کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان پوست

معمولا سرطان پوست درمراحل اولیه آن تشخیص داده می شود، و این زمانی است که می توان آن را با جراحی برطرف کرد

روش های جراحی سرطان پوست

جراحی سرطان پوست

جراحی، درمان مقدماتی برای سرطان پوست است. یک متخصص پوست، جراحی سرطان پوست را انجام می دهد تا سرطان موضعی را معالجه کند. در مورد آن دسته از سرطان های پوست که گسترش پیدا نکرده اند، جراحی می تواند شفا بخش باشد. البته ممکنست که معالجات دیگری نیز مورد نیاز باشد.

در کل، یاخته های سرطان پوست به همراه مقدار کوچکی از پوست طبیعی برداشته می شود. این کار اغلب با استفاده از بیحسی موضعی انجام می شود. اگر غدد لنفاوی مجاور بزرگ شده باشند و پزشک نگران گسترش یاخته های سرطان پوست باشد، ممکنست که نمونه ای از غده لنفاوی نگهبان (sentinel) را بردارد (عمل بیوپسی) و یا اینکه همه غده را برای جستجوی یاخته های سرطانی بردارد.

بیوپسی غده لنفاوی نگهبان از بابت تومور سیاه رنگ پوست (melanoma )

در مورد بیمارانی که melanoma (تومور سیاه رنگ پوستی) دارند، چندین بار نوع ویژه ای از بیوپسی غدد لنفاوی انجام می شود که به عنوان بیوپسی غده لنفاوی sentinel شناخته می شود. در این روش پزشک غده خاصی را که غده sentinel نام دارد، برمی دارد. این غده مایع لنفاوی تخلیه شده از تومور را می گیرد. اگر غده sentinel علامتی از سرطان را نشان دهد، جراحی اضافه دیگری لازم نیست.

اما اگر یاخته های melanoma در غده sentinel یافت شوند، معمولا غدد لنفاوی باقیمانده در محل برداشته می شوند. بیوپسی غده لنفاوی sentinel برای melanoma ، مشکلات کم تری نسبت به برداشتن غده لنفاوی دارد و نیز عوارض جانبی کم تری از قبیل lymphedema (پر از مایع شدن و تورم محل) را در پی دارد.

همچنین اگر یاخته های سرطانی به بخش های دوردست بدن سرایت کرده باشند نیز می توان جراحی انجام داد.

دیگر جراحی ها و معالجات سرطان پوست

در برخی از موارد، شکل های گوناگونی از درمان را می توان برای برطرف کردن سرطان پوست استفاده کرد. به مانند جراحی، این معالجات، یاخته های سرطانی را برمی دارد یا آنها را ازبین می برد اما نیازی به به برش پوست نیست. این تکنیک ها بیشتر برای درمان سرطان یاخته های بنیادین پوست و یا سرطان یاخته های فلسی شکل بکار می رود. روش های غیرجراحی اینها هستند :

 • روش سرما- درمانی (Cryotherapy): در این روش که cryosurgery نیز نامیده می شود، از نیتروژن مایع برای انجماد یاخته های سرطانی استفاده می شود. از این روش معمولا تنها برای سرطان های کوچک استفاده می شود.

 • Photodynamic Therapy: در این روش، یک ماده شیمیایی ویژه مستقیما به تومور اعمال می شود یا به سیستم گردش خون تزریق می شود. این ماده شیمایی، یاخته های سرطانی را به انواع خاصی از نور حساس می کند که که سپس بر روی تومور متمرکز می شود و سبب کشتن یاخته های سرطانی می شود. شیمی درمانی: شیمی درمانی، استفاده از دارو برای از بین بردن یاخته های سرطانی می باشد. در این نوع درمان، یک داروی ازبین برنده سرطان مستقیما بر روی سرطان پوست قرار داده می شود. البته چون دارو فقط می تواند یاخته ها را در سطح پوست بکشد، معمولا از آن فقط برای سرطان های خیلی سطحی استفاده می شود.

 • بهبود دهنده سیستم ایمنی: داروهای خاصی از قبیل imiquimod یا interferon می توانند واکنش سیستم ایمنی طبیعی بدن را در برابر سرطان تقویت کنند و می توان آنها را مستقیما برای سرطان بکار برد و تزریق کرد. با واکنش سیستم ایمنی بدن، یاخته های سرطانی نابود می شوند که این خود سبب کوچک شدن تومور می شود.

 • جراحی با لیزر: این روش، روش جدیدتری است که در آن از پرتوهای لیزر برای نابود کردن یاخته های سرطانی استفاده می شود و می توان از این روش برای درمان سرطان های بسیار سطحی استفاده کرد.

پرتو درمانی سرطان پوست

پرتو درمانی برای سرطان پوست با بهره گیری از انرژی هدف گیری شده برای کشتن یاخته های سرطانی، کوچک کردن تومورها و نیز رهایی از نشانه های مرتبط با سرطان انجام می شود. ممکنست تیم درمانی، پرتو درمانی را به عنوان بخشی از درمان سرطان پوست تجویز کند که این معمولا به همراه جراحی و شیمی درمانی می باشد.

پرتو درمانی سرطان پوست را می توان پس از جراحی در محلی که تومور از آن برداشته شده است استفاده کرد تا هرگونه یاخته های سرطانی باقیمانده را بتوان از بین برد. همچنین می توان از پرتو درمانی برای جلوگیری از برگشت سرطان یا کاهش سایز سرطان جابجا شده استفاده کرد، به ویژه اگر سرطان به مغز یا استخوان ها سرایت کرده باشد.

روش های دقیق معالجات پرتو درمانی، مدام درحال بهبود می باشد و این سبب می شود که بتوان دوزهای بالاتر پرتوها را بدون آسیب رسیدن به بافت های سالم بکار برد. این روش های مقدماتی عبارتند از: پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT)، پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) و TomoTherapy.

پرتو درمانی با تابش بیرونی برای سرطان پوست (EBRT)

نوع مقدماتی پرتو درمانی که در برخی از مراکز درمانی استفاده می شود، پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT) است.

در این روش از تابش پرتوهای با انرژی بالا به تومور استفاده می شود که این با استفاده از یک دستگاه ویژه پرتو ایکس است که شتاب دهنده خطی نامیده می شود. این دستگاه امکان آن را می دهد تا پرتوها را بتوان از هر زاویه ای و با هر شکلی به تومورها تاباند.

درمان سرپایی

یکی از مزایای پرتو درمانی با تابش بیرونی آنست که می توان آن را بصورت سرپایی و بدون بستری شدن انجام داد. هر پرتو درمانی با این روش را می توان فقط در چند دقیقه انجام داد و لازمست که این کار پنج روز در هفته انجام شود و تا شش یا هشت هفته ادامه یابد.

همچنین پرتو درمانی، ریسک های متداول جراحی را ندارد، ریسک هایی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل، حمله قلبی و یا لخته شدن خون.

چندین روش جدید EBRT برای سرطان پوست وجود دارد :

 •  پرتو درمانی سرطان پوست با شدت تنظیم شده (IMRT)

 •  TomoTherapy® HI-ART

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده برای سرطان پوست (IMRT)

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته است. از این روش برای درمان سرطان های دور از دسترس استفاده می شود. این روش دقت بالاتری نسبت به پرتو درمانی سنتی نیاز دارد و درنتیجه می توان از دوزهای بالاتر تابش بدون آسیب رسیدن به بافت سالم پیرامونی استفاده کرد.

IMRT با پرتو درمانی مرسوم سرطان پوست، چندین تفاوت دارد:

 •  از نرم افزار نیرومند و پیشرفته ای استفاده می کند تا درمان دقیق تری انجام شود و دوز دقیقی از تابش براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست آید.

 •  دوز تابش با شکل سه بعدی واقعی که از تومور بدست می دهد و شامل شکل های مقعر و پیچیده ای می باشد.

 •  تنظیم شدت پرتوهای تابشی درخلال درمان با دقت لیزری.

Hyperthermia برای سرطان پوست (IMRT)

در مراکز پیشرفته درمان سرطان، از متدهای نوینی برای درمان سرطان پوست بهره می گیرند از قبیل hyperthermia موضعی برای کوچک کردن تومورها. در روش hyperthermia ، از گرما برای آسیب زدن به پروتیئن ها و ساختارهای درونی یاخته های سرطانی استفاده می شود.

در Hyperthermia موضعی (که گاهی Hyperthermia سطحی نیز نامیده می شود)، محل کوچکی مثلا تومور را در معرض دماهای بالا قرار می دهند. گرما می تواند به یاخته های سرطانی آسیب بزند و آنها را نابود کند و سبب شود که تاثیرگذاری دیگر درمان ها از قبیل شیمی درمانی و پرتو درمانی افزایش یابد.

در مورد سرطان پوست، از Hyperthermia موضعی بیشتر به همراه پرتو درمانی استفاده می شود تا تومور به اثرات پرتوها آسیب پذیرتر شود. همچنین از این روش به همراه شیمی درمانی و یا دارو درمانی هدفمند استفاده می شود. با استفاده از این روش، یک محلول گرم محتوی داروهای ضد سرطان برای شستشوی بافت سرطانی استفاده می شود و یا اینکه این محول را از رگ های خونی تومور عبور می دهند.

 

TomoTherapy برای سرطان پوست

TomoTherapy یکی از پیشرفته ترین روش های پرتو درمانی است. این درمان هنگامی بکار می رود که قبلا نیز از پرتو درمانی استفاده شده باشد و یا اینکه تومور دور از دسترس باشد.

به همراه معالجه با روش TomoTherapy، یک سی تی اسکن انجام می شود تا تصویری سه بعدی از تومور و پیرامون آن تهیه شود. سپس تنظیماتی انجام می شود تا بتوان سایز و موقعیت تومور را در آن موقع خاص تعیین کرد. این سبب می شود که مطمئن شویم پرتوهای تابیده شده تا حد امکان سرطان پوست را هدف گیری کند و از تابش پرتوها به بافت ها و اندام های سالم جلوگیری شود.

در خلال پرتو درمانی، جهت، شدت و شکل پرتوها بطور همزمان تنظیم می شود. در TomoTherapy از شیوه انقلابی "برش درمانی" استفاده می شود که برای هر لایه از تومورها در یک زمان بکار می رود. این سبب می شود که بتوان مقادیر قابل تنظیمی از تابش را به بخش های گوناگون تومور رسانید.

با بهره گیری از TomoTherapy برای سرطان پوست، تیم درمانی می تواند موارد زیر را انجام دهد :

 •  ارائه دوزهای دقیق و نیرومند تابش به صورت کامل 360 درجه.

 •  ضربه زدن به تومورهای دور از دسترس با بهره گیری از پرتوهای تابشی نیرومند و دقیق.

 •  کاهش تابش به بافت سالم پیرامونی که این کار با تائید شکل و موقعیت تومور چند ثانیه پیش از آغاز درمان انجام می شود.

شیمی درمانی سرطان پوست

شیمی درمانی برای سرطان پوست

در مراکز درمان سرطان می توان شیمی درمانی معمولا برای درمان سرطان پیشرفته پوست استفاده کرد که به دیگر اندام ها سرایت کرده و یا پس از جراحی دوباره برگشته است. در صورتی که قرار به انجام شیمی درمانی باشد، نوع مناسب آن برای بیمار برگزیده می شود. همچنین برش مولکولی تومور را می توان هنگامی استفاده کرد که پوست دارای تغییرات خاص ژنی باشد که آن را نسبت به داروهای خاصی مقاوم می کند.

شیمی درمانی، استفاده از داروها برای نابود کردن یاخته های سرطانی در همه بدن است. این داروها را می توان بصورت درون وریدی، با تزریق و یا از راه دهان به بیمار داد. این داروها از راه گردش خون در همه بدن می چرخند تا به یاخته های سرطانی حمله کنند و به همین دلیل شیمی درمانی به عنوان یک درمان سیستماتیک درنظر گرفته می شود. شیمی درمانی معمولا در طی دوره هایی انجام می شود تا به بدن بیمار این فرصت را بدهند که بتواند بین معالجات ترمیم شود.

مدیریت پیشگیری از عوارض جانبی شیمی درمانی

شیمی درمانی برخی از عوارض جانبی را به همراه دارد از قبیل تهوع، استفراغ، ریزش مو و زخم دهان که هریک از اینها می توانند بیمار را زیر فشار قرار دهند. بنابراین از راهکارهایی برای کاهش این عوارض بهره می گیرند.

پزشکان از ترکیبی از راهکارها برای کاهش تهوع و استفراغ استفاده می کنند. همچنین مسئول تغذیه و دیگر اعضاء تیم درمان با بیمار کار خواهند کرد تا ترکیب مناسبی را از معالجات طبیعی را بیابند تا از عوارض جانبی گسترده جلوگیری شود.

 

ایمنی درمانی برای سرطان پوست

از ایمنی درمانی به تنهایی یا همراه با جراحی و یا شیمی درمانی استفاده می شود.

کنترل سیستم ایمنی برای مبارزه با سرطان پوست

سرطان های خاصی از قبیل melanoma (تومور سیاه رنگ پوستی) ممکنست به درمان های برمبنای سیستم ایمنی خیلی حساس باشند و نیز درمان بیولوژیکی و بیوتراپی که یا مستقیما و یا غیر مستقیم از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان پوست و یا کاهش عوارض جانبی برخی از درمان ها استفاده می شود.

انواع ایمنی درمانی برای سرطان پوست

 • Interferon ها: بدن به گونه ای طبیعی در واکنش به عفونت و بیماری، Interferon تولید می کند. از درمان با Interferon برای تحریک غیر صریح سیستم ایمنی شخص برای مبارزه با هجوم بیرونی و نیز یاخته های بیمار یا سرطانی استفاده می شود. از Interferon آلفا بیشتر برای درمان melanoma استفاده می شود. این روش را می توان به تنهایی و یا به همراه شیمی درمانی برای درمان سرطان منتقل شده بکار برد. همچنین این روش را می توان در مورد بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری خود عمل جراحی داشته اند، بکار برد تا احتمال برگشت سرطان را کاهش داد.

 • Interleukin-2: Interleukin ها ماده دیگری هستند که بصورت طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن ساخته می شود که می توان آن را در melanoma استفاده کرد. Interleukin ها در فعال سازی گلبول های سفید (که همان لنفوسیت ها هستند) و برای مبارزه با یاخته های سرطانی بکار می روند. Interleukin-2 (IL-2) در بین برخی از کسانی که دچار melanoma هستند، یافت می شود، یا به تنهایی و یا به همراه لنفوسیت خود بیمار که با IL-2 در بیرون از بدن بیمار به عمل آمده است.

 • Yervoy: Yervoy (ipilimumab) شکل جدیدی از ایمنی درمانی سرطان پوست است که اخیرا برای درمان melanoma جابجا شده بکار می رود. Yervoy یک پادتن monoclonal است که CTLA-4 را هدف می گیرد که خود پروتئینی است که به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند، این کار با توقف فعالیت های یاخته ها انجام می شود. با مسدود کردن عمل CTLA-4 ، Yervoy برای از بین بردن وقفه سیستم ایمنی عمل می کند و به این سیستم امکان مبارزه با یاخته های سرطانی را می دهد. این دارو برای درمان melanoma که از جای دیگر بدن منتقل شده و یا حالتی که نتوان آن را با جراحی مداوا کرد، استفاده می شود. در یک آزمایش کلینیکی، Yervoy به برخی از بیماران دارای melanoma جابجا شده کمک می کند تا عمر بیشتری داشته باشند.

ایمنی درمانی برای سرطان می تواند سبب عوارض جانبی جدی شود بنابراین لازمست که این عوارض به بیمار توضیح داده شود.

درمان هدفمند سرطان پوست

درمان هدفمند سرطان پوست

یاخته های سرطانی دارای موارد غیر طبیعی ژنتیکی هستند که آنها را با دیگر یاخته ها متفاوت می کند. این چهش های ژنی سبب رشد یاخته های سرطانی و جابجایی آنها می شود. گاهی این موارد غیر طبیعی می تواند با داروهایی که بطور خاص، یاخته های سرطانی را متوقف می کند و یا آنها را می کشد، هدف گیری شوند. چون درمان با داروی هدفمند بیشتر از شیمی درمانی ویژه یاخته های سرطانی می باشد، اینست که تاثیر کم تری بر روی یاخته های طبیعی می گذارد و عوارض جانبی کم تری دارد.

تغذیه درمانی سرطان پوست

تغذیه درمانی برای سرطان پوست

به هنگام مبارزه با سرطان، تغذیه نقشی اساسی دارد تا بیمار بتواند بتواند نیروی خود را حفظ کند و با بیماری مبارزه کند. سرطان می تواند سبب از بین رفتن مواد غذایی بدن و کاهش وزن شود. همچنین سرطان و درمان آن می تواند سبب کاهش اشتها شود و نیز توانایی بدن را برای گوارش کامل غذا کم کند. پس از جراحی لازمست که بیمار تغذیه بهینه ای داشته باشد. دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم می تواند به کنترل عوارض جانبی مرتبط با معالجات کمک کند و قدرت کافی به بیمار بدهد تا بتواند با سرطان مبارزه کند.

در این رابطه، موارد زیر در مراکز درمان سرطان انجام می شود :

 • پیش از درمان- متخصصین تغذیه درمانی و گوارش، نیازهای تغذیه ای بیمار را بررسی می کنند و موانع و چالش های موجود را شناسایی می کنند. آنها با بیمار کار می کنند تا برنامه درمانی ویژه او را تهیه کنند و کمبودهای تغذیه ای او را مورد توجه قرار دهند و مطمئن شوند که نیازمندی های تغذیه ای بیمار برآورده می شود.

 • درخلال درمان- متخصص تغذیه درمانی، وضعیت تغذیه بیمار را زیرنظر می گیرد و اصلاحاتی در برنامه غذایی او انجام می دهد. ایده هایی در باره غذاها به بیمار ارائه می شود و عادت های سالم غذایی به او آموزش داده می شود.

 • پس از درمان- متخصص تغذیه درمانی، پشتیبانی بیشتری از بیمار انجام می دهد تا مطمئن شود که او و خانواده اش می توانند پس از بازگشت بیمار به خانه، برنامه غذایی سالمی را برای او درپیش بگیرند.

استفاده از تغذیه درمانی برای مبارزه با عوارض جانبی

هریک از معالجاتی که بیمار درخلال درمان سرطان پیشرفته دریافت می کند، می تواند سبب عوارض جانبی گوناگونی شود. تیم تغذیه درمانی برای کم کردن این مشکلات به بیمار کمک می کند. اصلاحاتی در برنامه غذایی بیمار برحسب برنامه درمانی او، کمبودهای تغذیه ای بدن بیمار و دیگر موارد داده خواهد شد.

موارد زیر روش هایی برای تغذیه درمانی بیماران دارای سرطان پوست می باشد که برای مبارزه با عوارض جانبی به او کمک می کند :

 • برای مبارزه با تهوع، می توان توصیه کرد که بیشتر غذاهای سرد خورده شود چون رایحه قوی ندارند. همچنین چربی کم تری مصرف شود چون چربی ها زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند.

 • یبوست- متخصص تغذیه درمانی می تواند بیمار را تشویق کند که غذاهایی سرشار از فیبر بخورد و مصرف مایعات را کاهش دهد.

 • کوفتگی- مصرف میان وعده های کوچک بجای غذاهای اصلی می تواند به مبارزه با کوفتگی کمک کند.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان پوست

هر بیمار سرطانی درد متفاوتی دارد. تکنیک های گوناگونی برای مدیریت درد که ناشی از سرطان و درمان آن است، وجود دارد.

همه انواع درد را می توان به دردهای حاد و مزمن طبقه بندی کرد. تفاوت اصلی بین دردهای حاد و مزمن اینست که درد حاد، زمان کوتاه تری دارد و شناسایی و مدیریت کردن آن آسان تر است. درد حاد معمولا ناشی از آسیب بافت است و هنگامی که شناسایی شود می توان آن را با موفقیت کنترل کرد. دردهای حاد معمولا سه ماه یا کم تر به درازا می کشند در حالی که دردهای مزمن مداوم هستند. چون اغلب علت درد مزمن را نمی توان ازبین برد، سیستم عصبی آن را خواهد پذیرفت که این خود می تواند سبب افسردگی، نگرانی و بی خوابی شود.

رویکرد آموزشی در باره درد سرطان

در مراکز درمان سرطان، درد بطور مداوم ارزیابی می شود. از یک مقیاس مدیریت درد استفاده می شود که میزان درد بیمار را در خلال روز بیان می کند. برطبق این مقیاس، رژیم درمانی تصحیح می شود.

مدیریت درد سرطان پوست می تواند یک یا چند عامل از عوامل زیر را دربر بگیرد :

 • طب Naturopathic که از درمان های طبیعی برای مبارزه با درد و برای مدیریت عوارض جانبی استفاده می کند.

 • توانبخشی نقشی کلیدی در مدیریت درد سرطان پوست استفاده دارد که این با بهره گیری از انواع گوناگون فیزیوتراپی و دیگر روش ها برای بهبود حرکتی و آزاد سازی endorphin ها انجام می شود. ماده اخیر، حاصل واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن دربرابر درد است.

 • تیم طب ذهنی- بدنی برای آموختن روش های ریلکسیشن برای کمک به مدیریت درد می باشد و نیز برای کاهش دلشوره و خستگی مربوط به درمان سرطان بکار می رود.

 

طب Naturopathic برای سرطان پوست

طب Naturopathic برای سرطان پوست

در مراکز درمان سرطان از مجموعه ای از ویژگی های شفابخش معالجات طبیعی شامل طب naturopathic به عنوان بخشی از رویکرد درمان سرطان پوست استفاده می شود.

درخلال درمان، تیم درمانی با مسئول naturopathic مشورت می کند تا وضعیت فیزیکی بدن بیمار حفظ شود، عوارض جانبی درمان سرطان کم شود و سیستم ایمنی بدن تقویت گردد.

برنامه طب naturopathic ویژه بیمار

مسئولین naturopathic از معالجات ملایم و طبیعی برای پشتیبانی از بیمار درخلال درمان استفاده می کنند. هدف از این کار، کمک به بازسازی سلامت کلی بیمار است. هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته وارد می شود، با مسئول naturopathic دیدار خواهد کرد که عضوی از تیم درمان بشمار می آید. او تاریخچه پزشکی بیمار و نشانه هایی را که بیمار دارد، بررسی می کند. او همچنین اهداف طب naturopathic که شامل استفاده از معالجات طبیعی و غیرسمی می باشد را بشرح زیر توضیح می دهند :

 • پشتیبانی از سوخت و ساز و گوارش طبیعی

 • مدیریت هرگونه عوارض جانبی درمان سرطان

 • تقویت عملکرد ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامت دراز مدت بیمار

ممکنست که مسئول naturopathic ، توصیه هایی را از بین موارد زیر داشته باشد :

 • ویتامین ها و گیاهان

 • درمان با دارو

 • فیزیوتراپی و ورزش درمانی

 • آب درمانی

 • مشاوره

 • طب سوزنی

درخلال درمان سرطان پوست، مسئول naturopathic با پزشکان دیگر مشورت می کند تا مطمئن شود که معالجات طبیعی که بیمار می گیرد، دیگر معالجات را پشتیبانی و تکمیل می کند. همچنین باید این اطمینان بدست آید که هیچ گونه واکنش منفی بین داروها و مکمل هایی که به بیمار داده می شود، وجود نداشته باشد.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان پوست

طب ذهنی- جسمی برای سرطان پوست

بسیاری از بیمارانی که تشخیص داده شده است سرطان پوست دارند، با احساسات ناخوشایند زیادی در باره این بیماری و درمان آن دست به گریبانند. ممکنست که بیمار با احساسات گوناگونی روبر باشد از قبیل افسردگی، دلشوره، خشم و یا ترس.

در مراکز درمانی پیشرفته سرطان، درمانگرهای کارآزموده طب ذهنی- جسمی هستند که به بیمار و خانواده او کمک می کنند تا از پس احساسات و استرس های روانی درخلال درمان سرطان پوست بر آیند.

ممکنست که بیمار نگران عوارض جانبی مربوط به درمان باشد. خانواده و اطرافیان بیمار ممکنست که نگرانی ها و احساسات خودشان را داشته باشند. برنامه طب ذهنی- جسمی، گستره ای از فرصت های آموزشی انفرادی و گروهی را ارائه می کند تا ارتباط بین عوامل احساسی، ذهنی، روحی و رفتاری را کشف کند، عواملی که می توانند مستقیما بر فرآیند درمان تاثیرگذار باشد.

در این مراکز، گروه های پشتیانی، کلاس ها، فعالیت ها و معالجات ریلکسیشن برای کاهش استرس و راحتی زندگی بیمار ارائه می شود. برنامه طب ذهنی- جسمی برای بیماران، همراهان و خانواده بیمار دردسترس است و شامل اینها می شود:

 • جلسات مشاوره فردی و گروهی

 • گروه های پشتیبان

 • آموزش ریلکسیشن و تصویر سازی ذهنی هدایت شده

 • آموزش تنفس عمیق

 • مدیریت استرس

 • خنده درمانی

 • Qigong

 • انرژی درمانی

درمانگرهای طب ذهنی- جسمی با کل تیم درمان سرطان پوست همکاری نزدیکی دارند تا به تصمیم گیری بیمار کمک کنند.

 

توانبخشی برای سرطان پوست

در مراکز درمانی پیشرفته، فیزیوتراپی جامع و خدمات توانبخشی برای بیمارن سرطان پوست ارائه می شود. این خدمات هم برای زمان معالجات و هم برای پس از آن می باشد.

در این مراکز، خدمات توانبخشی فراگیری برای بیمارانی که سرطان دارند، ارائه می شود. تیمی از فیزیوتراپیست ها، درمانگرهای گفتاری و درمانگرهای ماساژور با بیمار کار می کنند تا زندگی راحت تری را در خلال درمان سرطان پوست و پس از آن برای بیمار فراهم سازند و عوارض جانبی مربوطه را کاهش دهند. ورزش های منظم، بیمار را برای شفا یافتن تشویق می کند و بدن بیمار را برای مبارزه برعلیه سرطان تقویت می کند.

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمان سرطان وارد می شود، تیم توانبخشی یک ارزیابی اولیه انجام می دهد تا سطح سازگاری فیزیکی فعلی او و نیز توانایی انجام فعالیت های روزانه اش را بسنجد. سپس درمانگر توانبخشی خاص آن بیمار با او کار خواهد کرد تا برنامه ای متناسب با نیازهای بیمار طراحی کند. برخی از معالجاتی که درخلال برنامه توانبخشی سرطان پوست ارائه می شوند، اینها هستند :

فیزیوتراپی

درمانگرها با بیمار کار می کنند تا او بتواند قدرت لازم را بدست بیاورد. فعالیت فیزیکی می تواند تولرانس بدن را نسبت به سایر معالجت نیز افزایش دهد. همچنین شرکت در برنامه های ورزشی روزانه می تواند به کاهش استرس، نگرانی و بی خوابی بیمار کمک کند.

درمانگر توانبخشی درخلال درمان سرطان پوست به بیمار آموزش می دهد و او را پشتیبانی می کند و بیمار را قادر می سازد تا بتواند خودش را کنترل کند و وضعیت بیهنه ای را پیدا کند. در برنامه های ورزشی، رنجی از تمرینات حرکتی با دیگر فعالیت های سبک مانند تمرین های مقاومتی و انبساطی ترکیب می شود تا درخلال درمان بتوان مقداری ورزش سبک برای بیمار فراهم ساخت.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان پوست کمک کنند.

آسیب شناسی گفتاری

آسیب شناس های گفتاری می توانند بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا و تغییرات شناختی که می تواند ناشی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد، تمرکز کنند.

 

ارتقاء دیدگاه ذهنی درباره سرطان پوست

آشکار است که کنار آمدن با تغییرات ناگهانی ناشی از سرطان پوست یا معالجات آن که در وضعیت ظاهری بیمار پدید می آید، برای او بسیار مشکل است. در مراکز درمانی به بیمار کمک می کنند تا او بتواند با عوارض جانبی سرطان از قبیل ریزش مو کنار بیاید.

ارتقاء دیدگاه ذهنی با لوازم آرایشی

در مراکز درمانی، برای کسانی که تحت معالجات سرطان از قبیل شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار می گیرند، برنامه ارتقاء دیدگاه ذهنی ارائه می شود که به بیمار کمک می کند تا برای ریزش مو یا دیگر تغییرات در ظاهر خود آماده شود. کلاس ها و سمینارهای سودمندی برگزار می شود و همچنین رایزنی هایی با آرایشگرهای مو، متخصصین آرایشی و موسسات زیبایی انجام می شود.

پشتیبانی از بیمار با جراحی پلاستیک و عملیات بازساخت

در مورد بیمارانی که جراحی برای درمان سرطان پوست انجام می دهند، ساپورت بیمار با جراحی پلاستیک نیز در دسترس می باشد. در بسیاری از موارد جراحان پلاستیک روش هایی برای اعاده ظاهر بیمار در خلال جراحی یا بلافاصله پس از آن انجام می دهند.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد