد آنها سرایت کرده است.

با استفاده از دانه های شیشه ای خاصی که microsphere نامیده می شوند، پرتوها را مستقیما به تومورهای کبد می رساند. این دانه ها از طریق لوله ای که در شاهرگ کبدی قرار داده می گیرد، تحویل داده می شود. هنگامی که microsphere ها به کبد وارد می شوند، در رگ های خونی کوچکی که تغذیه تومور را انجام می دهند، به دام می افتند. سپس به تومور پرتوافشانی می شود درحالی که بافت سالم پیرامونی از تابش به دور می ماند.

 

Trilogy سرطان لوزالمعده

سیستم Varian’s Trilogy یک ابزار پرتو درمانی نیرومند و نوین است که دوزهای بهینه ای از تابش را به همراه افزایش دقت ارائه می دهد.

سیستم پرتو درمانی Trilogy قابلیت هایی برای موارد زیر ارائه می دهد: پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) ، پرتو درمانی با هدایت تصویربرداری (IGRT)، پرتو درمانی Stereotactic از بدن و رادیو- جراحی Stereotactic که همگی در یک دستگاه گردآوری شده اند.

این تصویربرداری همزمان، داده هایی را فراهم می سازد. این موضوع سبب می شود که بتوان حرکت تومور را درخلال درمان زیرنظر گرفت و پرتو درمانی با هدف گیری بالا فراهم ساخت و از آسیب رسیدن به بافت های سالم لوزالمعده جلوگیری کرد.

از این گذشته سرعت سیستم پرتو درمانی Trilogy بسیار بیشتر از دیگر سیستم هاست. چون سرعت این سیستم خیلی بالاست، زمانی را که لازمست بیمار برای پرتو درمانی صرف کند، کاهش می یابد.

 

شیمی درمانی سرطان لوزالمعده

داروهای شیمی درمانی برای نابود کردن یاخته های سرطان لوزالمعده بکار می رود و این کار با چلوگیری از رشد و تکثیر این یاخته ها انجام می شود. معمولا این داروهای ضد سرطان از راه ورید، با تزریق و یا از راه دهان به بیمار داده می شود.

اگر قرار به انجام شیمی درمانی باشد، از ترکیبی از داروهای شیمی درمانی متناسب با آن بیمار خاص بهره می گیرند. برخی از داروهای شیمی درمانی مربوط به سرطان لوزالمعده اینها هستند: 5-fluorouracil (5-FU), gemcitabine, cisplatin and capecitabine.

شیمی درمانی را می توان به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر درمان های مربوط به سرطان لوزالمعده از قبیل پرتو درمانی و یا جراحی استفاده کرد. برای مداوای سرطان لوزالمعده، اغلب شیمی درمانی را با پرتو درمانی همزمان می کنند که این شیوه را chemoradiation می نامند.

مدیریت عوارض جانبی شیمی درمانی

بیماران اغلب نگران عوارض جانبی ناخوشایند مرتبط با شیمی درمانی سرطان کیسه صفرا هستند، عوارضی ازقبیل تهوع، استفراغ، ریزش مو و زخم های دهانی. در مراکز درمانی از ارزیابی های چند گانه ای برای کمک به کاهش این عوارض استفاده می شود.

می توان پیش از دریافت شیمی درمانی سرطان لوزالمعده، تجویزات اولیه ای را برای بیمار انجام داد تا شیمی درمانی برای او قابل تحمل تر شود؛ می توان مکمل هایی برای کم کردن تهوع داد. همچنین درمانگر طب ذهنی- جسمی می تواند روش هایی را برای کمک به ریلکس بودن بیمار و دلشوره کم تر درخلال معالجات سرطان لوزالمعده بکار بندد.

 

شیمی درمانی درون شاهرگی برای سرطان لوزالمعده

شیمی درمانی درون شاهرگی، گزینه درمانی نوینی برای بیماران دارای سرطان لوزالمعده است که سرطان به کبد آنها سرایت کرده است. از این روش بسیار پیشرفته برای انجام شیمی درمانی مستقیم بر روی تومور درون کبد استفاده می شود.

نخست از ابزارهای پیشرفته تصویربرداری برای تهیه نقشه ای از رگ های خونی بیمار استفاده می شود. سپس لوله ای را با دقت به شاهرگ (رگ اصلی که خون را به کبد می رساند) کبد هدایت می کنند. پس از آن داروهای شیمی درمانی را از طریق لوله تزریق می کنند تا مستقیما به تومور برسند.

شیمی درمانی درون شاهرگی این امکان را می دهد که داروهای شیمی درمانی را درون تومور متمرکز کنند و بدان وسیله یاخته های سرطانی را نابود کنند درحالی که تابش پرتوها به بافت های سالم را به حداقل خود برسانند.

 

Chemoembolization سرطان لوزالمعده

chemoembolization گزینه درمانی نوینی برای درمان شکلی از سرطان لوزالمعده است که به کبد سرایت کرده باشد.

در این روش، داروهای شیمی درمانی مستقیما به بخش سرطانی می رود و به دنبال آن، دانه های ریزی که microsphere نامیده می شوند، فرستاده می شوند. این دانه ها داروهای شیمی درمانی موجود در محل را به دام می اندازند و خون رسانی به تومور را قطع می کنند و تمرکز داروها را در محل تومور افزایش می دهند. بدین گونه درمان به روش chemoembolization سبب می شود که تومور از رسیدن اکسیژن و مواد غذایی محروم شود.

 

شیمی درمانی Intratumoral سرطان لوزالمعده

شیمی درمانی Intratumoral یک درمان بدیع است که فقط در معدودی از مراکز درمان سرطان ارائه می شود.

در این روش، از اولتراسوند آندوسکوپیک برای دست یابی به لوزالمعده و تزریق مستقیم داروهای شیمی درمانی به تومور لوزالمعده استفاده می شود. هدف از این کار، کوچک کردن تومور، کاهش درد و نیز جلوگیری از برگشت سرطان می باشد.

این روش هفته ای یک بار و به مدت چندین هفته انجام می شود که پیش از جلسه اول و نیز در پایان معالجه ( برای دیدن نتیجه کار) با سی تی اسکن همراه است.

این روش یک روش کمکی است بنابراین علاوه بر دیگر معالجات انجام می شود.

 

تخصص گوارش (Gastroenterology) برای سرطان لوزالمعده

با استفاده از تخصص سیستم گوارش، روش هایی با حداقل حالت تهاجم برای مداوای تومورهای لوزالمعده و نیز کاهش مشکلاتی بکار می رود که معمولا همراه با این بیماری است.

با متخصصین تغذیه، درمانگرهای naturopath و دیگر اعضاء تیم درمانی همکاری نزدیکی در این مورد بعمل می آید.

روش های Gastroenterology

برخی از روش های gastrointestinal (GL) اینها هستند :

 • ERCP: که امکان دیدن مجاری صفرا را در لوزالمعده می دهد تا بتوان نمونه هایی را برای بیوپسی برداشت، گرفتگی مجرای صفرا و یا باریک شدن آن را برطرف کرد.

 • اولتراسوند آندوسکوپیک (EUS): امکان داشتن تصاویری با کیفیت بالا از سرطان لوزالمعده را فراهم می سازد و نیز مداوای مستقیم بر روی توده لوزالمعده را میسر می سازد.

 • نشانگرهای Fiducial: قرار دادن نشانگرهای Fiducial پیش از پرتو درمانی در درون تومور لوزالمعده، امکان هدف گیری دقیق تر تومورها را فراهم می سازد و آسیب به بافت سالم را کاهش می دهد.

 • تخلیه Pseudocysts لوزالمعده Celiac Plexus Neurolysis (CPN): در این روش، عصب های مربوطه مسدود می شوند تا بیمار بتواند از درد رهایی یابد.

 • قطع کردن Mucosal آندوسکوپیک (EMR)

 • قرار دادن Stent

 • مداوای فتودینامیکی (PDT)

 

تغذیه درمانی سرطان سرطان لوزالمعده

برای بیمارانی که سرطان لوزالمعده دارند، تغذیه نقسی بسیار اساسی دارد. سرطان لوزالمعده به توانایی بدن برای گوارش و جذب مواد مغذی تاثیر ضربه می زند. این می تواند سبب تهوع، تغییر در حس چشایی، کاهش وزن، کوفتگی، کاهش اشتها، احساس پر بودن شکم، درد، گاز معده، اسهال و نیز یبوست شود. این مشکلات پس از مدتی می توانند سبب سوء تغذیه بیمار شوند.

تغذیه درمانی به قوی ماندن بیمار کمک می کند تا معالجات با تاخیر و یا توقف همراه نباشد. حفظ تغذیه بهینه می تواند از عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی کند، بافت بدن را بازسازی کند، خطر عفونت را کاهش دهد و سلامت شخص را ارتقاء بخشد.

برنامه تغذیه ویژه بیمار

برنامه فراگیری برای ارزیابی و نظارت بر وضعیت غذایی بیمار تهیه می شود، همیچنین این برنامه مشخص می کند که آیا بیمار در خطر سوء تغذیه هست یا نه.

تیم تغذیه درمانی با بیمار از نزدیک کار می کند تا برنامه تغذیه ویژه او فراهم کند که برای جلوگیری از سوء تغذیه، تقویت بیمار و راحتی او می باشد. درخلال درمان سرطان لوزالمعده، به گونه ای فعال و مداوم، وضعیت غذایی بیمار زیر نظر گرفته می شود و در صورت نیاز، اصلاحاتی در برنامه تغذیه او انجام می شود.

اگر بیمار به هنگام غذاخوردن دچار درد می شود، تیم تغذیه درمانی از آنزیم درمانی استفاده خواهد کرد تا به گوارش مناسب بیمار کمک شود. اگر بیمار از خوردن و یا گوارش غدا ناتوان است، می توان مکمل های غذایی برای او تجویز کرد.

مدیریت دیابت و سرطان لوزالمعده

بیماران دارای سرطان لوزالمعده با خطر دیابت و عدم تعادل گلوکز نیز روبرو هستند. برای کاهش مشکلات مربوط به دیابت، تیم تغذیه درمانی برای کنترل قند خون بیمار همکاری خواهد کرد.

همچنین آموزش هایی در باره تغذیه به بیمار داده خواهد شد تا مشکلات خود را در این زمینه مدیریت کند و برنامه غذایی متعادلی داشته باشد. در مراکز درمانی پیشرفته، برنامه ها و کلاس هایی در باره تغذیه و ارتباط آن با سرطان به همراه روش پخت درست خوراک ها به بیماران و خانواده آنها ارائه می شود.

 

طب Naturopathic برای سرطان لوزالمعده

بیمار ممکنست که درخلال معالجات سرطان لوزالمعده دچار مشکلاتی شود که بر راحتی و آسایش او تاثیرگذار باشد. طب naturopathic سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، میزان انرژی بدن را افزایش می دهد و عوارض جانبی مرتبط با معالجات را کاهش می دهد به گونه ای که بیمار احساس بهتری خواهد داشت.

مسئولین naturopathic متخصصینی هستند که از معالجات غیرسمی برای پشتیبانی از بیمار و تحریک مداوای خود بخود استفاده می کنند که این بر روی ایجاد سلامت در شخص تاکید دارد. هدف از طب naturopathic ، اقدام ملایم برای بازگرداندن سلامت بیمار می باشد.

برنامه درمانی naturopathic ویژه بیمار شامل معالجات طبیعی ایمن (مثلا ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و هورمون درمانی)، از بیمار حمایت خواهد کرد.

مثلا ممکنست که بیمار به مانند بسیاری از بیماران دارای سرطان لوزالمعده، ناراحتی ها و مشکلاتی پس از غذا خوردن داشته باشد که خود سبب شود بر توانایی سیستم گوارش برای هضم مواد مغذی و ویتامین های آمیخته با چربی تاثیر بگذارد. مسئول تغذیه درمانی باری رفع این مشکلات مکمل هایی را تجویز خواهد کرد. همچنین می توان برای کاهش مشکلاتی از قبیل تهوع، طب سوزنی را توصیه کرد.

معالجات naturopathic می تواند در مدیریت کردن مشکلات مربوط به میزان ماده اندروفین بدن و قند خون نیز کمک کند و نیز کمک کند که بیمار خوراک خود را آسان تر هضم کند و مواد مغذی بهتر جذب بدنش شود. طب aturopathic می تواند در جلوگیری و مداوای تهوع کمک کند و نیز برگشت اسید معده، سوزش معده، گاز معده و اسهال را کاهش دهد.

همچنین مسئولnaturopathic مکمل ها و ویتامین هایی را تجویز خواهد کرد تا از واکنش های بین داروها و گیاهان دارویی و نیز واکنش بین دارو و تغذیه مطمئن شود.

 

مدیریت و کنترل درد برای سرطان لوزالمعده

درد سرطان لوزالمعده هم می تواند ناشی از فرآیند سرطان باشد و هم ناشی از معالجات آن. شدت و پخش درد بستگی به چندین عامل دارد که شامل محل بیماری و میزان پیشرفت آن می باشد.

مسئولین مدیریت درد، وضعیت بیمار را بررسی می کنند و براساس این بررسی و ارزبابی، برنامه ای ویژه بیمار تهیه خواهند کرد. این برنامه شامل روش های گوناگون مدیریت درد می باشد که بهره گیری از داروها، یکی از این روش هاست. می توان از برخی روش های دیگر از قبیل جراحی تسکینی و پرتو درمانی نیز برای مدیریت درد مربوط به سرطان لوزالمعده بهره گرفت.

همچنین می توان روش های دیگری را نیز برای کنترل درد بکار برد از قبیل فیزیوتراپی، auriculotherapy و نیز ماساژ بافت بهره جست (که مورد اخیر بویژه برای کاهش درد پس از جراحی سرطان لوزالمعده مفید است).

همچنین بیماران دارای سرطان لوزالمعده اغلب به دردی دچار هستند که در ذات خود، دردی عصبی می باشد. اگر بیمار درد عصبی داشته باشد، متخصص درد با دیگر اعضاء تیم درمانی مشورت خواهد کرد تا تزریق به اعصاب، نصب پمپ مربوط به درد و یا تجهیزات تحریک عصبی را برای بازسازی عصبی فراهم سازند.

متخصص مدیریت درد سرطان لوزالمعده، وضعیت بیمار را بررسی خواهد کرد تا از راحتی بیمار مطمئن شود و از اینکه کارهای لازم برای رهایی او از درد به گونه ای مداوم درحال انجام است. همچنین مشکلات مربوط به عوارض جانبی تجویزات انجام شده، بررسی خواهد شد. هدف از انجام این کار، تلاش برای ایجاد تعادل بین کنترل درد از یک سو و معالجات مفید سرطان از سوی دیگر می باشد.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان لوزالمعده

بسیاری از بیماران دارای سرطان لوزالمعده دچار دلشوره، افسردگی و دیگر استرس های روانی هستند که هریک از این ها به سیستم ایمنی بدن، گوارش، خواب و تمرکز بیمار ضربه وارد می کند. طب ذهنی- جسمی، پشتیبانی احساسی و روحی از بیمار انجام می دهد تا به رویارویی بیمار با سرطان کمک شود.

طب ذهنی- جسمی، تاثیر احساسات را بر روی بدن و سیستم ایمنی و نیز برعکس آن را می یابد. درمانگرهای طب ذهنی- جسمی بر روی نیروی ذهنی و احساسات برای تاثیر مثبت بخشیدن به سلامت جسمی هدف گذاری می کنند.

همان طور که بیمار معالجات مربوط به سرطان لوزالمعده را دریافت می کند، درمانگرهای طب ذهنی- جسمی برای فراهم ساختن ابزارها و روش هایی براساس برنامه درمانی ویژه بیمار، تلاش خواهند کرد. هدف از این کار، برخورد با مشکلات جسمی و احساسی می باشد که ممکنست درخلال مراقبت ها پدید آید.

 

توانبخشی برای سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده و درمان آن می تواند بر روی عملکرد فیزیکی بیمار تاثیرگذار باشد. تیم توانبخشی به بیمار کمک می کند تا نیرو و پایداریش را تقویت کند، اعتماد به نفس خود را دوباره بدست آورد، استرس را کاهش دهد و انرژی مورد نیاز برای فعالیت های لازم درخلال درمان سرطان لوزالمعده را حفظ کند.

تیم توانبحشی ممکنست شامل فیزیوتراپیست ها و آسیب شناس های گفتاری باشد.

درمانگر توانبخشی در آغاز معالجات سرطان لوزالمعده، ارزیابی جسمی از بیمار انجام می دهد. بخشی از این ارزیابی، ارزیابی عملکرد بیمار است که طی آن درمانگر یاد شده توانایی بیمار را برای انجام فعالیت های روزانه خود می سنجد. سپس برنامه توانبخشی ویژه بیمار تهیه خواهد شد.

برنامه توانبخشی ویژه بیمار می تواند شامل ورزش ها و تمرینات عصبی- ماهیچه ای و همچنین تمرینات قلبی- عروقی، انعطافی و نیز تقویتی باشد. مثلا یک برنامه ورزشی فراهم خواهد شد که تعدادی از تمرینات حرکتی با ورزش های سبک مقاومتی را با هم ترکیب می کند. این ورزش های درمانی بر روی مینیمم کردن کوفتگی مربوط به سرطان و نیز بهینه ساختن عملکرد جسمی، ایمنی و راحتی بیمار متمرکز می باشند.

ممکنست که درمانگر توانبخشی auriculotherapy را توصیه کند که یک نوع درمان توانبخشی بدون درد و غیر مخرب است که از تحریک لاله گوش استفده می کند که این می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد، تهوع و یا کوفتگی.

درخلال درمان سرطان لوزالمعده، درمانگر توانبخشی تلاش خواهد کرد تا عملکرد فیزیکی بیمار را بهبود بخشد.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد