کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان پروستات

 پرتو درمانی سرطان پروستات و عوارض آن

در پرتو درمانی، از انرژی استفاده می شود تا بتوان تومورها را کوچک کرد و نیز از برخی نشانه های خاص مرتبط با سرطان رها شد. همچنین از پرتوها به همراه دیگر معالجات مانند شیمی درمانی، برای از بین بردن تومورها و نیز جلوگیری از رشد یاخته های جدید سرطانی استفاده می شود.

از دوزهای بالای پرتو بر علیه یاخته های سرطانی پروستات استفاده می شود. با تمرکز پرتوها بر روی تومور، این معالجات، خطر عوارض جانبی پرتو درمانی را که معمولا با درمان سرطان پروستات همراه است، به حداقل می رساند، عوارضی از قبیل اختلال در نعوظ و بی اختیاری نعوظ.

دو نوع پرتو درمانی برای معالجه سرطان پروستات وجود دارد :

پرتو درمانی بیرونی (EBRT): دوزهای بالایی از پرتوها را به یاخته های سرطان پروستات می رساند که این کار با بهره گیری از دستگاه انجام می شود.

Brachytherapy با دوز بالا (HDR) یا پرتو دهی داخلی: دوزهای بالایی از پرتوها از وسیله ای که در درون یا نزدیک به تومور نصب شده است، دریافت می شود.

پرتو درمانی بیرونی سرطان پروستات (EBRT)

پرتو درمانی نسبت به دیگر معالجات، عوارض جانبی کم تری را به همراه دارد. پرتو درمانی بیرونی (EBRT) پرتوهایی با دوز بالا به تومورها می تاباند و این کار با بهره گیری از دستگاه ویژه ای انجام می شود که شتاب دهنده خطی نام دارد. این دستگاه امکان پرتو درمانی از همه زاویه ها را می دهد و پرتوها را با شکل تومور هماهنگ می کند.

با بهره گیری از ابزارهای گوناگون تشخیص و تصویربرداری، به محلی که باید درمان بر روی آن انجام شود توجه دقیقی می شود تا محل یاخته های سرطانی در بدن مشخص شود. فناوری بسیار پیشرفته این امکان را می دهد که تومور با دوزهای بالاتری از پرتوها و با دقت بیشتری هدف گیری شود و این درحالیست که به بافت سالم پروستات آسیب خیلی کمی می رسد. بنابراین EBRT به کاهش خطر عوارض جانبی مربوط به درمان سرطان پروستات کمک می کند، عوارضی از قبیل مشکلات در نعوظ.

همچنین فناوری EBRT این امکان را می دهد که وضعیت تومور را پیش از انجام هر درمانی زیر نظر گرفت و پیگیری کرد که آیا تومور در اثر آن درمان دچار جابجایی و یا تغییر شکل می شود و یا نه. هر معالجه EBRT تنها چند دقیقه به درازا می کشد به اضافه زمانی که برای مقدمات کار مورد نیاز است. این شکل از درمان سرطان پروستات معمولا پنج روز در هفته و به مدت شش تا هشت هفته طول می باشد.

مزایایEBRT

 • یک روش سریع و بدون درد است. پیچیدگی های جراحی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل و یا خطر حمله قلبی یا لخته شدن خون را ندارد.

 • برخلاف شیمی درمانی که از طریق سیستم گردش خون عمل می کند، پرتو درمانی بیرونی بر روی منطقه تحت درمان انجام می شود.

 • ریسک برگشت بیماری و نیز اختلال در نعوذ به کم ترین میزان خود می رسد.

 • پس از EBRT بر روی پروستات، تهوع بندرت پیش می آید.

 • احتمال تاثیر پرتوهای رادیواکتیو بر روی بیمار و یا دوستان و خانواده او وجود ندارد.

در مراکز درمانی پیشرفته، چندین نوع EBRT برای درمان سرطان پروستات ارائه می شود :

 • پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT)

 • سیستم موضعی 4 بعدی Calyps

 • پرتو درمانی Stereotactic (SBRT)

 • TomoTherapy® HI-ART

براساس تست های تشخیص و پروفابل سرطان بیمار، درمان یا ترکیبی از درمان های مناسب برای او تعیین خواهد شد. ممکنست EBRT را به همراه شیمی درمانی، هورمون درمانی و دیگر گزینه های درمانی بکار برد.

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) برای سرطان پروستات

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته پرتودهی می باشد.

IMRT تومورهای دور از دسترس را با دقتی بالاتر از پرتو درمانی متداول از بین می برد. پزشکان می توانند با این روش از دوزهای بالاتر پرتوها بهره گیرند در حالی که آسیب به بافت سالم پیرامونی را به کم ترین میزان برسانند.

چندین اختلاف بین IMRT و پرتو درمانی مرسوم وجود دارد:

 • یک نرم افزار نیرومند و پیشرفته بکار می رود تا دوز دقیقی از پرتوها را براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست دهد.

 • متناسب با شکل سه بعدی تومور و پیچیدگی آن ، پرتوهایی مناسب به تومور سرطان پروستات ارائه می دهد.

 • در خلال کار، شدت پرتوهای تابش را با دقتی لیزری تنظیم می کند.

اگر بخواهیم دوز در دسترس ماکزیممی از پرتو درمانی را داشته باشیم و نیز اگر تومور عودت کرده باشد، IMRT بعلت دقت بالاتر، گزینه درمانی مناسبی می تواند باشد.

پرتو درمانی با سیستم 4 بعدی Calypso برای سرطان پروستات

سیستم 4 بعدی calypso به پزشکان کمک می کند دوزی از پرتوها را با دقت بالاتری بکار برند.

پروستات می تواند درخلال درمان در اثر تنفس و نیز حرکات طبیعی روده ها جابجا شود. معمولا پزشکان منطقه تحت درمان را افزایش می دهند تا مطمئن شوند که هدف متحرک، پرتودهی می شود. در این فرآیند، ممکنست بافت سالم نزدیک به پروستات تحت تاثیر قرار گیرد که این منجر به افزایش ادرار، عوارض جانبی در سیستم گوارش و نیز مشکلات جنسی می شود. ا

ین فناوری که بنام GPS نیز نامیده می شود، امکان پیگیری مداوم پروستات را همزمان با تمرکز پرتوها بر روی آن بدست می دهد. با هدف گیری یاخته های سرطانی و جلوگیری از تابش پرتوها به بافت های سالم، calypso، مثانه، روده بزرگ و دیگر بخش های حیاتی دست نخورده می مانند. عوارض جانبی متداول پرتو درمانی سرطان پروستات از قبیل بی اختیاری و اختلال در نعوظ را می توان با بهره گیری از فناوری calypso، به میزان زیادی کاهش داد.

سیستم calypso ، کنسولی 4 بعدی دارد که امکان آن را می دهد تا دقیقا معلوم شود تومور درخلال معالجه در کجا قرار دارد. پیش از درمان، بیماران یک روش سرپایی را خواهند داشت. سه وسیله فرستنده سیگنال از طریق مقعد و با کمک ماوراء صوت در پروستات قرار می گیرند. هر یک از این سه فرستنده به اندازه یک دانه برنج هستند. سپس فرستنده های سیگنال درخلال پرتو درمانی با کمک امواج رادیویی با calypso درارتباط خواهند بود.

فناوری Calypso را می توان در درمان دیگر انواع سرطان از جمله سرطان پستان و سرطان شش نیز بکار برد.

پرتو درمانی Stereotactic بدن برای سرطان پروستات (SBRT)

در برخی مراکز درمانی پیشرفته از یک نوع پرتو درمانی بیرونی استفاده می شود که پرتو درمانی stereotactic بدن (SBRT) نام دارد و برای درمان تومورهایی بکار می رود که با پیچیدگی زیادی در پروستات قرار دارند.

پیش از دریافت معالجه SBRT ، سیستم طراحی شده متناسبی محل تومور را با دقت تعیین می کند. مسیر تابش دنبال می شود و کمک می شود بافت های سالم پیرامونی از تابش پرتوها در امان بمانند.

درخلال SBRT از سیستم Calypso استفاده می شود تا پرتو درمانی سرطان پروستات با تمرکز بالا انجام شود. پزشکان ممکنست از دوز بالایی از پرتوها استفاده کنند و یا پرتودهی را تقسیم بندی کنند (که این کار معمولا تا پنج جلسه درمانی در طول چند روز انجام می شود).

SBRT گزینه ای نوید بخش برای کسانی است که سرطان پروستات آنها در مراحل اولیه قرار دارد. همچنین از این فناوری می توان برای درمان تومورهایی استفاده کرد که غیرقابل جراحی هستند یا پس از پرتو درمانی های متعدد، عودت کرده اند.

مزایایSBRT

 • در درمان SBRT از نقشه برداری استفاده می شود که این نقشه برداری با توجه به آناتومی بدن بیمار، تنفس او و نیز حرکت اعضاء بدن می باشد.

 • روش SBRT امکان این را می دهد که به بافت های سالم پیرامونی و اندام های حیاتی مانند مثانه و راست روده آسیب کم تری برسد.

 • درخلال معالجات سرطان پروستات می توان پرتو درمانی با دوز بالاتری را انجام داد بنابراین بیماران اغلب می توانند درمان خود را در زمان کوتاه تری نسبت به زمان پرتو درمانی استاندارد انجام دهند.

پرتو درمانی TomoTherapy سرطان پروستات

سیستم پرتو درمانی انطباقی یکپارچه TmoTherapy، پرتو درمانی برای سرطان پروستات را بهینه می کند، این کار با درمان دقیق تر تومورها و نیز کاهش عوارض جانبی انجام می شود.

در TmoTherapy شکل پیشرفته ای از پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) به همراه دقتی که فناوری سی تی اسکن دارد، با هم ترکیب می شوند. در این شیوه آسیب به بافت های سالم به حداقل می رسد و تومورهای دور از دسترس پروستات مورد درمان قرار می گیرند که اغلب نزدیک به مثانه و دیگر اندام های حیاتی قرار دارند.

پیش از انجام هر یک از درمان های سرطان پروستات، به وسیله سی تی اسکن، تصویری سه بعدی از پروستات و بخش پیرامونی آن تهیه می شود. تیم درمانی از این تصاویر برای کنترل سایز، شکل و موقعیت تومور استفاده می کند که می تواند با گذشت زمان تغییر کند. این کار امکان پرتو درمانی دقیقی را در هر زمان می دهد که تومورها را با دقت هدف می گیرد تا بتوان بافت های سالم و اندام های دیگر را از پرتو درامان نگه داشت.

درخلال جلسه پرتو درمانی سرطان پروستات، جهت، شدت و شکل پرتوها همزمان تنظیم می شود. TmoTherapy از یک شیوه انقلابی "درمان برشی" استفاده می کند که تومورها را بصورت یک لایه در هر زمان مداوا می کند. این بدان معناست که مقادیر قابل تنظیم از پرتوها را می توان به بخش های گوناگون یک تومور تاباند. فناوری تعدیل تابش، یک پرتو تکی را به پرتوهای باریک زیادی تقسیم می کند که این پرتوهای باریک به گونه ای پیوسته از همه زاویه ها تابانده می شوند.

TmoTherapy مزایای متعددی دارد :

پیش از درمان هر سرطان پروستات- با فناوری پیشرفته اسکن، یک تصویر سه بعدی از بدن تهیه می شود به گونه ای که پرتوهای تابشی می توانند برطبق سایز، شکل و موقعیت تومور پروستات هدف گیری شوند.

درخلال درمان- پرتوهای دقیقی به گونه ای درحال چرخش برحسب سایز، شکل و عمق تومور میزان می شوند.

پس از درمان- عوارض جانبی مانند اختلالات در نعوظ بعلت کم تر رسیدن پرتوها به بافت و اندام های سالم مجاور، به حداقل می رسد.

هر جلسه درمان TmoTherapy حدود 20 دقیقه طول می کشد که این شامل پنج دقیقه زمان سی تی اسکن، پنج دقیقه برای خود پرتو درمانی و نیز زمان فراهم ساختن مقدمات می باشد.

اگر خواهان تولرانس ماکزیممی برای دوز تابش پیش از درمان سرطان پروستات باشیم، این روش می تواند گزینه مناسبی باشد.

Brachytherapy با دوز بالا برای سرطان پروستات (HDR)

brachytherapy با دوز بالا (HDR) شکلی بدیع از پرتو درمانی داخلی برای معالجه سرطان پروستات است.

چون غده پروستات نزدیک به مثانه و راست روده قرار دارد، این مهم است که به هنگام پرتو درمانی دقیقا بر روی پروستات تمرکز شود تا از عوارض جانبی جدی پرهیز شود. Brachytherapy از نوع HDR روشی سریع و دقیق برای کنترل پرتو درمانی سرطان پروستات ارائه می دهد. پرتوها دوز ماکزیممی دارند در حالی که پرتوهای خیلی کمی به بافت سالم پیرامونی می رسد.

برخی از روش های brachytherapy سرطان پروستات از دانه هایی نصب شده در پروستات بهره می گیرند که پرتو درمانی را انجام می دهند. این دانه ها به مدت نامحدودی در پروستات باقی می مانند و می توانند سبب مشکلاتی شوند چون درخلال انجام معالجات حرکت می کنند.

از سوی دیگر brachytherapy از لوله های باریکی برای تابش دقیق و سه بعدی استفاده می کند. پیش از هر جلسه درمان، لوله ها با استفاده از هدایت از طریق سی تی اسکن یا MRI بطور موقت در پیرامون پروستات نصب می شوند.

نخست تیم درمانی موقعیت لوله ها را را با دقت میلیمتری کنترل می کند و سپس تعدادی ساچمه رادیواکتیو در درون هر لوله قرار داده می شود. با بهره گیری از کامپیوتر کنترل می شود که (1) ساچمه ها تا چه میزان در عمق لوله باشند تا تومور بهتر هدف گیری شود، (2) ساچمه ها تا چه مدت در لوله باقی بمانند تا دوز رادیواکتیو خود را آزاد کنند.

با چند لوله که بخوبی کار گذاشته شده اند، brachytherapy از نوع HDR می تواند درمان خیلی دقیقی را برای سرطان پروستات فراهم سازد که فقط چند دقیقه طول می کشد. پس از چند جلسه پرتو درمانی، لوله ها برداشته می شوند. در پایان ساچمه های رادیواکتیوی در بدن باقی نمی ماند.

هر brachytherapy از نوع HDR حدود 15 تا 20 دقیقه به درازا می کشد. چون شکافی در بدن ایجاد نمی شود و زخمی بوجود نمی آید، دوران بهبود پس از بیماری معمولا سریع است.

برخی از مزایای بالقوه brachytherapy از نوع HDR اینها هستند :

 • در مورد سرطان پروستات، کل درمان brachytherapy یک روز و نیم به درازا می کشد و این در حالیست که پرتو درمانی بیرونی (EBRT) 5 تا 7 هفته طول می کشد. براساس نوع و مرحله سرطان پروستات، ممکنست brachytherapy را با دیگر معالجات از قبیل Calypso یا هورمون درمانی ترکیب کرد.

 • پرتوهای تابشی دقیقا به داخل تومور تابانده می شوند و این در حالیست که موقیع و شدت پرتوها کنترل می شود و دقتی عالی و بیشترین تمرکز دوز ارائه می شود.

 • کم ترین تابش به بافت های سالم و اندام های مجاور می رسد و عوارض جانبی از قبیل اختلال در نعوظ به کم ترین میزان می باشد.

brachytherapy از نوع HDR برای همه مراحل سرطان پستانی که به مکان خود محدود است، قابل اعمال می باشد. در بسیاری از موارد نسبت به برداشتن تومور از راه جراحی، brachytherapy گزینه امیدوار کننده تری است.

شیمی درمانی سرطان پروستات

شیمی درمانی سرطان، مداوایی است با داروهایی که یاخته های سرطانی و تومور را نابود می کنند. در مراکز درمانی پیشرفته، شیمی درمانی معمولا برای بیمارانی استفاده می شود که سرطان به استخوان ها یا بخش های دیگر بدنان سرایت کرده باشد.

در برخی موارد از شیمی درمانی به همراه دیگر معالجات مانند تغذیه درمانی استفاده می شود و این برای بیمارانی است که سرطان پروستات آنها به محل خود محدود باشد. از دوز پایین شیمی درمانی برای حساس کردن یاخته های سرطانی به پرتو درمانی استفاده می شود.

تیم درمانی از داروهای شیمی درمانی گوناگونی بهره می گیرد که با متدهای گوناگونی برای تحویل داروها همراه است :

 • شیمی درمانی سیستماتیک می تواند از طریق دهان باشد یا در ورید یا عضله تزریق شود تا به یاخته های سرطانی در کل بدن برسد.

 • شیمی درمانی موضعی مستقیما به پروستات یا بخش دیگری از بدن که یاخته های سرطانی در آن قرار دارند، داده می شود.

شیمی درمانی سرطان پروستات برای هر بیمار جداگانه برنامه ریزی می شود. تیم درمانی به میزان پرخونی و دیگر شاخص های سلامت بیمار توجه می کند تا بتواند ترکیب مناسب داروهای شیمی درمانی را برگزیند که این ممکنست به همراه دیگر معالجات سرطان پروستات باشد.

روش های جراحی سرطان پروستات

برداشتن جزئی پروستات که prostatectomy نام دارد، یک گزینه درمانی برای برخی از بیماران است. اما بعلت احتمال بیشتر عوارض جانبی جنسی و ادراری، این نوع جراحی سرطان معمولا روش درمانی مناسبی نیست.

در مراکز درمانی پیشرفته، جراحی سرطان پروستات با شیوه نوینی ارائه می شود. از پرتو درمانی های هدفمند بهتری برای نابود کردن تومورها استفاده می شود و این به همراه دیگر درمان ها به مانند هورمون درمانی و درمان با استفاده از سیستم ایمنی می باشد تا بتوان از رشد یاخته های سرطانی جدید جلوگیری کرد. با کم کردن ریسک اختلالات نعوظ، این معالجات به حفظ سلامت بیمار پس از درمان کمک می کنند.

هورمون درمانی سرطان پروستات

هومورن درمانی، دیگر گزینه درمانی برای معالجه سرطان پروستات است. هورمون درمانی سرطان پروستات اغلب در ترکیب با پرتو درمانی و دیگر درمان ها استفاده می شود. می توان از هورمون درمانی برای کوچک کردن تومورهای سرطان پروستات استفاده کرد تا بتوانند با پرتو درمانی قابل درمان شوند.

در مراکز درمانی پیشرفته از شیوه های جدید هورمون درمانی استفاده می شود و با ترکیبی از داروها در چندین جبهه به بیماری حمله می شود. برای بیماران دارای سرطان پروستات از ترکیبی از دو یا چند داروها استفاده می شود تا میزان تستروژن و دیگر هورمون هایی که به این سرطان سوخت رسانی می کنند، کم شود. ممکنست که بتوان با هورمون درمانی متناوب، عوارض جانبی را کم کرد.

در مراکز درمانی پیشرفته، تلاش می شود که از عوارض جانبی معالجات سرطان پروستات کم شود، عوارضی از قبیل تغییرات در خلق و خو و کاهش میل جنسی.

ایمنی درمانی (Immunotherapy) سرطان پروستات

ایمنی درمانی (Immunotherapy) که درمان بیولوژیکی نیز نامیده می شود، درمانی نوید بخش برای سرطان پروستات است که برای سرطان های در مراحل پیشرفته و نیز در مورد عودت سرطان بکار می رود. در مراکز درمانی پیشرفته، از راهکارهای گوناگونی براساس سیستم ایمنی بدن استفاده می شود تا تومور سرطان پروستات را از بین ببرند و از برگشت آن جلوگیری کنند.

ممکنست سرطان هنگامی بوجود بیاید که سیستم ایمنی بدن از کار بیفتد و یا به گونه مناسبی کار نکند. ایمنی درمانی برای بهبود واکنش سیستم ایمنی بدن بیمار، شبیه سازی آن و یا افزایش کارآیی آن طراحی می شود. این درمان را هم می توان به تنهایی بکار برد و هم در کنار دیگر درمان ها از قبیل پرتو درمانی و هورمون درمانی.

ایمنی درمانی از نوع Provenge برای سرطان پروستات

Provenge یک نوع ایمنی درمانی برای سرطان پروستات است که سیستم ایمنی خود بیمار را به کنترل درمی آورد تا بتوان یاخته های سرطانی پروستات را هدف گرفت.

ایمنی درمانی Provenge چگونه کار می کند؟

یاخته های سرطانی، یاخته های بدن خود بیمار هستند بنابراین سیستم ایمنی بدن به خودی خود به آنها حمله نمی کند. یاخته های سرطانی به رشد خود ادامه می دهند چون سیستم ایمنی بدن نمی داند که بایستی با این یاخته ها مبارزه کند.

در تهیه واکسن، نمونه ای از این یاخته های سرطانی را می گیرد و در آزمایشگاه درباره آنها به سیستم ایمنی بدن هشدار می دهند که با این یاخته ها مبارزه کند و آنها را نابود کند. سپس یاخته ها به عنوان واکسن تزریقی به بدن بیمار بازگردانده می شوند.

بدن به یاخته های سرطانی یورش می برد و در همان زمان یک سد دفاعی در برابر این یاخته ها ایجاد می شود. اگر دوباره سرطان بوجود بیاید، احتمال بیشتری دارد که سیستم ایمنی به یاخته های سرطانی جدید یورش ببرد و از رشد آنها جلوگیری کند.

ایمنی درمانی Provenge چه انواعی از سرطان پروستات را درمان می کند؟

 • Asymptomatic یا سرطان پروستات با مقاومت تضعیف حداقل

 • بیمارانی که نمی توانند درد شدید سرطان پروستات را تحمل کنند یا داروهای مخدر مرتبط با سرطان مصرف کنند.

 • در مواردی که گسترش سرطان فقط محدود به استخوان یا بافت نرم باشد (ونه شش ها، کبد و یا مغز).

 • بیمارانی که نمی توانسته اند در سه ماه گذشته شیمی درمانی داشته باشند.

 • بیمار باید قادر به انجام وظایف روزانه خود باشد.

این نوع درمان شش هفته به درازا می کشد و می بایستی هر دو هفته یکبار تزریق انجام شود.

تغذیه درمانی سرطان پروستات

تغذیه خوب بخشی از معالجات سرطان پروستات است. هدف از تیم درمانی مراکز درمانی سرطان، پشتیبانی از بیمار است تا بتواند معالجات را تاب بیاورد و با بیماری رویارویی کند. متخصص تغذیه، وضعیت تغذیه بیمار را از آغاز تا پایان معالجات زیر نظر می گیرد و در صورت نیاز تغییراتی در آن می دهد. نیازهای تغذیه ای بیمار مد نظر قرار می گیرد تا از مشکلات بالقوه و یا توقف درمان جلوگیری شود.

کالری و پروتئین مورد نیاز روزانه بیمار بررسی می شود. پرونده پزشکی بیمار، وضعیت بیماری و برنامه درمانی او مورد بررسی قرار می گیرد تا غذاهای مورد نیاز او مشخص شود.

داشتن یک برنامه غذایی خوب به کنترل عوارض جانبی معالجات سرطان پروستات کمک می کند و توقف معالجات را محدود می کند. مثلا اینکه بسیاری از بیماران دارای سرطان پروستات با پرتو درمانی مورد درمان قرار می گیرند و مکنست دچار کوفتگی و نیز اسهال شوند. هر دوی این عوارض را می توان با بهبود در برنامه غذایی کنترل کرد. ممکنست متخصص تغذیه، فلفل، غذاهای چرب و غذاهای مولد گاز را برای بیمار ممنوع کند. می توان برای رویارویی با کوفتگی، میان وعده های غذایی کوچکی درنظر گرفت. دیگر توصیه های غذایی برطبق نوع درمانی است که برای بیمار بکار می رود.

تیم درمانی تلاش خود را بکار می برد تا عوارض جانبی را کنترل کند. مکمل های غذایی و دیگر موارد برای بیمار بکار می رود تا گوارش و تغذیه او را به حالت بهینه ای برساند.

همچنین اطلاعاتی در باره عادت های غذایی و ارتباط آن با سرطان پروستات به بیمار و خانواده او داده می شود تا بتوان در خانه نیز برنامه مناسبی برای بیمار بکار برد.

مدیریت و کنترل درد برای سرطان پروستات

درد یک موضوع ذهنی است و بنابراین برای هر بیمار به گونه ای متفاوت اثر می گذارد که این خود بستگی به عوامل گوناگونی دارد. ممکنست درد، ناشی از خود سرطان پروستات باشد و یا به عنوان یکی از عوارض جانبی معالجات سرطان پروستات باشد. در مراکز درمانی پیشرفته، مسئولین مربوطه تلاش می کنند تا موقعیت ویژه بیمار را درک کنند. با بهره گیری از ابزارهای گوناگونی از جمله شاخص های مدیریت درد و متدهای ردیابی نشانگان بیماری، درد سرطان پروستات ارزیابی می شود.

در مورد بیمارانی که سرطان پروستات دارند، درد را که ناشی از موارد گوناگون است بررسی می کنند، از جمله آسیب به اعصاب، تغییرات در بافت و موارد بلند مدت مثل سردرد و یا درد در ناحیه شکم. یک برنامه کنترل درد ویژه بیمار تهیه می شود و این براساس معالجات انجام شده می باشد.

کنترل مداوم درد

از یک شاخص مدیریت درد استفاده می شود که با آن می توان فهمید عملکرد بیمار در آن روز چگونه بوده است. سپس برنامه کنترل درد براساس آن تغییر داده می شود.

لازمست که بیمار بتواند فعالیت های روزانه خود را تا حد امکان انجام دهد بنابراین تلاش می شود که تجویزات پزشکی، حالت متعادلی داشته باشند.

تیم مدیریت درد با دیگر معالجات هماهنگ می باشد. مثلا طرح درمانی فراگیر شامل فیزیوتراپی خواهد بود که برای رهایی بدن از endorphin ها کمک می کند که خود ضد درد طبیعی بدن می باشد. در همان زمان تیم naturopathic ممکنست درمان های طبیعی دیگری را تجویز کند که به کاهش عوارض جانبی ناشی از درد کمک کند.

با کمک تشخیص دقیق و با ترکیبی از متدهای مدیریت درد، درد مرتبط با سرطان کنترل می شود.

طب Naturopathic برای سرطان پروستات

مسئولین Naturopathic به عنوان مشاورین تیم درمانی عمل می کنند و به بیمار کمک می کنند تا قدرت بدنی کافی برای رویارویی با بیماری را داشته باشد.

طب Naturopathic چیست؟

مسئولین Naturopathic ، متخصص در مراقبت های سلامت هستند که از معالجات طبیعی و غیر سمی بهره می گیرند. هدف این افراد، مینیمم کردن ریسک عوارض جانبی سرطان پروستات و تلاش برای بازگرداندن سلامت بیمار می باشد.

در طب Naturopathic از متدهایی استفاده می شود که کم ترین تخریب را دارد و بیشترین پشتیبانی را از بیمار می کند :

 • پشتیبانی از سوخت و ساز و سیستم گوارش طبیعی بدن برای داشتن تغذیه بهینه درخلال درمان سرطان پروستات

 • کنترل هرگونه عوارض جانبی سرطان پروستات از قبیل تهوع و کوفتگی

 • کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامتی درازمدت بیمار

نیروی شفابخش طبیعت

طب Naturopathic براساس این باور است که هنگامی که بدن با یک بیماری مثلا سرطان روبرو می شود، بدن توانایی ذاتی برای حفظ سلامت خود را دارد. در مراکز درمانی، طب Naturopathic برای سرطان پروستات بر روی ساپورت این فرآیند هدف گذاری می شود و این با ایجاد محیطی سالم هم در درون و هم در بیرون از بدن بیمار می باشد.

تجویزات زیر در این مورد انجام می شود :

 • تدارکات گیاهی شامل مکمل های غذایی و چای.

 • درمان های طبیعی از قبیل سیر و آب نمک.

 • معالجات با تجویز دارو که بیشتر فرآورده های گیاهی می باشد که بدن و واکنش ایمنی بدن را تقویت می کند.

 • فیزیوتراپی و ورزش درمانی شامل ماساژ و دیگر روش هایی که بر روی ماهیچه ها و مفاصل انجام می شود.

 • آب درمانی از قبیل آب داغ و سرد و چشمه آب گرم.

 • مشاوره در مورد سبک زندگی- بسیاری از تجویزات هنگامی موثرتر هستند که به همراه غذا و مکمل های غذایی استفاده شوند که پیچیدگی و نیز عوارض جانبی کم تری دارند. از برنامه غذایی، بهداشت عمومی و دیگر روش ها برای حفظ سلامتی بیمار در پیش از معالجات و نیز پس از آن استفاده می شود.

 • طب سوزنی- گاهی از طب سوزنی نیز استفاده می شود.

درمان بیمار با طب Naturopathic

به عنوان بخشی از فرآیند درمان، متخصصین Naturopathic همه مکمل هایی را که بیمار می تواند دریافت کند، بررسی می کنند و بهترین گزینه هایی را که او می تواند داشته باشد، آموزش می دهند و این براساس نشانه های بیماری و نیز برنامه درمانی بیمار می باشد. به هنگام تهیه برنامه Naturopathic برای بیمار، نوع بیماری و مرحله پیشرفت بیماری و نیز معالجات پیشین و فعلی درنظر گرفته می شود.

همچنین درخلال درمان، درمان های Naturopathic برای کاهش هرچه بیشتر عوارض جانبی معالجات آتی انجام می شود. مکمل ها و ویتامین های مصرفی زیر نظر گرفته می شود تا از واکنش بدن بیمار به آنها مطمئن شوند.

طب ذهنی- جسمی برای سرطان پروستات

در مراکز درمانی پیشرفته، طب ذهنی- جسمی از بیمار و خانواده او پیش از معالجات و پس از آن پشتیبانی می کند. ابزارها و تکنیک هایی فراهم می شود تا بیمار و خانواده اش بتوانند با مشکلات جسمی و روحی سرطان کنار بیایند.

بسیاری از مردانی که سرطان پروستات دارند نگران این هستند که نتوانند فعالیت جنسی داشته باشند و بسیاری نیز نگرانند که نتوانند بچه داشته باشند. متخصصین صلاحیت دار طب ذهنی- جسمی، گروه های پشتیبانی از بیماران را هدایت می کنند، به بیماران مشاوره می دهند و به آنها کمک می کنند که پاسخ روشنی را برای همه سوالات خود در این زمینه بیابند.

همچنین باید در نظر داست که اطرافیان بیمار نقش بزرگی در درمان و بهبود بیمار دارند و آنها بایستی بتوانند احساسات و نگرانی های خود را در باره بیمار، کنترل کنند. اطرافیان بیمار می توانند با ملاقات یک به یک با مسئولین طب ذهنی- جسمی، استرس ها و نگرانی های خود را بیان کنند.

گروه های مشاوره و پشتیبانی

فعالیت ها، کلاس ها و معالجات تمدد اعصاب که در زیر آمده است، تنها تعدادی از معالجات ذهنی- جسمی است که در مراکز درمانی پیشرفته ارائه می شود تا بتوان استرس ها را کاهش داد. این خدمات هم برای بیماران و هم اطرافیان و اعضاء خانواده او می باشد :

 • مشاوره برای افراد، زوج ها و خانواده ها- متخصص طب ذهنی- جسمی دست کم یک بار با بیمار بستری شده دیدار می کند تا گزینه های موجود را به او معرفی کند.

 • هدایت دیدگاه ذهنی- در تکنیک تمدد اعصاب به بیماران آموزش داده می شود که دیدگاه ذهنی مثبتی در مورد کنترل استرس ها و نیز کنترل اختلالات جسمی داشته باشند. همچنین هدایت دیدگاه ذهنی را می توان برای بیماران در جهت رویارویی با درد، تهوع و دلشوره بکار برد. این دیدگاه برای پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن نیز سودمند است.

 • تمرینات تنفس عمیق- مسئولین با بیماران کار می کنند تا تنفس عمیق را فراگیرند که به عنوان تکنیکی برای مدیریت استرس می باشد.

 • خنده درمانی- در جلسات خنده درمانی، مکان مناسبی فراهم می شود تا بیماران بتوانند بخندند. پژوهش های انجام شده نشان داده است که خندیدن می تواند استرس را کم کند، درد را کاهش دهد و فشار خون را متعادل کند.

 • انرژی درمانی- فعالیتی است که از تکنیک های ویژه ای برای برگرداندن انرژی، بالانس انرژی بدن، تقویت توانایی بهبود، کاهش استرس و افزایش آرامش ذهنی بهره می گیرد.

 • Qigong- این هنر درمان باستانی چینی از تعدادی حرکات آرام برای تمرکز ذهن و جسم بهره می گیرد. تصور می شود که این روش می تواند استرس را کاهش دهد، نیروی حیاتی را بازسازی کند و سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد. این حرکات ملایم همچنین گردش سیستم لنفاوی را افزایش می دهند که این خود برای بیماران سرطانی اهمیت زیادی دارد.

 • پشتیبانی برای ترک سیگار- همچنین پشتیبانی ذهنی- جسمی برای مشاوره انفرادی با بیماران سیگاری بکار می رود، این کار با روش طب سوزنی، تنفس عمیق و هدایت دیدگاه ذهنی نیز انجتم می شود.

توانبخشی برای بیماران سرطان پروستات

در مراکز درمانی، معالج های توانبخشی به بیمار کمک می کنند تا او بتواند قدرت و استقامت خود را بازسازی کند و انرژی مورد نیاز خود را برای معالجات سرطان پروستات حفظ کند تا بتواند در فعالیت هایی که برایش مهم است، شرکت داشته باشد. همچنین توانبخشی سبب افزایش استقلال بیمار و کاهش استرس او می شود.

تیم توانبخشی شامل فیزیوتراپیست ها و نیز آسیب شناس های گفتاری می شود.

فیزیوتراپی

به عنوان بخشی از معالجات سرطان پروستات، فیزیوتراپیست ها می توانند به بیمار کمک کنند تا برنامه ورزشی ویژه خود را تهیه کند که رنجی از تمرینات حرکتی به همراه تمرینات مقاومتی می باشد. این تمرینات بر روی کاهش کوفتگی و بهینه سازی عملکرد جسمی و سلامت بیمار هدف گذاری می کند.

آسیب شناسی گفتاری و زبانی

بسیاری از بیماران دارای سرطان پروستات از آسیب شناسی گفتاری و زبانی بهره می برند. در این زمینه بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان و مشکل در بلع تمرکز می شود که می تواند ناشی از معالجات سرطان باشد.

ماساژ درمانی

ماساژ می تواند درد مرتبط با سرطان را کم کند.

درمان از طریق لاله گوش (Auriculotherapy)

توانبخشی بدون درد و غیر مخرب درمان از طریق شبیه سازی در لاله گوش می تواند برخی از عوارض جانبی معالجات سرطان پروستات از قبیل درد، تهوع و کوفتگی را کاهش دهد.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد